Elessi Theme - en to it_IT translation catalogue (1322 entries)

en:  &mdash; In Stock
it_IT:  &mdash; Disponibile

en:  - Out of Stock
it_IT: - Esaurito

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
it_IT: %s &#8220;%s&#8221; esiste già.

en: %s installed and activated successfully.
it_IT: %s installato e attivato correttamente.

en: %s installed successfully.
it_IT: %s installato correttamente.

en: %s is a required field | %s are required fields
it_IT[0]: %s è un campo obbligatorio
it_IT[1]: %s sono campi obbligatori

en: %s out of 5
it_IT: %s su 5

en: %s quantity
it_IT: %s quantità

en: %s result
it_IT: %s risultato

en: %s results
it_IT: %s risultati

en: %s reviews
it_IT: %s recensioni

en: %s&nbsp;Discount
it_IT: %s&nbsp; Sconto

en: %s&nbsp;Product Discount
it_IT: %s&nbsp; Prodotto in Sconto

en: &larr; Older Comments
it_IT: &larr; Vecchi Commenti

en: &larr; Previous
it_IT: &larr; Precedente

en: &nbsp;Filters
it_IT: &nbsp;Filtri

en: (estimated for %s)
it_IT: (stimato per %s)

en: + Show more
it_IT: + Mostra di più

en: - Select -
it_IT: - Seleziona -

en: - Show less
it_IT: - Mostra meno

en: 1 Column
it_IT: 1 Colonna

en: 1 Level
it_IT: 1 livello

en: 1 column
it_IT: 1 colonna

en: 1 result | %d results
it_IT[0]: 1 risultato
it_IT[1]: %d risultati

en: 1.5 column
it_IT: 1.5 colonne

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
it_IT: %1$s a %2$s

en: 2 Columns
it_IT: 2 Colonne

en: 2 Levels
it_IT: 2 livelli

en: 2 columns
it_IT: 2 colonne

en: 3 Columns
it_IT: 3 colonne

en: 3 Levels
it_IT: 3 livelli

en: 3 columns
it_IT: 3 colonne

en: 360&#176; Badge Color
it_IT: Colore badge a 360&#176;

en: 4 Columns
it_IT: 4 colonne

en: 4 columns
it_IT: 4 colonne

en: 5 Columns
it_IT: 5 colonne

en: 5 columns
it_IT: 5 colonne

en: 6 Columns
it_IT: 6 colonne

en: 6 columns
it_IT: 6 colonne

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
it_IT: <a class="comment-link" href="#respond" title="Pubblica un commento">Pubblica un commento</a> o lascia un trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="URL di monitoraggio del tuo post" rel="trackback">URL di monitoraggio</a>.

en: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulations!</h4><h4 class="nasa-success">Now you have successfully registered. You can now close this tab, or visit <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">your dashboard</a>.</h4>
it_IT: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulazioni!</h4><h4 class="nasa-success">Ora ti sei registrato con successo. Ora puoi chiudere questa scheda o visitare la <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">la tua dashboard</a>.</h4>

en: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulations!</h4><h4 class="nasa-success">You are now successfully authenticated. You can now close this tab, or visit <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">your dashboard</a>.</h4>
it_IT: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulazioni!</h4><h4 class="nasa-success">Ora sei stato autenticato con successo. Ora puoi chiudere questa scheda o visitare la <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">la tua dashboard</a>.</h4>

en: <li>Please Define menu in <b>Apperance > Menus</b></li>
it_IT: <li>Definisci il menu in <b>Aspetto > Menu</b></li>

en: <span class="fa fa-caret-left"></span> Previous
it_IT: <span class="fa fa-caret-left"></span> Precedente

en: <span class="meta-author">By <a class="url fn n nasa-bold" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a>.</span> Posted on <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date nasa-bold" datetime="%3$s">%4$s</time></a>
it_IT: <span class="meta-author">Di <a class="url fn n nasa-bold" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s< /a>.</span> Pubblicato il <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date nasa-bold" datetime="%3$s">%4$s</time></a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
it_IT: <span class="meta-nav">&larr;</span> Precedente

en: <span>Availability:</span>
it_IT: Disponibilità:

en: <strong>Category:</strong> | <strong>Categories:</strong>
it_IT[0]: <strong>Categoria:</strong>
it_IT[1]: <strong>Categorie:</strong>

en: A Premium and Responsive WooCommerce - WordPress Theme, designed for E-Commerce websites
it_IT: Un WooCommerce premium e reattivo - Tema WordPress, progettato per siti Web di e-commerce

en: A cloud of your most used tags.
it_IT: Una nuvola dei tuoi tag più utilizzati.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
it_IT: Un link per impostare una nuova password verrà inviato al tuo indirizzo email.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
it_IT: È disponibile una nuova versione di questo importatore. Aggiorna alla versione %s per garantire la compatibilità con i file di esportazione più recenti.

en: A user could not be found with this email address.
it_IT: Non è stato possibile trovare un utente con questo indirizzo email.

en: AJAX add to cart button on Single And Quickview
it_IT: Pulsante AJAX aggiungi al carrello su Single e Quickview

en: ALL PRODUCTS LOADED !
it_IT: TUTTI I PRODOTTI CARICATI!

en: AND
it_IT: E

en: Accept
it_IT: Accetta

en: Access denied.
it_IT: Accesso negato.

en: Access fobidden
it_IT: Accesso vietato

en: Account On Main Screen - Mobile Layout
it_IT: Account nella schermata principale - Layout mobile

en: Account Options
it_IT: Opzioni dell'account

en: Account pages
it_IT: Pagine dell'account

en: Activate
it_IT: Attivato

en: Activate %2$s
it_IT: Attivato %2$s

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Add Icon Image (Using for Section of Tabs)
it_IT: Aggiungi immagine icona (utilizzando per la sezione delle schede)

en: Add Icon NasaTheme (Using for Section of Tabs)
it_IT: Aggiungi icona NasaTheme (utilizzando per la sezione delle schede)

en: Add New Slide
it_IT: Aggiungi nuova diapositiva

en: Add To Cart in Grid
it_IT: Aggiungi al Carrello

en: Add a review &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Aggiungi una recensione &ldquo;%s&rdquo;

en: Add icons for categories.
it_IT: Aggiungi icone per le categorie.

en: Add more width site (px)
it_IT: Aggiungi più sito di larghezza (px)

en: Add note
it_IT: Aggiungi Nota

en: Add to Compare
it_IT: Aggiungi per Confrontare

en: Add to Wishlist
it_IT: Aggiungi alla lista dei desideri

en: Add to cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Add to wishlist
it_IT: Aggiungi alla lista dei desideri

en: Add your custom Favicon image. 16x16 - 32x32 *.ico or *.png required. (Recommended 16x16 *.ico)
it_IT: Aggiungi la tua immagine Favicon personalizzata. 16x16 - 32x32 *.ico o *.png richiesto. (Consigliato 16x16 *.ico)

en: Added to Compare
it_IT: Aggiunto per confrontare

en: Added to Wishlist
it_IT: Aggiunto alla lista dei desideri

en: Added to wishlist
it_IT: Aggiunto alla lista dei desideri

en: Adding
it_IT: Aggiunta

en: Adding cart
it_IT: Aggiunta del carrello

en: Addition Homepage Success!
it_IT: Aggiunta Homepage Successo!

en: Addon Options
it_IT: Opzioni aggiuntive

en: Advance Content Options
it_IT: Opzioni di contenuto avanzate

en: Advanced options
it_IT: Opzioni avanzate

en: After Breadcrumb - Only for Shop Page
it_IT: Dopo il breadcrumb - Solo per la pagina del negozio

en: After Tabs Title (Using for Section of Tabs)
it_IT: Titolo dopo le schede (utilizzo per la sezione delle schede)

en: After WooCommerce Tabs
it_IT: Dopo le schede WooCommerce

en: Age Verification
it_IT: Verifica dell'età

en: Ajax Review Load
it_IT: Carico di revisione Ajax

en: All
it_IT: Tutto

en: All Done. Have fun!
it_IT: Tutto fatto. Divertiti!

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni sono state completate.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it_IT: Tutti i plugin installati e attivati ​​correttamente. %1$s

en: All transactions are secure and encrypted.
it_IT: Tutte le transazioni sono sicure e crittografate.

en: Allow Comments Images upload
it_IT: Consenti commenti Caricamento immagini

en: Allow Comments Video upload
it_IT: Consenti commenti Caricamento video

en: Already got an account?
it_IT: Hai già un account?

en: An error has occurred. Please reload the website and try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Ricarica il sito Web e riprova.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animation Effect
it_IT: Effetto animazione

en: App Simulation
it_IT: Simulazione dell'app

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply coupon
it_IT: Applica coupon

en: Archive Layout
it_IT: Layout di archivio

en: Archive Options
it_IT: Opzioni di archiviazione

en: Archive Products Page
it_IT: Archivia la pagina dei prodotti

en: Are you over 18?
it_IT: Hai più di 18 anni?

en: Are you sure you want to remove it?
it_IT: Sei sicuro di volerlo rimuovere?

en: Arrow
it_IT: Freccia

en: Arrows for Main Slide
it_IT: Frecce per la diapositiva principale

en: Asides
it_IT: Aparte

en: Assign Authors
it_IT: Assegna autori

en: Async
it_IT: Asincrono

en: Attribute
it_IT: Arttributo

en: Author - Date info
it_IT: Autore Info Data

en: Author Archives: %s
it_IT: Archivio Autore: %s

en: Author info
it_IT: Info Autore

en: Auto Slide
it_IT: Scorrimento automatico

en: Auto Slide - Related | You may also like&hellip;
it_IT: Scorrimento automatico - Correlati | Potrebbe piacerti anche…

en: Auto Update - Cart Page
it_IT: Auto aggiorna - Pagina Carrello

en: Automatically displays 9+ if the number is greater than or equal to 10
it_IT: Visualizza automaticamente 9+ se il numero è maggiore o uguale a 10

en: Available Coupon
it_IT: Buono disponibile

en: Available on backorder
it_IT: Disponibile in preordine

en: Available version:
it_IT: Versione disponibile:

en: Average
it_IT: Media

en: Average rating
it_IT: Media punteggio

en: Awaiting product image
it_IT: In attesa di immagine del prodotto

en: BACK TO STEP 1
it_IT: TORNA AL PASSO 1

en: BROWSE
it_IT: NAVIGA

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back Image in Mobile Layout
it_IT: Immagine posteriore nel layout mobile

en: Back to Blog
it_IT: Torna al Blog

en: Back to Dashboard
it_IT: Torna alla dashboard

en: Back to Top
it_IT: Torna in Alto

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background Color Header
it_IT: Intestazione colore di sfondo

en: Background Color Header - Sticky
it_IT: Intestazione colore di sfondo: appiccicosa

en: Background Color Of Product Items In The Shop
it_IT: Colore di sfondo degli articoli del prodotto nel negozio

en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Background Image - Mobile Layout Mode
it_IT: Immagine di sfondo - Modalità layout mobile

en: Background Mode
it_IT: Modalità Sfondo

en: Background Parallax
it_IT: Sfondo Parallasse

en: Backorder Allowed Badge
it_IT: Badge consentito ordini arretrati

en: Backorders
it_IT: Ordini arretrati

en: Backorders Badge Color
it_IT: Colore badge ordini arretrati

en: Backup Options
it_IT: Opzioni di backup

en: Backup and Import
it_IT: Backup e importazione

en: Backup and Restore Options
it_IT: Opzioni di backup e ripristino

en: Badge - Options
it_IT: Badge - Opzioni

en: Banner font
it_IT: Carattere della bandiera

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Recensisci per primo &ldquo;%s&rdquo;

en: Before Footer
it_IT: Prima del piè di pagina

en: Before Tabs Title (Using for Section of Tabs)
it_IT: Titolo prima delle schede (utilizzo per la sezione delle schede)

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it_IT[0]: Inizia ad attivare il plugin
it_IT[1]: Inizia ad attivare i plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it_IT[0]: Inizia l'installazione del plug-in
it_IT[1]: Inizia l'installazione dei plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it_IT[0]: Inizia l'aggiornamento del plugin
it_IT[1]: Inizia ad aggiornare i plugin

en: Billing address
it_IT: Indirtizzo di Fatturazione

en: Blog Options
it_IT: Opzioni del blog

en: Blog Sidebar
it_IT: Barra laterale del blog

en: Border Wrapper
it_IT: Involucro di bordo

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
it_IT: Sia i commenti che i riferimenti sono attualmente chiusi.

en: Bottom To Top
it_IT: Dal basso verso l'alto

en: Boxed
it_IT: Incorniciato

en: Breadcrumb
it_IT: Percorso di navigazione

en: Browse Categories
it_IT: Sfoglia le Categorie

en: Build-in Mobile
it_IT: Cellulare integrato

en: Builder - Suport WPBakery
it_IT: Builder - Supporta WPBakery

en: Builder - Support HFE-Elementor
it_IT: Builder - Supporta HFE-Elementor

en: Built-in - Widgets Place
it_IT: Built-in - Widget Place

en: Built-in Dark
it_IT: Buio integrato

en: Built-in Light 1
it_IT: Luce incorporata 1

en: Built-in Light 2
it_IT: Luce incorporata 2

en: Built-in Light 3
it_IT: Luce incorporata 3

en: Bulk Discount Badge Color
it_IT: Colore distintivo sconto all'ingrosso

en: Bundle product for
it_IT: Prodotto in bundle per

en: Buttons Background Color
it_IT: Colore di sfondo dei pulsanti

en: Buttons Background Color Hover
it_IT: Pulsanti colore di sfondo al passaggio del mouse

en: Buttons Border Color
it_IT: Colore del bordo dei pulsanti

en: Buttons Border Color Hover
it_IT: Colore del bordo dei pulsanti al passaggio del mouse

en: Buttons Border Width
it_IT: Larghezza del bordo dei pulsanti

en: Buttons Radius
it_IT: Pulsanti Raggio

en: Buttons Style Options
it_IT: Opzioni di stile dei pulsanti

en: Buttons Text Color
it_IT: Colore del testo dei pulsanti

en: Buttons Text Color Hover
it_IT: Pulsanti Colore del testo al passaggio del mouse

en: Buy Now
it_IT: Compra Ora

en: Buy Now Background Color
it_IT: Acquista ora Colore di sfondo

en: Buy Now Background Color Hover
it_IT: Acquista ora Colore di sfondo al passaggio del mouse

en: Buy one of this item
it_IT: Acquista uno di questo articolo

en: Buy this bundle and get off to ${saved}
it_IT: Acquista questo pacchetto e scendi a ${salvato}

en: By
it_IT: Di

en: CART
it_IT: CARRELLO

en: CATEGORIES
it_IT: CATEGORIE

en: CLOSED
it_IT: CHIUSO

en: CONTINUE
it_IT: CONTINUA

en: CONTINUE READING  &#10142;
it_IT: CONTINUA A LEGGERE &#10142;

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Captcha Code
it_IT: Inserisci il Codice che vedi in alto...

en: Captcha Error!
it_IT: Errore Codice. Riprova.

en: Captcha For Register Form
it_IT: Captcha per il modulo di registrazione

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Catalog Mode - Disable Add To Cart Feature
it_IT: Modalità catalogo: disabilita la funzione Aggiungi al carrello

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categories Included List (ID or Slug, separated by ",". Ex: 1, 2 or slug-1, slug-2)
it_IT: Elenco categorie incluse (ID o slug, separati da ",". Es: 1, 2 o slug-1, slug-2)

en: Categories Map
it_IT: Mappa delle categorie

en: Categories info
it_IT: Info Categorie

en: Category Archives: %s
it_IT: Archivio Categorie: %s

en: Category Order
it_IT: Ordine Categoria

en: Category Post
it_IT: Categoria Post

en: Category bottom content
it_IT: Contenuto inferiore della categoria

en: Category top content
it_IT: Contenuto principale della categoria

en: Center
it_IT: Centro

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Shop Layout Mode
it_IT: Cambia la modalità di layout del negozio

en: Change View Mode (Only Desktop Mode)
it_IT: Cambia modalità di visualizzazione (solo modalità desktop)

en: Change View Mode Mobile (Only Mobile App Layout Mode)
it_IT: Modifica modalità di visualizzazione mobile (solo modalità layout app mobile)

en: Change address
it_IT: Cambia indirizzo

en: Change primary color. Used for primary buttons, link hover, background, etc.
it_IT: Cambia colore primario. Utilizzato per pulsanti primari, collegamento al passaggio del mouse, sfondo, ecc.

en: Character Sub-sets
it_IT: Sottoinsiemi di caratteri

en: Checkout
it_IT: Guardare

en: Checkout - Options
it_IT: Cassa - Opzioni

en: Checkout Details
it_IT: Dettagli Pagamento

en: Checkout Layout
it_IT: Disposizione cassa

en: Checkout Your Items List
it_IT: Verifica la tua lista di articoli

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
it_IT: Scegli un file WXR (.xml) da caricare, quindi fai clic su Carica file e importa.

en: Classic
it_IT: Classico

en: Classic 2D
it_IT: Classico 2D

en: Classic 2D - Has BG color
it_IT: Classico 2D - Ha il colore BG

en: Classic 2D - No border
it_IT: Classico 2D - Nessun bordo

en: Classic 2D - Radius
it_IT: Classico 2D - Raggio

en: Classic 2D - Radius - Dash
it_IT: Classico 2D - Raggio - Tratto

en: Classic 3D
it_IT: Classico 3D

en: Clear All
it_IT: Pulisci Tutto

en: Click Here To View Online Documentation
it_IT: Fare clic qui per visualizzare la documentazione online

en: Click here to Apply this coupon.
it_IT: Clicca qui per Applicare questo Coupon.

en: Click here to Edit
it_IT: Fare clic qui per modificare

en: Click here to enter your code
it_IT: Clicca qui per inserire il tuo codice

en: Click here to login
it_IT: Clicca qui per accedere

en: Click select icon for
it_IT: Fare clic sull'icona di selezione per

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close (Esc)
it_IT: Chiudi (Esc)

en: Close search
it_IT: Chiudi la ricerca

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Colors Options
it_IT: Opzioni colori

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Columns - Classic Sidebar or Canvas Sidebar
it_IT: Colonne: barra laterale classica o barra laterale Canvas

en: Columns Related in Tablet
it_IT: Colonne correlate in Tablet

en: Columns Related in desktop
it_IT: Colonne correlate nel desktop

en: Columns Related in mobile
it_IT: Colonne correlate in mobile

en: Columns Related | You may also like&hellip;
it_IT: Colonne correlate | Potrebbe piacerti anche&hellip;

en: Columns Related | You may also like&hellip; for Mobile
it_IT: Colonne correlate | Potrebbe piacerti anche&hellip; per dispositivi mobili

en: Columns Related | You may also like&hellip; for Tablet
it_IT: Colonne correlate | Ti potrebbe piacere anche&hellip; per Tablet

en: Columns in Mobile
it_IT: Colonne in Mobile

en: Columns in Tablet
it_IT: Colonne in Tablet

en: Columns in desktop
it_IT: Colonne sul desktop

en: Comment Count info
it_IT: Informazioni sul conteggio dei commenti

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione dei commenti

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
it_IT: I commenti sono chiusi, ma puoi lasciare un trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="URL di tracciamento per il tuo post" rel="trackback">URL di tracciamento</a>.

en: Comments are closed.
it_IT: I Commenti sono chiusi.

en: Compact Number - Cart, Wishlist, Compare (9+)
it_IT: Numero compatto - Carrello, Lista dei desideri, Confronta (9+)

en: Compare
it_IT: Confronta

en: Compare Options
it_IT: Confronta Opzioni

en: Compare Product
it_IT: Confronta Prodotto

en: Compare Products
it_IT: Confronta Prodotti

en: Compare and Wishlist
it_IT: Confronta e Preferiti

en: Compare products were empty !
it_IT: Confronta i prodotti erano vuoti!

en: Congratulations! You've got free shipping.
it_IT: Congratulazioni! Hai raggiunto la spedizione gratuita.

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Contact information
it_IT: Informazioni di Contatto

en: Content Width
it_IT: Larghezza del contenuto

en: Continue To Payment
it_IT: Continua al Pagamento

en: Continue To Shipping
it_IT: Continua alla Spedizione

en: Coupon
it_IT: Codice Sconto

en: Coupon code
it_IT: Codice Coupon

en: Coupon has been removed.
it_IT: Il coupon è stato rimosso.

en: Create an account
it_IT: Crea Account

en: Cross-Sells Products
it_IT: Prodotti di vendita incrociata

en: Currencies Switcher
it_IT: Commutatore di valute

en: Current value:
it_IT: Valore corrente:

en: Custom Badge Color
it_IT: Colore distintivo personalizzato

en: Custom Block
it_IT: Blocco personalizzato

en: Custom Content
it_IT: Contenuto personalizzato

en: Custom font
it_IT: Carattere personalizzato

en: Customer in country purchased a
it_IT: Il cliente nel paese ha acquistato a

en: Cyrillic
it_IT: Cirillico

en: Cyrillic Extended
it_IT: Cirillico esteso

en: Daily Archives: %s
it_IT: Archivi giornalieri: %s

en: Dark
it_IT: Buio

en: Dark Mode
it_IT: Modalità scura

en: Dashed
it_IT: Tratteggiato

en: Date
it_IT: Data

en: Datetime info
it_IT: Informazioni data e ora

en: Deal Badge Color
it_IT: Colore del distintivo dell'affare

en: Deal Time in Single or Quickview
it_IT: Deal Time in Single o Quickview

en: Default (%symbol%) %code%. You can custom for this. Ex (%name% (%symbol%) - %code%)
it_IT: Predefinito (%simbolo%) %codice%. Puoi personalizzare per questo. Ex (%nome% (%simbolo%) - %codice%)

en: Default - Yith WooCommerce Compare
it_IT: Predefinito - Confronto Yith WooCommerce

en: Default View
it_IT: Visualizzazione predefinita

en: Default sorting
it_IT: seleziona

en: Default use primary color
it_IT: L'impostazione predefinita utilizza il colore primario

en: Delay Overlay (ms)
it_IT: Sovrapposizione ritardo (ms)

en: Delay time to show (seconds)
it_IT: Tempo di ritardo per la visualizzazione (secondi)

en: Demo data successfully imported. Please refresh your site and Click Save All Changes NasaTheme options.
it_IT: Dati demo importati correttamente. Aggiorna il tuo sito e fai clic su Salva tutte le modifiche opzioni NasaTheme.

en: Demo data was imported. If you want import demo data again, You should need reset data of your site.
it_IT: I dati demo sono stati importati. Se desideri importare nuovamente i dati demo, dovresti aver bisogno di reimpostare i dati del tuo sito.

en: Description (optional)
it_IT: Descrizione (facoltativo)

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it_IT: I dettagli sono mostrati sopra. L'importatore proverà ora di nuovo con un parser diverso...

en: Disable - Progress Bar loading ajax
it_IT: Disabilita: barra di avanzamento durante il caricamento di ajax

en: Disable Ajax Shop
it_IT: Disattiva il negozio Ajax

en: Disable Login/Register
it_IT: Disabilita Accedi/Registrati

en: Disable Quick View
it_IT: Disabilita Visualizzazione rapida

en: Disable Refill - Contact Form 7
it_IT: Disabilita ricarica - Modulo di contatto 7

en: Disable top level of categories follow current category archive (Use for Multi stores)
it_IT: Disattiva il livello superiore delle categorie seguendo l'archivio delle categorie corrente (utilizzare per più negozi)

en: Dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questa notifica

en: Display a list of alphabet to filter products.
it_IT: Visualizza un elenco in ordine alfabetico per filtrare i prodotti.

en: Display a list of categories to filter products.
it_IT: Visualizza un elenco di categorie per filtrare i prodotti.

en: Display a list of prices to filter products.
it_IT: Visualizza un elenco di prezzi per filtrare i prodotti.

en: Display a list of status to filter products.
it_IT: Visualizza un elenco di stato per filtrare i prodotti.

en: Display a list of tags to filter products.
it_IT: Visualizza un elenco di tag per filtrare i prodotti.

en: Display button reset filter.
it_IT: Pulsante di visualizzazione del filtro di ripristino.

en: Display product Categories
it_IT: Visualizza le categorie di prodotti

en: Display product SKU
it_IT: Visualizza lo SKU del prodotto

en: Display product categories with Accordion.
it_IT: Visualizza le categorie di prodotti con Accordion.

en: Display yith product brands with Accordion.
it_IT: Mostra i marchi dei prodotti con Accordion.

en: Don't show this popup again
it_IT: Non mostrare più questo popup

en: Done. Please wait for continuing to import data
it_IT: Fatto. Attendi per continuare a importare i dati

en: Dots for Main Slide
it_IT: Punti per la diapositiva principale

en: Dotted
it_IT: Punteggiato

en: Double Rows
it_IT: Doppie file

en: Double Thumbnails
it_IT: Doppie miniature

en: Download and import file attachments
it_IT: Scarica e importa gli allegati

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Effect Before Load Site
it_IT: Effetto prima del caricamento del sito

en: Effect for show more and show less
it_IT: Effetto per mostrare di più e mostrare di meno

en: Elementor - Header, Footer & Custom Block
it_IT: Elementor - Intestazione, piè di pagina e blocco personalizzato

en: Elementor - Homepage List
it_IT: Elementor - Elenco della home page

en: Elessi Theme
it_IT: Julie Rose

en: Email *
it_IT: E-mail *

en: Email address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email incorrect format.
it_IT: Formato errato dell'e-mail.

en: Enable - Review Helpful
it_IT: Abilita - Revisione Utile

en: Enable Button Filter
it_IT: Abilita filtro pulsanti

en: Enable Mobile Layout
it_IT: Abilita layout mobile

en: Enable Portfolio
it_IT: Abilita portafoglio

en: Enable Promotion Gifts featured icon
it_IT: Attiva l'icona in primo piano dei regali promozionali

en: Enter a different address
it_IT: Inserisci un indirizzo diverso

en: Enter your address to view shipping options.
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo per visualizzare le opzioni di spedizione.

en: Error
it_IT: Errore

en: Error!
it_IT: Errore!

en: Error.
it_IT: Errore.

en: Error:
it_IT: Errore:

en: Estimate shipping rates
it_IT: Calcola le tariffe di spedizione

en: Event After Add to Cart
it_IT: Evento dopo Aggiungi al carrello

en: Extends Desktop
it_IT: Estende il desktop

en: Extends from Desktop
it_IT: Si estende dal desktop

en: External Source
it_IT: Fonte esterna

en: Extra class name
it_IT: Nome della classe extra

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Fade In
it_IT: Dissolvenza in entrata

en: Fade In Down
it_IT: Dissolvenza in giù

en: Fade In Up
it_IT: Dissolvenza in apertura

en: Fade In-Out
it_IT: Dissolvenza in entrata e in uscita

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: Impossibile creare un nuovo utente per %s. I loro post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Failed to import %s %s
it_IT: Impossibile importare %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
it_IT: Impossibile importare %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
it_IT: Impossibile importare &#8220;%s&#8221;: tipo di post non valido %s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: Impossibile importare l'autore %s. I loro messaggi saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Failed to import category %s
it_IT: Impossibile importare la categoria %s

en: Failed to import post tag %s
it_IT: Impossibile importare il tag post %s

en: Favicon Options
it_IT: Opzioni favicon

en: Featured
it_IT: In Evidenza

en: Featured Badge
it_IT: Distintivo in primo piano

en: Featured Badge Color
it_IT: Colore distintivo in primo piano

en: Fetching attachments is not enabled
it_IT: Il recupero degli allegati non è abilitato

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by
it_IT: Filtra per

en: Filter by Alphabet
it_IT: Filtra per alfabeto

en: Filter by Tags
it_IT: Filtra per pTag

en: Filter by price
it_IT: Filtra per prezzo

en: Filter by status
it_IT: Filtra per stato

en: Filter by:
it_IT: Filtra per:

en: Filters
it_IT: Filtri/Taglie

en: Fit Rows
it_IT: Adatta righe

en: Flexible - Menu Resizing (Desktop and Tablet)
it_IT: Flessibile - Ridimensionamento del menu (desktop e tablet)

en: Flip Horizontal
it_IT: Capovolgi orizzontalmente

en: Focus Main Image
it_IT: Mettere a fuoco l'immagine principale

en: Focus main image after active variation product
it_IT: Metti a fuoco l'immagine principale dopo il prodotto di variazione attivo

en: Font Icons
it_IT: Icone dei caratteri

en: Font Nasa icons
it_IT: Icone della Nasa dei caratteri

en: Font Options
it_IT: Opzioni carattere

en: Font Size
it_IT: Dimensione del font

en: Font Size (px)
it_IT: Dimensione carattere (px)

en: Font Size (px) - Mobile
it_IT: Dimensione carattere (px) - Cellulare

en: Font Size Title
it_IT: Inclinazione dimensione carattere

en: Font Weight
it_IT: Peso carattere

en: Font size
it_IT: Dimensione del font

en: Fontawesome icons
it_IT: Icone fantastiche

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Footer Built-In Support (Widgets Builder)
it_IT: Supporto integrato piè di pagina (Widgets Builder)

en: Footer Dark ( No.1 )
it_IT: Piè di pagina Scuro (No.1)

en: Footer Dark ( No.2 )
it_IT: Piè di pagina scuro (n. 2)

en: Footer Global
it_IT: Piè di pagina globale

en: Footer Layout
it_IT: Layout del piè di pagina

en: Footer Light 1 ( No.1 )
it_IT: Luce piè di pagina 1 (n. 1)

en: Footer Light 1 ( No.2 )
it_IT: Luce piè di pagina 1 (n. 2)

en: Footer Light 1 ( No.3 )
it_IT: Luce piè di pagina 1 (n. 3)

en: Footer Light 1 ( No.4 )
it_IT: Luce piè di pagina 1 (n. 4)

en: Footer Light 1 ( No.5 )
it_IT: Luce piè di pagina 1 (n. 5)

en: Footer Light 1 ( No.6 )
it_IT: Luce piè di pagina 1 (n. 6)

en: Footer Light 2 ( No.1 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 1)

en: Footer Light 2 ( No.2 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 2)

en: Footer Light 2 ( No.3 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 3)

en: Footer Light 2 ( No.4 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 4)

en: Footer Light 2 ( No.5 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 5)

en: Footer Light 2 ( No.6 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 6)

en: Footer Light 2 ( No.7 )
it_IT: Luce piè di pagina 2 (n. 7)

en: Footer Light 3 ( No.1 )
it_IT: Luce piè di pagina 3 (n. 1)

en: Footer Light 3 ( No.2 )
it_IT: Luce piè di pagina 3 (n. 2)

en: Footer Mobile
it_IT: Piè di pagina Cellulare

en: Footer Mobile Layout
it_IT: Layout mobile piè di pagina

en: Footer Options
it_IT: Opzioni piè di pagina

en: Form Options
it_IT: Opzioni del modulo

en: Format Currency - Only Apply for WPML
it_IT: Formato valuta: applicabile solo a WPML

en: Free Shipping Bar - WooCommerce Advanced Free Shipping
it_IT: Barra di spedizione gratuita - WooCommerce Spedizione gratuita avanzata

en: Full
it_IT: Intero

en: Full Width
it_IT: Intera larghezza

en: Full width to left
it_IT: A tutta larghezza a sinistra

en: Full width to right
it_IT: A tutta larghezza a destra

en: Fullwidth ?
it_IT: Intera larghezza ?

en: Fullwidth Main Menu
it_IT: Menu principale a larghezza intera

en: GDPR Notice
it_IT: Avviso GDPR

en: GDPR Options
it_IT: Opzioni GDPR

en: GDPR Policies Link
it_IT: Link alle politiche GDPR

en: GO TO HOME
it_IT: TORNA ALLA HOME

en: Gallery - Carousel
it_IT: Galleria - Carosello

en: General
it_IT: Generale

en: General Options
it_IT: Opzioni generali

en: General options
it_IT: Opzioni generali

en: Global Options
it_IT: Opzioni globali

en: Global Site
it_IT: Sito globale

en: Go to Theme Options
it_IT: Vai alle Opzioni

en: Good
it_IT: Buono

en: Google font
it_IT: Carattere Google

en: Gray Effect
it_IT: Effetto grigio

en: Gray Mode
it_IT: Modalità grigia

en: Great to have you back!
it_IT: È bello rivederti di nuovo!

en: Great to see you here!
it_IT: È bello rivederti di nuovo qui!

en: Greek
it_IT: Greco

en: Greek Extended
it_IT: Greco esteso

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Grid Products - Options
it_IT: Prodotti della griglia - Opzioni

en: Grid Rows
it_IT: Righe della griglia

en: Have a coupon code?
it_IT: Hai un codice coupon?

en: Have a coupon?
it_IT: Hai un coupon?

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Header Builder
it_IT: Costruttore di intestazioni

en: Header Elementor Builder
it_IT: Intestazione Elementor Builder

en: Header Global
it_IT: Intestazione globale

en: Header Icons
it_IT: Icone di intestazione

en: Header Icons - Sticky
it_IT: Icone di intestazione: appiccicose

en: Header Icons Hover
it_IT: Icone di intestazione al passaggio del mouse

en: Header Icons Hover - Sticky
it_IT: Icone dell'intestazione al passaggio del mouse: appiccicose

en: Header Layout
it_IT: Disposizione dell'intestazione

en: Header Options
it_IT: Opzioni di intestazione

en: Header Search
it_IT: Ricerca di intestazione

en: Header Theme Builder
it_IT: Generatore di temi di intestazione

en: Header icons Cart | Wishlist | Compare
it_IT: Icone di intestazione Carrello | Lista dei desideri | Confrontare

en: Header search form
it_IT: Modulo di ricerca dell'intestazione

en: Heading fonts (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
it_IT: Caratteri di intestazione (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: Heading for Archive Page
it_IT: Intestazione per la pagina di archivio

en: Heading for Blog Page
it_IT: Intestazione per la pagina del blog

en: Height
it_IT: Altezza

en: Height - Logo
it_IT: Altezza - Logo

en: Height - Mobile Logo
it_IT: Altezza - Logo cellulare

en: Height - Sticky Logo
it_IT: Altezza - Logo adesivo

en: Height For Mobile
it_IT: Altezza per cellulare

en: Hello, %s!
it_IT: Ciao %s!

en: Hide "View Cart" Button in Mini Cart
it_IT: Nascondi il pulsante "Visualizza carrello" nel Mini Carrello

en: Hide Additional Information Tab
it_IT: Nascondi la scheda Informazioni aggiuntive

en: Hide First Section ?
it_IT: Nascondere la prima sezione?

en: Hide categories empty product - Top Filter Categories
it_IT: Nascondi categorie prodotto vuoto - Principali categorie di filtri

en: Hide decimal price
it_IT: Nascondi prezzo decimale

en: Hide empty
it_IT: Nascondi vuoto

en: Hide empty categories
it_IT: Nascondi le categorie vuote

en: Hide empty price ranges
it_IT: Nascondi le fasce di prezzo vuote

en: Hide in Mobile (width site small less 640px OR Mobile Layout)
it_IT: Nascondi in Mobile (larghezza sito piccola meno 640px O Layout Mobile)

en: Highest Rating
it_IT: Valutazione più alta

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Hover - Product Card Styles - Effect
it_IT: Passa il mouse - Stili scheda prodotto - Effetto

en: Hover Zoom Image
it_IT: Immagine ingrandita al passaggio del mouse

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
it_IT: Ciao! Carica il tuo file WordPress eXtended RSS (WXR) e importeremo i post, le pagine, i commenti, i campi personalizzati, le categorie e i tag in questo sito.

en: Hurry up! Sale end in:
it_IT: Sbrigati! La vendita termina tra:

en: I am 18 or older
it_IT: Ho 18 anni o più

en: I am under 18
it_IT: Ho meno di 18 anni

en: I'm shopping for ...
it_IT: Sto cercando...

en: INFORMATION
it_IT: INFORMAZIONE

en: Icon Add To Cart in Grid
it_IT: Icona Aggiungi al carrello nella griglia

en: Icon Mini Cart in Header
it_IT: Icona Mini carrello nell'intestazione

en: If Turn on, the live search Ajax feature will be lost
it_IT: Se si attiva, la funzione Ajax di ricerca dal vivo andrà persa

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
it_IT: Se un nuovo utente viene creato da WordPress, una nuova password verrà generata in modo casuale e il ruolo del nuovo utente verrà impostato come %s. Sarà necessario modificare manualmente i dettagli del nuovo utente.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
it_IT: Se disponi di un codice coupon, inseriscilo di seguito.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
it_IT: Se hai già fatto acquisti con noi, inserisci i tuoi dati qui sotto. Se sei un nuovo cliente, procedi alla sezione Fatturazione.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
it_IT: Se desideri dare uno stile diverso a un particolare elemento di contenuto, usa questo campo per aggiungere un nome di classe e poi fai riferimento ad esso nel tuo file css.

en: Ignore on Mobile
it_IT: Ignora sul cellulare

en: Image Product - Checkout Page
it_IT: Immagine del prodotto - Pagina di pagamento

en: Image URL
it_IT: URL dell'immagine

en: Images
it_IT: Immagini

en: Images Columns
it_IT: Immagini Colonne

en: Images Style
it_IT: Stile delle immagini

en: Import Attachments
it_IT: Importa allegati

en: Import Data (Media, Posts, Products, Categories...)
it_IT: Importa dati (media, post, prodotti, categorie...)

en: Import Homes
it_IT: Importa Home

en: Import More Demos
it_IT: Importa più demo

en: Import Options
it_IT: Opzioni di importazione

en: Import Sliders
it_IT: Importa cursori

en: Import Widgets Sidebars
it_IT: Importa le barre laterali dei widget

en: Import WordPress
it_IT: Importa WordPress

en: Import author:
it_IT: Importa autore:

en: Imported!
it_IT: Importato!

en: In Group Icons - Header
it_IT: Nelle icone del gruppo - intestazione

en: In Stock
it_IT: Disponibile

en: In Topbar - Header
it_IT: Nella barra superiore - Intestazione

en: In order to provide you a personalized shopping experience, our site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our
it_IT: Per offrirti un'esperienza di acquisto personalizzata, il nostro sito utilizza i cookie. Continuando a utilizzare questo sito, accetti la nostra

en: In stock
it_IT: Disponibile

en: Inactive Tab
it_IT: Scheda inattiva

en: Inactive Tab Notification Content
it_IT: Contenuto della notifica della scheda inattiva

en: Include Theme Version when call css files
it_IT: Includi la versione del tema quando chiami i file css

en: Include Theme Version when call js files
it_IT: Includi la versione del tema quando chiami i file js

en: Infinite - Only using for Ajax
it_IT: Infinito - Usato solo per Ajax

en: Infinite Slide
it_IT: Scivolo infinito

en: Infinite Slide In Quickview
it_IT: Diapositiva infinita nella visualizzazione rapida

en: Infomations Columns
it_IT: Colonne di informazioni

en: Inputs Radius
it_IT: Input Raggio

en: Install
it_IT: Installare

en: Install %2$s
it_IT: Installa %2$s

en: Install Elessi Theme - Child
it_IT: Installa il tema Elessi - Bambino

en: Install Plugins
it_IT: Installa plugin

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato ma non attivato

en: Installed version:
it_IT: Versione installata:

en: Installing Plugin
it_IT: Installazione del plug-in

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione del plug-in %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installazione del plug-in: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione e attivazione del plug-in %1$s (%2$d/%3$d)

en: Invalid file type
it_IT: tipo di file non valido

en: Isotope Layout Mode
it_IT: Modalità layout isotopo

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it_IT: Sembra che non riusciamo a trovare quello che stai cercando. Forse la ricerca ti può aiutare.

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Items
it_IT: elementi

en: LOAD MORE ...
it_IT: CARICA ALTRO...

en: Languages Switcher
it_IT: Commutatore di lingue

en: Large
it_IT: Grande

en: Large Spacing
it_IT: Grande spaziatura

en: Last Backup :
it_IT: Ultimo backup:

en: Latest
it_IT: Ultimi arrivi

en: Latin
it_IT: latino

en: Latin Extended
it_IT: latino esteso

en: Layout
it_IT: Disposizione

en: Layout Option
it_IT: Opzione di disposizione

en: Layout Options
it_IT: Opzioni di layout

en: Layout Review Defaulf
it_IT: Revisione del layout Predefinito

en: Layout Single or Double rows.
it_IT: Disposizione Righe singole o doppie.

en: Layout Style
it_IT: Stile di layout

en: Leave a Reply to %s
it_IT: Lascia un Commento a %s

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Left Sidebar - Classic
it_IT: Barra laterale sinistra - Classica

en: Left Sidebar - Off-canvas
it_IT: Barra laterale sinistra - Fuori tela

en: Left To Right
it_IT: Da sinistra a destra

en: Less -
it_IT: Meno -

en: Let's Compare!
it_IT: Confrontiamo!

en: Let's choose the homepage layout that you want to use on your website and click on the Start Import button.
it_IT: Scegliamo il layout della home page che desideri utilizzare sul tuo sito Web e fai clic sul pulsante Avvia importazione.

en: Let's install some essential WordPress plugins to set up your site.
it_IT: Installiamo alcuni plugin WordPress essenziali per configurare il tuo sito.

en: Light
it_IT: Leggero

en: Light Mode
it_IT: Modalità luce

en: Lightbox Image
it_IT: Immagine della scatola luminosa

en: Limit Posts
it_IT: Limita messaggi

en: Limit Products Per Page
it_IT: Limita i prodotti per pagina

en: Limit widgets to show more. (Input "All" will be show all widgets)
it_IT: Limita i widget per mostrarne di più. (Inserendo "Tutto" verranno visualizzati tutti i widget)

en: Limited
it_IT: Limitato

en: Link URL (optional)
it_IT: URL del collegamento (facoltativo)

en: Links
it_IT: Collegamenti

en: List
it_IT: Elenco

en: List - 2 Columns
it_IT: Elenco: 2 colonne

en: List 2
it_IT: Elenco 2

en: List 2 Columns
it_IT: Elenca 2 colonne

en: List Files JS Delay - Delay JavaScript Execution
it_IT: Elenco file Ritardo JS: ritarda l'esecuzione di JavaScript

en: Live Search Ajax Products
it_IT: Ricerca dal vivo Prodotti Ajax

en: Live Search Layout - (Header type 1, 2, 5, 7)
it_IT: Layout di Live Search - (tipo di intestazione 1, 2, 5, 7)

en: Load Css Canvas
it_IT: Carica Css Canvas

en: Load More - Only using for Ajax
it_IT: Carica di più - Utilizzato solo per Ajax

en: Load more
it_IT: Carica altro

en: Login
it_IT: Accedi

en: Login / Register
it_IT: Accedi / Registrati

en: Login/Register
it_IT: Accedi/Registrati

en: Login/Register by Ajax form
it_IT: Accedi/Registrati by Ajax form

en: Logo Options
it_IT: Opzioni logo

en: Logo and Favicon
it_IT: Logo e favicon

en: Lost your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Lost?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Lowest Rating
it_IT: Valutazione più bassa

en: Main Image
it_IT: Immagini principale

en: Main Menu
it_IT: Menu principale

en: Main Menu > Vertical Menu
it_IT: Menu principale > Menu verticale

en: Main Menu Background Color
it_IT: Colore di sfondo del menu principale

en: Main Menu Background Color - Sticky
it_IT: Colore di sfondo del menu principale: adesivo

en: Main Menu Text Color
it_IT: Colore del testo del menu principale

en: Main Menu Text Color - Sticky
it_IT: Colore testo menu principale: adesivo

en: Main navigation
it_IT: Navigazione principale

en: Manage Your Items List
it_IT: Gestisci la tua lista di articoli

en: Masonry
it_IT: Opere murarie

en: Masonry Isotope
it_IT: Isotopo della muratura

en: Masonry Isotope - Grid - Blog style
it_IT: Isotopo in muratura - Griglia - Stile blog

en: Max Depth Level - Top Filter Categories
it_IT: Livello di profondità massimo - Principali categorie di filtri

en: Max Height - Logo
it_IT: Altezza massima - Logo

en: Max Height - Sticky Logo
it_IT: Altezza massima - Logo adesivo

en: Max Height Logo - Mobile
it_IT: Logo altezza massima - Cellulare

en: Max Size Comments Images upload (kb)
it_IT: Dimensione massima Commenti Caricamento immagini (kb)

en: Max Size Comments Video upload (kb)
it_IT: Dimensione massima Commenti Caricamento video (kb)

en: Max files Comments Images upload
it_IT: Numero massimo di file Commenti Caricamento immagini

en: Max files Comments Video upload
it_IT: File massimi Commenti Caricamento video

en: Max image size allowed: %s kB
it_IT: Dimensione massima consentita: %s kB

en: Max price
it_IT: Prezzo massimo

en: Max price ranges
it_IT: Fasce di prezzo massime

en: Max products compare
it_IT: Confronta i prodotti massimi

en: Max video size allowed: %s kB
it_IT: Dimensione massima consentita del video: %s kB

en: Maximum file size is %s kB, max %s file | Maximum file size is %s kB, max %s files
it_IT[0]: La dimensione massima del file è %s kB, file massimo %s
it_IT[1]: La dimensione massima del file è %s kB, file massimo %s

en: Maximum file size is %s kB, max %s files
it_IT: La dimensione massima del file è %s kB, massimo %s file

en: Maximum number of image files allowed is: %s file(s)
it_IT: Il numero massimo di file consentiti è: %s file(s)

en: Maximum number of video files allowed is: %s file(s)
it_IT: Il numero massimo di file video consentiti è: %s file(s)

en: Medium
it_IT: Medio

en: Medium Spacing
it_IT: Spaziatura media

en: Menu Font Size (Desktop and Tablet)
it_IT: Dimensione carattere menu (desktop e tablet)

en: Menu Map
it_IT: Mappa dei menù

en: Menu Options
it_IT: Opzioni del menu

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
it_IT: Voce di menu saltata a causa di una lumaca di menu non valida: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
it_IT: Voce di menu saltata a causa di una lumaca di menu mancante

en: Meta Info - Blog Style
it_IT: Meta Info - Stile blog

en: Meta Infomations (SKU, Categories, Tags, etc...)
it_IT: Meta Informazioni (SKU, Categorie, Tag, ecc...)

en: Meta Infomations Position
it_IT: Posizione delle meta informazioni

en: Method
it_IT: Metodo

en: Min price
it_IT: Prezzo minimo

en: Mini Cart - Change variation in mini cart
it_IT: Mini carrello: modifica la variante del mini carrello

en: Mini Cart - Coupon
it_IT: Mini carrello - Buono

en: Mini Cart - Note
it_IT: Mini carrello - Nota

en: Mini Cart - Options
it_IT: Mini carrello - Opzioni

en: Mini Cart - Shipping
it_IT: Mini carrello - Spedizione

en: Mini Cart - Sidebar Layout
it_IT: Mini Carrello - Layout della barra laterale

en: Mini Cart - Simple
it_IT: Mini carrello: semplice

en: Mini Cart - You may be interested in…
it_IT: Mini carrello - Potrebbero interessarti...

en: Minify Fonts Icons
it_IT: Minimizza le icone dei caratteri

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Mobile Bottom Bar
it_IT: Barra inferiore mobile

en: Mobile Bottom Bar Content
it_IT: Contenuto della barra inferiore mobile

en: Mobile Bottom Bar Options
it_IT: Opzioni della barra inferiore mobile

en: Mobile Columns
it_IT: Colonne mobili

en: Mobile Layout
it_IT: Disposizione mobile

en: Mobile Layout Mode
it_IT: Modalità layout mobile

en: Mobile Logo
it_IT: Logo cellulare

en: Mobile Logo Options
it_IT: Opzioni del logo del cellulare

en: Mobile Menu Layout
it_IT: Layout del menu mobile

en: Mobile Mini Cart Options
it_IT: Opzioni del mini carrello mobile

en: Mobile Single Product Options
it_IT: Opzioni per singoli prodotti mobili

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Modern
it_IT: Moderno

en: Modern - As demo Site
it_IT: Moderno - Come sito demo

en: Modern - No Header, No Footer
it_IT: Moderno: nessuna intestazione, nessun piè di pagina

en: Monthly Archives: %s
it_IT: Archivi mensili: %s

en: More +
it_IT: Altro +

en: More Results
it_IT: Più risultati

en: Move To Top
it_IT: Sposta in Alto

en: My Account
it_IT: Mio Account

en: My Cart
it_IT: Carrello

en: NEXT
it_IT: PROSSIMO

en: Name
it_IT: Nome

en: Name *
it_IT: Nome *

en: Nasa - Filter Product by Price (slide)
it_IT: Nasa - Filtra prodotto per prezzo (diapositiva)

en: Nasa - Product Categories in Sidebar Off-Canvas of Mobile layout
it_IT: Nasa: categorie di prodotti nella barra laterale fuori tela del layout mobile

en: Nasa widget displays recent posts
it_IT: Il widget Nasa mostra i post recenti

en: NasaTheme
it_IT: Tema Nasa

en: NasaTheme Wishlist Feature
it_IT: Funzionalità della lista dei desideri di NasaTheme

en: Never expire
it_IT: Clicca per applicare

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Badge - Automatically add Badge "NEW" for new products
it_IT: Nuovo badge: aggiungi automaticamente il badge "NUOVO" per i nuovi prodotti

en: New Badge Color
it_IT: Nuovo colore del distintivo

en: Newer Comments &rarr;
it_IT: Commenti più recenti &rarr;

en: Newsletter
it_IT: Notiziario

en: Newsletter Popup
it_IT: Notiziario pop-up

en: Next &rarr;
it_IT: Prossimo &rarr;

en: Next (arrow right)
it_IT: Avanti (freccia a destra)

en: Next - Previous Product
it_IT: Prossimo - Prodotto precedente

en: Next <span class="fa fa-caret-right"></span>
it_IT: Prossimo <span class="fa fa-caret-right"></span>

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Prossimo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No Effect
it_IT: Nessun effetto

en: No Sidebar
it_IT: Nessuna barra laterale

en: No Sidebar (Centered)
it_IT: Nessuna barra laterale (centrata)

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it_IT: Nessuna azione intrapresa. Il plugin %1$s era già attivo.

en: No backups yet.
it_IT: Ancora nessun backup.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Al momento non sono disponibili plug-in da attivare.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Al momento non sono disponibili plug-in da installare.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun plug-in disponibile per l'aggiornamento in questo momento.

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plug-in da installare, aggiornare o attivare.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Nessun plug-in selezionato per l'attivazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Nessun plug-in selezionato per l'installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Nessun plug-in selezionato per l'aggiornamento. Nessuna azione intrapresa.

en: No product added to compare !
it_IT: Nessun prodotto aggiunto da confrontare!

en: No product categories exist.
it_IT: Non esistono categorie di prodotti.

en: No products in the cart.
it_IT: Nessun prodotto nel carrello.

en: No products in the wishlist.
it_IT: Nessun prodotto preferito.

en: No products were found matching your selection.
it_IT: Non sono stati trovati prodotti corrispondenti alla tua selezione.

en: No products were found of this vendor!
it_IT: Non sono stati trovati prodotti di questo venditore!

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
it_IT: Non è stato selezionato alcun metodo di spedizione. Controlla il tuo indirizzo o contattaci se hai bisogno di aiuto.

en: No shipping options were found for %s.
it_IT: Nessuna opzione di spedizione trovata per %s.

en: No vendor found!
it_IT: Nessun venditore trovato!

en: None
it_IT: Nessuno

en: Normal
it_IT: Normale

en: Not Found Products
it_IT: Nessun Prodotto trovato

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Not Set
it_IT: Non impostato

en: Not Show
it_IT: Non mostrare

en: Not a member?
it_IT: Non sei registrato?

en: Not only is layout responsive, but also the theme uses the device detect technology to switch the web layout compatible on each type of user device
it_IT: Non solo il layout è reattivo, ma il tema utilizza anche la tecnologia di rilevamento del dispositivo per cambiare il layout web compatibile su ogni tipo di dispositivo dell'utente

en: Not that bad
it_IT: Non così male

en: Not use Mobile App - Simulator
it_IT: Non utilizzare l'app mobile - Simulatore

en: Note
it_IT: Note:

en: Note: Consider disabling this feature if you are using a third-party plugin developed for the Add to Cart feature in the Single Product Page!
it_IT: Nota: valuta la possibilità di disabilitare questa funzione se stai utilizzando un plug-in di terze parti sviluppato per la funzione Aggiungi al carrello nella pagina del singolo prodotto!

en: Note: Images at demo are not included in the download package and they are replaced with placeholders in demo data.
it_IT: Nota: le immagini nella demo non sono incluse nel pacchetto di download e vengono sostituite con segnaposto nei dati demo.

en: Note: This feature does not apply to mobiles or devices with small screens
it_IT: Nota: questa funzionalità non si applica ai cellulari o ai dispositivi con schermi piccoli

en: Note: don't using for Sidebar Off-canvas and Toggle Sidebar Classic
it_IT: Nota: non utilizzare per Sidebar Off-canvas e Toggle Sidebar Classic

en: Nothing Found
it_IT: Non è stato trovato nulla

en: Number Categories
it_IT: Categorie numeriche

en: Number Show Quickview Thumbnail
it_IT: Numero Mostra anteprima anteprima

en: Number Tags
it_IT: Tag numerici

en: Number for related blog
it_IT: Numero per il blog correlato

en: Number for related products
it_IT: Numero per i prodotti correlati

en: Number of posts to show:
it_IT: Numero di post da mostrare:

en: OR
it_IT: oppure

en: Off
it_IT: Spento

en: Off-Canvas
it_IT: Fuori tela

en: Oldest
it_IT: Il più vecchio

en: On
it_IT: Su

en: On All Pages
it_IT: Su tutte le pagine

en: On Archive Product Pages
it_IT: Nelle pagine dei prodotti di archivio

en: On Backorders
it_IT: Su ordini arretrati

en: On Sale
it_IT: In Sconto

en: Only %s item(s) left in stock.
it_IT: Solo %s articolo/i rimasti in magazzino.

en: Only Display 1 Time
it_IT: Visualizza solo 1 volta

en: Only Show Buttons
it_IT: Mostra solo pulsanti

en: Only Show one Shipping Method in Cart Page
it_IT: Mostra solo un metodo di spedizione nella pagina del carrello

en: Only effective for style 1, style 2(Images style : slide images), style 6 and style 7
it_IT: Valido solo per lo stile 1, lo stile 2 (stile immagini: immagini diapositive), lo stile 5, lo stile 6 e lo stile 7

en: Only format image accepted: JPG, JPEG, BMP, PNG, GIF
it_IT: Unico formato accettato: JPG, JPEG, BMP, PNG, GIF

en: Only format video accepted: MP4, AVI, MPEG, MOV
it_IT: Solo formati video accettati: MP4, AVI, MPEG, MOV

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
it_IT: Solo i clienti registrati che hanno acquistato questo prodotto possono lasciare una recensione.

en: Only show children of the current category
it_IT: Mostra solo i bambini della categoria corrente

en: Only show title product on one line if it is too long.
it_IT: Mostra il prodotto del titolo su una riga solo se è troppo lungo.

en: Only use for Accordion.
it_IT: Utilizzare solo per fisarmonica.

en: Only use for Visual Composer Template.
it_IT: Utilizzare solo per Visual Composer Template.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it_IT: Ops! Questa pagina non può essere trovata. Forse è stata spostata.

en: Open
it_IT: Apri

en: Open Cart Sidebar
it_IT: Apri la barra laterale del carrello

en: Open Sidebar
it_IT: Apri la barra laterale

en: Opp! please try to install the plugins here
it_IT: Op! prova ad installare i plugin qui

en: Option Product Column Select To Display
it_IT: Opzione Colonna prodotto Selezionare per visualizzare

en: Options Reset
it_IT: Opzioni Ripristina

en: Options Updated
it_IT: Opzioni aggiornate

en: Or login with
it_IT: Oppure accedi con

en: Order Complete
it_IT: Ordine Completato

en: Order Number
it_IT: Numero Ordine

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Order by - Top Filter Categories
it_IT: Ordina per - Principali categorie di filtri

en: Ordering Mobile Menu
it_IT: Ordinazione del menu mobile

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: Overflows: + 0.5 items
it_IT: Overflow: + 0,5 articoli

en: PAYMENT
it_IT: PAGAMENTO

en: PREVIOUS
it_IT: PRECEDENTE

en: Page view compare products
it_IT: La visualizzazione della pagina confronta i prodotti

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Pagination Layout
it_IT: Layout di impaginazione

en: Password is required.
it_IT: Password richiesta.

en: Pay
it_IT: Paga

en: Payment Method
it_IT: Metodo di Pagamento

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di Pagamento

en: Pe7s icons
it_IT: Icone Pe7s

en: Perfect
it_IT: Perfetto

en: Performance - Assets
it_IT: Prestazioni - Risorse

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone incorrect format.
it_IT: Formato errato del telefono.

en: Play Video
it_IT: Riproduci video

en: Please Install Yith WooCommerce Compare Plugin
it_IT: Installa il plugin di confronto Yith WooCommerce

en: Please click on the item you want to add to your site to do the Homepage.
it_IT: Fai clic sull'elemento che desideri aggiungere al tuo sito per creare la home page.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Si prega di contattare l'amministratore di questo sito per assistenza.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Si prega di contattare il fornitore del plugin e chiedere loro di impacchettare il proprio plugin secondo le linee guida di WordPress.

en: Please create Static Blocks (or Custom Block of Elementor Header & Footer Builder) and select here.
it_IT: Crea blocchi statici (o blocchi personalizzati di Elementor Header & Footer Builder) e seleziona qui.

en: Please enter an address to continue.
it_IT: Inserisci un indirizzo per continuare.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
it_IT: Inserisci i tuoi dati qui sopra per vedere i metodi di pagamento disponibili.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
it_IT: Seleziona alcune opzioni del prodotto prima di aggiungere questo prodotto al carrello.

en: Please verify your age to enter.
it_IT: Verifica la tua età per partecipare.

en: Please waiting in a few minutes, The process is running...
it_IT: Attendere tra qualche minuto, il processo è in esecuzione...

en: Please, Install Yith WooCommerce Compare Plugin!
it_IT: Per favore, installa il plugin di confronto Yith WooCommerce!

en: Plugin
it_IT: Collegare

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Plugin activation failed.
it_IT: Attivazione del plug-in non riuscita.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin non attivato. Per questo tema è necessaria una versione superiore di %s. Si prega di aggiornare il plug-in.

en: Plus
it_IT: Più

en: Popular Keywords - (Header type 1, 2, 5, 7)
it_IT: Parole chiave popolari: (tipo di intestazione 1, 2, 5, 7)

en: Popular Searches:
it_IT: Ricerche popolari:

en: Popularity
it_IT: Popolarità

en: Popup Background
it_IT: Sfondo pop-up

en: Popup Background Color
it_IT: Colore di sfondo del popup

en: Popup Classical - Not use with Mobile App Simulation
it_IT: Popup Classica - Non utilizzare con Mobile App Simulation

en: Popup Content
it_IT: Contenuto pop-up

en: Popup Exit Intent
it_IT: Intento di uscita del popup

en: Popup Exit Intent Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'intento di uscita popup

en: Popup Exit Intent Content
it_IT: Contenuto dell'intento di uscita popup

en: Popup Exit Intent Width (Max)
it_IT: Larghezza intento uscita popup (massima)

en: Popup Height
it_IT: Altezza pop-up

en: Popup Static Block
it_IT: Blocco statico popup

en: Popup Width
it_IT: Larghezza pop-up

en: Popup Your Order v1 - Not use with Mobile App Simulation
it_IT: Popup Your Order v1 - Non utilizzare con la simulazione dell'app mobile

en: Popup Your Order v2 - Not use with Mobile App Simulation
it_IT: Popup Your Order v2 - Non utilizzare con la simulazione di app mobili

en: Portfolio
it_IT: Portafoglio

en: Portfolio Columns
it_IT: Colonne del portafoglio

en: Portfolio Comments
it_IT: Commenti sul portafoglio

en: Portfolio Count
it_IT: Conteggio portafoglio

en: Portfolio Lightbox
it_IT: Portafoglio Lightbox

en: Position Account Icon
it_IT: Posizione dell'icona dell'account

en: Position Filter Categories
it_IT: Categorie di filtri di posizione

en: Position Filter Categories - Type 3
it_IT: Categorie del filtro di posizione - Tipo 3

en: Posts
it_IT: Messaggi

en: Pre-Packaged
it_IT: Preconfezionato

en: Preload Fonts Icons
it_IT: Precarica le icone dei caratteri

en: Previous (arrow left)
it_IT: Precedente (freccia a sinistra)

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price Color
it_IT: Prezzo Colore

en: Price font
it_IT: Carattere del prezzo

en: Price range size
it_IT: Dimensione della fascia di prezzo

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Price: Ascending
it_IT: Prezzo: dal più Basso

en: Price: Descending
it_IT: Prezzo: Discendente

en: Primary Color
it_IT: Colore primario

en: Proceed to checkout
it_IT: Procedi al checkout

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product Brands
it_IT: Marchi Prodotto

en: Product Card Styles
it_IT: Stili delle schede prodotto

en: Product Categories
it_IT: Categorie

en: Product Column Icon Style
it_IT: Stile icona colonna prodotto

en: Product Description Wrapper - Apply with Tabs Classic
it_IT: Descrizione prodotto Wrapper - Applicare con Tabs Classic

en: Product Global Options
it_IT: Opzioni globali del prodotto

en: Product Pagination
it_IT: Paginazione del prodotto

en: Product Sidebar
it_IT: Barra laterale del prodotto

en: Product Sidebar Position
it_IT: Posizione della barra laterale del prodotto

en: Product Spacing
it_IT: Spaziatura del prodotto

en: Product added to cart successfully!
it_IT: Prodotto aggiunto al carrello!

en: Product added to compare !
it_IT: Prodotto aggiunto al confronto!

en: Product added to wishlist successfully!
it_IT: Prodotto aggiunto ai preferiti!

en: Product already exists in Compare list !
it_IT: Il prodotto esiste già nell'elenco Confronta!

en: Product not already exists in Compare list !
it_IT: Il prodotto non esiste già nella lista di confronto!

en: Product quantity
it_IT: Quantità del prodotto

en: Product quantity updated successfully!
it_IT: Quantità di prodotti aggiornata con successo!

en: Product removed from wishlist successfully!
it_IT: Prodotto rimosso dalla lista dei desideri con successo!

en: Product successfully removed!
it_IT: Prodotto rimosso con successo!

en: Product title
it_IT: Titolo del prodotto

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Project Category
it_IT: Categoria del progetto

en: Project Name
it_IT: Nome del progetto

en: Promotion Gifts
it_IT: Regali di promozione

en: Promotion News
it_IT: Novità sulla promozione

en: Public Coupons - Mini Cart (one per line)
it_IT: Buoni Pubblici - Mini Carrello (uno per riga)

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
it_IT: Pubblicato il <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> alle <a href="%3$ s" title="Link all'immagine a grandezza naturale">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Torna a %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity Input - Checkout Page
it_IT: Input quantità - Pagina di pagamento

en: Quantity Input - Mini Cart
it_IT: Immissione quantità: mini carrello

en: Query type
it_IT: Tipo di domanda

en: Quick View
it_IT: Vista veloce

en: Quickview Layout
it_IT: Layout di visualizzazione rapida

en: Quickview Options
it_IT: Opzioni di visualizzazione rapida

en: Quotes
it_IT: Citazioni

en: RETURN TO CART
it_IT: TORNA AL CARRELLO

en: RETURN TO INFORMATION
it_IT: TORNA ALLE INFORMAZIONI

en: RETURN TO SHOP
it_IT: TORNA ALLO SHOP

en: RTL - Banner font
it_IT: RTL - Carattere banner

en: RTL - Heading fonts (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
it_IT: RTL - Caratteri di intestazione (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: RTL - Main navigation
it_IT: RTL - Navigazione principale

en: RTL - Price font
it_IT: RTL - Carattere del prezzo

en: RTL - Select Custom Font
it_IT: RTL - Seleziona carattere personalizzato

en: RTL - Text fonts (paragraphs, etc..)
it_IT: RTL - Font di testo (paragrafi, ecc..)

en: Rate&hellip;
it_IT: Punteggio...

en: Rated %s out of 5
it_IT: Voto %s su 5

en: Reach Free Shipping Effect - WooCommerce Advanced Free Shipping
it_IT: Raggiungi l'effetto di spedizione gratuita - WooCommerce Advanced Spedizione gratuita

en: Read more
it_IT: Per saperne di più

en: Readmore
it_IT: Leggi di più

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s">Inizia qui</a>.

en: Recent Posts
it_IT: Post Recenti

en: Recent Projects
it_IT: Progetti recenti

en: Recommend Turn Off to use Builder Mode
it_IT: Consiglia Disattiva per utilizzare la modalità Costruttore

en: Recommendation
it_IT: Raccomandazione

en: Recommended
it_IT: Prodotti Consigliati

en: Registered Users Are Allowed Only - Review Helpful
it_IT: Sono ammessi solo gli utenti registrati - Recensione utile

en: Registered users are allowed only.
it_IT: Sono ammessi solo gli utenti registrati.

en: Related
it_IT: Consigliato

en: Related Products
it_IT: Prodotti Consigliati

en: Related | You may also like&hellip;
it_IT: Correlati | Potrebbe piacerti anche…

en: Reload
it_IT: Ricarica

en: Remember
it_IT: Ricorda

en: Remember me
it_IT: Ricordati

en: Remote file is incorrect size
it_IT: Il file remoto è di dimensioni errate

en: Remote file is too large, limit is %s
it_IT: Il file remoto è troppo grande, il limite è %s

en: Remote server did not respond
it_IT: Il server remoto non ha risposto

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
it_IT: Il server remoto ha restituito la risposta di errore %1$d %2$s

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Remove %s from cart
it_IT: Rimuovi %s dal carrello

en: Remove this product
it_IT: Rimuovi questo prodotto

en: Removed all products from compare !
it_IT: Rimossi tutti i prodotti dal confronto!

en: Removed product from compare !
it_IT: Prodotto rimosso dal confronto!

en: Require ZIP file.
it_IT: Richiedi file ZIP.

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Required Update not Available
it_IT: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Requires Update
it_IT: Richiede aggiornamento

en: Requires WPML
it_IT: Richiede WPML

en: Requires WPML | FOX - Currency Switcher Professional for WooCommerce | CURCY - Multi Currency for WooCommerce
it_IT: Richiede WPML | FOX - Cambio valuta professionale per WooCommerce | CURCY - Multivaluta per WooCommerce

en: Reset
it_IT: Resetta

en: Reset WordPress plugin
it_IT: Ripristina il plug-in di WordPress

en: Results Ajax Search (Limit Products)
it_IT: Risultati Ricerca Ajax (limite di prodotti)

en: Results info in top
it_IT: Informazioni sui risultati in alto

en: Retina Logo
it_IT: Logo della retina

en: Return to Cart
it_IT: Torna al Carrello

en: Return to Previous Page
it_IT: Torna alla Pagina Precedente

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: Torna ai plugin richiesti

en: Return to shop
it_IT: Ritorna al negozio

en: Return to the Dashboard
it_IT: Torna alla Dashboard

en: Returning customer?
it_IT: Vecchio Cliente?

en: Review Options
it_IT: Opzioni di revisione

en: Review Product By Images
it_IT: Rivedi il prodotto per immagini

en: Review Product by Images
it_IT: Recensione prodotto per immagini

en: Review Your Order
it_IT: Rivedere il tuo ordine

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Right
it_IT: Destra

en: Right Sidebar
it_IT: Barra laterale destra

en: Right Sidebar - Classic
it_IT: Barra laterale destra - Classica

en: Right Sidebar - Off-canvas
it_IT: Barra laterale destra - Fuori tela

en: Right To Left
it_IT: Da destra a sinistra

en: SELECT ALL HOMEPAGES
it_IT: SELEZIONA TUTTE LE HOMEPAGE

en: SETUP YOUR ACCOUNT
it_IT: CONFIGURA IL TUO ACCOUNT

en: SHIPPING
it_IT: SPEDIZIONE

en: SIGN IN TO YOUR ACCOUNT
it_IT: ACCEDI AL TUO ACCOUNT

en: START IMPORT SAMPLE DATA
it_IT: INIZIA IMPORTAZIONE DEI DATI DI CAMPIONE

en: Sale
it_IT: in Sconto

en: Sale Badge Color
it_IT: Colore del distintivo di vendita

en: Same as shipping address
it_IT: Lo stesso indirizzo di spedizione

en: Save
it_IT: Salva

en: Save All Changes
it_IT: Salva tutti i cambiamenti

en: Scroll Images
it_IT: Scorri le immagini

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Anything After Submit
it_IT: Cerca qualsiasi cosa dopo l'invio

en: Search Bar Effect
it_IT: Effetto barra di ricerca

en: Search Options
it_IT: Opzioni di ricerca

en: Search Results for: %s
it_IT: Risultati di Ricerca per: %s

en: Search here
it_IT: Cerca qui

en: Search homepage ...
it_IT: Cerca nella home page...

en: Search icon
it_IT: Cerca icona

en: Search..
it_IT: Ricerca..

en: See
it_IT: Vedere

en: Seems like an error has occured. Please double check the imported data. If incorrect, please use %s and try again
it_IT: Sembra che si sia verificato un errore. Si prega di ricontrollare i dati importati. Se non è corretto, utilizza %s e riprova

en: Select
it_IT: Selezionare

en: Select Contact Form
it_IT: Seleziona Modulo di contatto

en: Select Custom Font
it_IT: Seleziona Carattere personalizzato

en: Select Options
it_IT: Seleziona Opzioni

en: Select Options button to Quickview
it_IT: Selezionare il pulsante Opzioni per la rapida visualizzazione

en: Select an available coupon
it_IT: Seleziona un coupon disponibile

en: Select category
it_IT: Seleziona categoria

en: Select page view Portfolio
it_IT: Seleziona la visualizzazione della pagina Portafoglio

en: Select page view compare
it_IT: Seleziona il confronto delle visualizzazioni di pagina

en: Select the Contact Form
it_IT: Seleziona il modulo di contatto

en: Select the Footer Elementor
it_IT: Seleziona l'elemento piè di pagina

en: Select the Footer Type
it_IT: Seleziona il tipo di piè di pagina

en: Select the Header Builder
it_IT: Seleziona il generatore di intestazioni

en: Select the Header Elementor
it_IT: Seleziona l'elemento di intestazione

en: Select the address that matches your card or payment method.
it_IT: Seleziona l'indirizzo che corrisponde alla tua carta o metodo di pagamento.

en: Set Popup Repeat Time
it_IT: Imposta il tempo di ripetizione del popup

en: Setup Theme Options
it_IT: Imposta le opzioni del tema

en: Share
it_IT: Condividere

en: Share icons
it_IT: Condividi le icone

en: Ship to
it_IT: Spedisci a

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Shipping Methods
it_IT: Metodi di Spedizione

en: Shipping address
it_IT: Indirizzo Spedizione

en: Shipping costs are calculated during checkout.
it_IT: Le spese di spedizione sono calcolate durante il checkout.

en: Shipping options will be updated during checkout.
it_IT: Le opzioni di spedizione verranno aggiornate durante il checkout.

en: Shipping to %s.
it_IT: Spedisci a %s.

en: Shop
it_IT: Negozio

en: Shop Background Color
it_IT: Acquista il colore di sfondo

en: Shop Sidebar
it_IT: Acquista barra laterale

en: Shop Sidebar Layout
it_IT: Layout della barra laterale del negozio

en: Shop With Background Color
it_IT: Acquista con il colore di sfondo

en: Shop Without Background Color
it_IT: Acquista senza colore di sfondo

en: Shop order
it_IT: Ordine di negozio

en: Shopping Cart
it_IT: Carrello

en: Shopping Cart - Options
it_IT: Carrello - Opzioni

en: Short description (Only use for Blog Grid layout)
it_IT: Breve descrizione (da utilizzare solo per il layout della griglia del blog)

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show Mini Account
it_IT: Mostra Miniconto

en: Show Mini Cart
it_IT: Mostra Mini Carrello

en: Show Mini Compare
it_IT: Mostra Mini Confronto

en: Show Mini Wishlist
it_IT: Mostra Mini lista dei desideri

en: Show Multi
it_IT: Mostra Multi

en: Show Notice
it_IT: Mostra Avviso

en: Show Title In Line
it_IT: Mostra titolo in linea

en: Show as Accordion
it_IT: Mostra come fisarmonica

en: Show default numbers items
it_IT: Mostra elementi di numeri predefiniti

en: Show hierarchy
it_IT: Mostra gerarchia

en: Show items (0 ~ All)
it_IT: Mostra elementi (0 ~ Tutti)

en: Show less
it_IT: Mostra meno

en: Show more ...
it_IT: Mostra di più ...

en: Show product counts
it_IT: Mostra i conteggi dei prodotti

en: Showing %3$s - %2$s of %1$s media review | Showing %3$s - %2$s of %1$s media reviews
it_IT[0]: Visualizzazione di %3$s - %2$s di %1$s recensioni multimediali
it_IT[1]: Visualizzazione di %3$s - %2$s di %1$s recensioni multimediali

en: Showing %3$s - %2$s of %1$s review | Showing %3$s - %2$s of %1$s reviews
it_IT[0]: Visualizzazione di %3$s - %2$s di %1$s recensioni
it_IT[1]: Visualizzazione di %3$s - %2$s di %1$s recensioni

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
it_IT: Mostra un attributo personalizzato in un widget che consente di restringere l'elenco dei prodotti durante la visualizzazione delle categorie di prodotti.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
it_IT: Mostra un dispositivo di scorrimento del filtro del prezzo in un widget che consente di restringere l'elenco dei prodotti mostrati durante la visualizzazione delle categorie di prodotti.

en: Side
it_IT: Lato

en: Side Canvas
it_IT: Tela laterale

en: Side Classic
it_IT: Lato Classico

en: Sidebar Classic - Sticky
it_IT: Barra laterale Classica - Appiccicosa

en: Sign in here
it_IT: Accedi qui

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
it_IT: Poiché il tuo browser non supporta JavaScript o è disabilitato, assicurati di fare clic sul pulsante %1$sAggiorna totali%2$s prima di effettuare l'ordine. Se non lo fai, ti potrebbe essere addebitato un importo superiore a quello indicato sopra.

en: Single Blog page
it_IT: Pagina singola del blog

en: Single Layout
it_IT: Disposizione singola

en: Single Page
it_IT: Pagina singola

en: Single Product - Mobile - Top Navigation
it_IT: Prodotto singolo - Mobile - Navigazione superiore

en: Single Product - Mobile - Top Navigation - Custom Tabs
it_IT: Prodotto singolo - Mobile - Navigazione superiore - Schede personalizzate

en: Single Product Layout
it_IT: Disposizione del singolo prodotto

en: Single Product Page
it_IT: Pagina prodotto singolo

en: Single Row
it_IT: Fila Unica

en: Single Thumbnail
it_IT: Miniatura Singola

en: Site Background Color - Boxed Layout
it_IT: Colore di sfondo del sito - Layout in scatola

en: Site Background Image - Boxed Layout
it_IT: Immagine di sfondo del sito - Layout in scatola

en: Site Layout
it_IT: Layout del sito

en: Skip Load - Files CSS - Checkin it if you don't want your site call
it_IT: Salta caricamento - File CSS - Effettua il check-in se non vuoi che il tuo sito chiami

en: Slide
it_IT: Diapositiva

en: Slide Images
it_IT: Immagini diapositive

en: Slide Show
it_IT: Presentazione

en: Slide Up-Down
it_IT: Scorri su e giù

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Small Spacing
it_IT: Piccola spaziatura

en: Sold By:
it_IT: Venduto da:

en: Sold Out
it_IT: Esaurito

en: Solid
it_IT: Solido

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con l'API del plugin.

en: Sorry but your import failed. Most likely, it cannot work with your webhost. You will have to ask your webhost to increase your PHP max_execution_time (or any other webserver timeout to at least 300 secs) and memory_limit (to at least 196M) temporarily.
it_IT: Siamo spiacenti ma l'importazione non è riuscita. Molto probabilmente, non può funzionare con il tuo host web. Dovrai chiedere al tuo host web di aumentare temporaneamente il tuo PHP max_execution_time (o qualsiasi altro timeout del server web ad almeno 300 secondi) e memory_limit (ad almeno 196M).

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un problema durante la rimozione di questo coupon.

en: Sorry, Maybe product empty in stock.
it_IT: Siamo spiacenti, forse il prodotto non è in magazzino.

en: Sorry, Product is not existing.
it_IT: Siamo spiacenti, il prodotto non esiste.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it_IT: Siamo spiacenti, ma nulla corrisponde ai termini di ricerca. Riprova con alcune parole chiave diverse.

en: Sorry, but the page you are looking for is not found. Please, make sure you have typed the current URL.
it_IT: Siamo spiacenti, ma la pagina che stai cercando non è stata trovata. Assicurati di aver digitato l'URL corrente.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it_IT: Siamo spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili. Vi preghiamo di contattarci se avete bisogno di assistenza o desiderate prendere accordi alternativi.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
it_IT: Siamo spiacenti, nessun prodotto corrisponde alla tua selezione. Si prega di scegliere una combinazione diversa.

en: Sorry, there has been an error.
it_IT: Siamo spiacenti, si è verificato un errore.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
it_IT: Siamo spiacenti, questo prodotto non è disponibile. Si prega di scegliere una combinazione diversa.

en: Sorry. No results match your search.
it_IT: Spiacente. Nessun risultato corrisponde alla tua ricerca.

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Source
it_IT: Fonte

en: Spend %s more to reach <strong>FREE SHIPPING!</strong> <a class="continue-cart hide-in-cart-sidebar" href="%s" title="Continue Shopping">Continue Shopping</a>
it_IT: Spendi %s in più per ottenere la <strong>SPEDIZIONE GRATUITA!</strong> <a class="continue-cart hide-in-cart-sidebar" href="%s" title="Continue Shopping">Continua lo Shopping</a >

en: Start typing ...
it_IT: Fai una nuova ricerca...

en: Status
it_IT: Stato

en: Step 1: Install Plugins
it_IT: Passaggio 1: installa i plug-in

en: Step 2: Choose Homepage Layout
it_IT: Passaggio 2: scegli il layout della home page

en: Step 3: Import Content
it_IT: Passaggio 3: importa contenuto

en: Step Change
it_IT: Cambio di passo

en: Sticky
it_IT: Appiccicoso

en: Sticky Add To Cart
it_IT: + nel Carrello

en: Sticky Add To Cart In Mobile
it_IT: + nel Carrello

en: Sticky Buy Now - Desktop
it_IT: Appiccicoso Acquista ora - Desktop

en: Sticky Logo
it_IT: Logo appiccicoso

en: Sticky Logo Options
it_IT: Opzioni logo appiccicoso

en: Sticky Sidebar
it_IT: Barra laterale appiccicosa

en: Stock Progress Bar
it_IT: Barra di avanzamento delle scorte

en: Store Closed
it_IT: Negozio chiuso

en: Store Header Template
it_IT: Modello di intestazione del negozio

en: Store Open
it_IT: Negozio aperto

en: Store Sidebar Position
it_IT: Memorizza la posizione della barra laterale

en: Store is Closed
it_IT: Il negozio è chiuso

en: Store is Open
it_IT: Il negozio è aperto

en: Style
it_IT: Stile

en: Style and Colors
it_IT: Stile e Colori

en: Subcategories:
it_IT: Sottocategorie:

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Subtotal for Item - Mini Cart
it_IT: Subtotale per articolo - Mini carrello

en: Subtotal&nbsp;&nbsp;&nbsp;
it_IT: Subtotale

en: Success Color
it_IT: Colore di successo

en: Successfully added to your cart.
it_IT: Aggiunto al carrello con successo.

en: Suggested Keywords - (Header type 1, 2, 5, 7)
it_IT: Parole chiave suggerite - (Tipo di intestazione 1, 2, 5, 7)

en: Support Font Icons
it_IT: Supporta le icone dei caratteri

en: Support Search By SKU
it_IT: Supporta la ricerca per SKU

en: Support Upload ICO medias
it_IT: Supporta il caricamento di media ICO

en: Support Upload SVG medias
it_IT: Supporta il caricamento di supporti SVG

en: Sync
it_IT: Sincronizza

en: Tab Global
it_IT: Scheda Globale

en: Tablet Columns
it_IT: Colonne Tablet

en: Tabs Align
it_IT: Allinea schede

en: Tabs Background color
it_IT: Schede Colore di sfondo

en: Tabs Layouts
it_IT: Schede layout

en: Tabs text color
it_IT: Colore del testo delle schede

en: Tag Archives: %s
it_IT: Archivi Tag: %s

en: Tagged %1$s
it_IT: Taggato %1$s

en: Tags
it_IT: Tag

en: Tags info
it_IT: Info Tag

en: Tahoma, Geneva
it_IT: Tahoma, Ginevra

en: Taxonomy:
it_IT: Tassonomia:

en: Text Align
it_IT: Allinea il testo

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Text Promotion Color
it_IT: Colore promozione testo

en: Text fonts (paragraphs, etc..)
it_IT: Font di testo (paragrafi, ecc..)

en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: The Block Under Header
it_IT: Il blocco sotto l'intestazione

en: The Block beside Logo in Header Type 2
it_IT: Il blocco accanto al logo nel tipo di intestazione 2

en: The Block beside Main menu in Header Type 4, 6
it_IT: Il blocco accanto al menu principale nel tipo di intestazione 4, 6

en: The block editor from managing widgets
it_IT: L'editor di blocchi dalla gestione dei widget

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
it_IT: Impossibile trovare il file di esportazione in %s. È probabile che ciò sia stato causato da un problema di autorizzazioni.

en: The file does not exist, please try again.
it_IT: Il file non esiste, riprova.

en: The file you are trying to upload is not a .zip file. Please try again.
it_IT: Il file che stai tentando di caricare non è un file .zip. Per favore riprova.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin deve essere aggiornato alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin devono essere aggiornati alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
it_IT: Il seguente plugin è stato attivato con successo:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin consigliato è attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin consigliati sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin richiesto è attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin richiesti sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione e attivazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

en: The installation of %1$s failed.
it_IT: L'installazione di %1$s non è riuscita.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

en: The max-width of your site will be INPUT + 1200 (pixel).
it_IT: La larghezza massima del tuo sito sarà INPUT + 1200 (pixel).

en: The maximum spend for this coupon is&nbsp;%s
it_IT: La spesa massima per questo coupon è di&nbsp;%s

en: The minimum spend for this coupon is&nbsp;%s
it_IT: La spesa minima per questo coupon è di&nbsp;%s

en: The mobile top navigation will only appears when the website is in mobile app mode
it_IT: La navigazione superiore mobile verrà visualizzata solo quando il sito Web è in modalità app mobile

en: The page location you are viewing is marked with
it_IT: La posizione della pagina che stai visualizzando è contrassegnata con

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto del plug-in remoto è costituito da più di un file, ma i file non sono impacchettati in una cartella.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto del plugin remoto non contiene una cartella con lo slug desiderato e la ridenominazione non ha funzionato.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
it_IT: Il tag cloud non verrà visualizzato poiché non ci sono tassonomie che supportano il widget tag cloud.

en: The time unit in the line is calculated in hours and must be greater than 0. EX: 24, 32, 48,..
it_IT: L'unità di tempo nella riga è calcolata in ore e deve essere maggiore di 0. ES: 24, 32, 48,..

en: Theme Options
it_IT: Opzioni del tema

en: Theme Setup
it_IT: Configurazione del tema

en: Theme has not been installed or enabled Wishlist Feature.
it_IT: Il tema non è stato installato o abilitato alla funzione Wishlist.

en: There are no media reviews yet.
it_IT: Non ci sono ancora recensioni dei media.

en: There are no reviews yet.
it_IT: Non ci sono ancora recensioni.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
it_IT: Non ci sono opzioni di spedizione disponibili. Assicurati che il tuo indirizzo sia stato inserito correttamente o contattaci se hai bisogno di aiuto.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: Ci sono uno o più plugin richiesti o consigliati da installare, aggiornare o attivare.

en: There is <span class="primary-color"> %s item</span> in your cart. | There are <span class="primary-color"> %s items</span> in your cart.
it_IT[0]: C'è <span class="primary-color"> %s articolo</span> nel tuo carrello.
it_IT[1]: Ci sono <span class="primary-color"> %s articoli</span> nel tuo carrello.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: È disponibile un aggiornamento per: %1$s.
it_IT[1]: Sono disponibili aggiornamenti per i seguenti plugin: %1$s.

en: There was an error when reading this WXR file
it_IT: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
it_IT: Questo file WXR (versione %s) potrebbe non essere supportato da questa versione dell'importatore. Si prega di considerare l'aggiornamento.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it_IT: Questo non sembra essere un file WXR, numero di versione WXR mancante/non valido

en: This field is required.
it_IT: Questo campo è obbligatorio.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it_IT: Questo plugin deve essere aggiornato per essere compatibile con il tuo tema.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema consiglia il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema consiglia i seguenti plugin: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: This width applies to desktops and medium screens (screens with a width smaller than the width you are setting will automatically have a width of 90% of the full screen).
it_IT: Questa larghezza si applica ai desktop e agli schermi medi (gli schermi con una larghezza inferiore a quella impostata avranno automaticamente una larghezza pari al 90% dello schermo intero).

en: This wizard will set up your theme, install plugins, import content. It is optional & should take only a few minutes.
it_IT: Questa procedura guidata imposterà il tuo tema, installerà i plugin, importerà i contenuti. È facoltativo e dovrebbe richiedere solo pochi minuti.

en: Thumbnail Layout
it_IT: Layout delle miniature

en: Time ago
it_IT: Tempo fa

en: Tiny
it_IT: Minuscolo

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Attivare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Attivare <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Installare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Installare <span class="count">(%s)</span>

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
it_IT: Per semplificare la modifica e il salvataggio del contenuto importato, potresti voler riassegnare l'autore dell'elemento importato a un utente esistente di questo sito. Ad esempio, potresti voler importare tutte le voci come voci di <code>admin</code>.

en: Toggle Icon
it_IT: Icona Attiva/Disattiva

en: Toggle Sidebar
it_IT: Attiva/disattiva la barra laterale

en: Toggle Top Bar
it_IT: Attiva/disattiva la barra superiore

en: Toggle Top Bar - Initialize
it_IT: Attiva/disattiva barra superiore - Inizializza

en: Toggle Widget Content
it_IT: Attiva/disattiva contenuto widget

en: Toggle Widget Content - Always Close
it_IT: Attiva/disattiva il contenuto del widget - Chiudi sempre

en: Toggle fullscreen
it_IT: Passare a schermo intero

en: Top
it_IT: Superiore

en: Top Bar
it_IT: Barra superiore

en: Top Bar Content
it_IT: Contenuto della barra superiore

en: Top Bar Limit widgets to Show More
it_IT: Barra superiore Limita i widget a Mostra di più

en: Top Bar Options
it_IT: Opzioni della barra superiore

en: Top Bar Promotion News
it_IT: Notizie sulla promozione della barra superiore

en: Top Bar Promotion News Auto Scroll
it_IT: Scorrimento automatico delle notizie sulla promozione della barra superiore

en: Top Bar Promotion News Scroll Direction
it_IT: Direzione di scorrimento delle notizie sulla promozione della barra superiore

en: Top Bar Type 2
it_IT: Barra superiore tipo 2

en: Top Bar Type 3
it_IT: Barra superiore tipo 3

en: Top Filter Categories
it_IT: Principali categorie di filtri

en: Top Menu - Only show level 1
it_IT: Menu principale: mostra solo il livello 1

en: Top To Bottom
it_IT: Dall'alto al basso

en: Topbar Background
it_IT: Sfondo della barra superiore

en: Topbar Text color
it_IT: Colore del testo della barra superiore

en: Topbar Text color hover
it_IT: Colore del testo della barra superiore al passaggio del mouse

en: Total
it_IT: Totale

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
it_IT: I trackback sono chiusi, ma puoi <a class="comment-link" href="#respond" title="Pubblicare un commento">pubblicare un commento</a>.

en: Transfer Theme Options Data
it_IT: Trasferisci i dati delle opzioni del tema

en: Transition Loading
it_IT: Caricamento di transizione

en: Trebuchet
it_IT: Trabucco

en: Turn Off Sidebar on Mobile Device
it_IT: Disattiva la barra laterale sul dispositivo mobile

en: Turn off auto close form after Login/Register
it_IT: Disattiva la chiusura automatica del modulo dopo l'accesso/registrazione

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type Font
it_IT: Digitare Carattere

en: Type Show
it_IT: Digita Mostra

en: Type of Template
it_IT: Tipo di modello

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Uncategorized Product
it_IT: Prodotto non categorizzato

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
it_IT: Purtroppo <strong>non spediamo %s</strong>. Inserisci un indirizzo di spedizione alternativo.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
it_IT: Purtroppo il tuo ordine non può essere elaborato poiché la banca/ commerciante di origine ha rifiutato la tua transazione. Tenta di nuovo l'acquisto.

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Update %2$s
it_IT: Aggiorna %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Aggiornamento disponibile <span class="count">(%s)</span>

en: Update Cart
it_IT: Aggiorna Carrello

en: Update Required
it_IT: Aggiornamento richiesto

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento consigliato

en: Update totals
it_IT: Aggiorna totali

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Plugin di aggiornamento %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
it_IT: Plugin di aggiornamento: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Messaggio di aggiornamento dall'autore del plugin:

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
it_IT: Aggiorna la tua versione di WordPress per un supporto multimediale completo.

en: Upload
it_IT: Caricamento

en: Upload Custom Font
it_IT: Carica carattere personalizzato

en: Upload new custom font success!
it_IT: Carica un nuovo carattere personalizzato con successo!

en: Upload photos
it_IT: Carica foto

en: Upload video | Upload videos
it_IT[0]: Carica video
it_IT[1]: Carica video

en: Use a different billing address
it_IT: Utilizza un indirizzo di Fatturazione diverso

en: Username is required.
it_IT: Username è obbligatorio.

en: Username or email
it_IT: Username o email

en: VIEW DETAIL
it_IT: MOSTRA DETTAGLI

en: Valid until
it_IT: Valido fino al

en: Variants Badge Color
it_IT: Varianti Distintivo Colore

en: Verdana, Geneva
it_IT: Verdana, Ginevra

en: Verified
it_IT: Verificato

en: Version
it_IT: Versione

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Vertical Menu
it_IT: Menù verticale

en: Vertical Menu > Main Menu
it_IT: Menù verticale > Menù principale

en: Vertical Menu Background - Focus
it_IT: Fondo verticale del menu - fuoco

en: Vertical Menu Background - Focus - Sticky
it_IT: Sfondo del menu verticale - Messa a fuoco - Appiccicoso

en: Vertical Menu Text Color - Focus
it_IT: Colore del testo del menu verticale - Messa a fuoco

en: Vertical Menu Text Color - Focus - Sticky
it_IT: Colore testo menu verticale - Messa a fuoco - Appiccicoso

en: Vertical Root Level - Limit
it_IT: Livello radice verticale - Limite

en: Vertical Root Level - Parent - 0
it_IT: Livello radice verticale - Padre - 0

en: Very poor
it_IT: Molto povero

en: Video Badge Color
it_IT: Colore badge video

en: Videos
it_IT: Video

en: View
it_IT: Mostra

en: View Product Information
it_IT: Mostra Info Prodotto

en: View all posts by %s
it_IT: Visualizza tutti i post di %s

en: View cart
it_IT: Visualizza carrello

en: View more
it_IT: Mostra di più

en: View the promotion gifts
it_IT: Visualizza i regali promozionali

en: View your website
it_IT: Visualizza il tuo sito web

en: Visit Store
it_IT: Visita il negozio

en: WPBakery - Homepage List
it_IT: WPBakery - Elenco delle home page

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
it_IT: Attenzione- Questo pannello delle opzioni non funzionerà correttamente senza javascript!

en: Web Mobile
it_IT: Webmobile

en: Weekly Store Timing
it_IT: Tempistica settimanale del negozio

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: When this option is enabled, all custom tabs will be displayed
it_IT: Quando questa opzione è abilitata, verranno visualizzate tutte le schede personalizzate

en: When you move your mouse outside the page you are interacting with, there will be a pop-up window containing the information you selected in the section (Popup Exit Intent Content).
it_IT: Quando sposti il ​​mouse fuori dalla pagina con cui stai interagendo, verrà visualizzata una finestra pop-up contenente le informazioni che hai selezionato nella sezione (Popup Exit Intent Content).

en: Where You Are
it_IT: Dove sei

en: Wide
it_IT: Largo

en: Widget Options
it_IT: Opzioni del widget

en: Width - Logo
it_IT: Larghezza - Logo

en: Width - Mobile Logo
it_IT: Larghezza - Logo cellulare

en: Width - Sticky Logo
it_IT: Larghezza - Logo adesivo

en: Width full side
it_IT: Larghezza lato intero

en: Wishlist
it_IT: Preferiti

en: Wishlist Options
it_IT: Opzioni della lista dei desideri

en: Wishlist Page
it_IT: Pagina della lista dei desideri

en: Wishlist Sidebar Layout
it_IT: Layout della barra laterale della lista dei desideri

en: With Background
it_IT: Con Sfondo

en: With or Without Background.
it_IT: Con o senza sfondo.

en: Without Background - Default use Background Color
it_IT: Senza sfondo: per impostazione predefinita viene utilizzato il colore di sfondo

en: Without Border Wrapper
it_IT: Senza involucro di bordo

en: WooCommerce Tabs - Options
it_IT: Schede WooCommerce - Opzioni

en: WooCommerce Tabs - Read more / Show less (Mobile App - Simulator)
it_IT: Schede WooCommerce - Leggi di più / Mostra di meno (App per dispositivi mobili - Simulatore)

en: WooCommerce Tabs Off - Canvas in Mobile (Not use Mobile App - Simulator)
it_IT: Schede WooCommerce disattivate - Canvas in dispositivi mobili (non utilizzare l'app per dispositivi mobili - simulatore)

en: WooCommerce Tools
it_IT: Strumenti WooCommerce

en: WordPress Repository
it_IT: Repository WordPress

en: Working...
it_IT: Lavorando...

en: Wrapper Widget - Sidebar Classic
it_IT: Widget Wrapper - Barra laterale classica

en: Write a review
it_IT: Scrivere una recensione

en: X-Large
it_IT: X-Grande

en: Yearly Archives: %s
it_IT: Archivi Annuali: %s

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, Please!
it_IT: Sì, Grazie!

en: You are implementing an unavailable function.
it_IT: Stai implementando una funzione non disponibile.

en: You are trying to make an invalid request.
it_IT: Stai tentando di effettuare una richiesta non valida.

en: You can tranfer the saved options data between different installs by copying the text inside the text box. To import data from another install, replace the data in the text box with the one from another install and click "Import Options".
it_IT: È possibile trasferire i dati delle opzioni salvate tra diverse installazioni copiando il testo all'interno della casella di testo. Per importare i dati da un'altra installazione, sostituisci i dati nella casella di testo con quelli di un'altra installazione e fai clic su "Opzioni di importazione".

en: You can use the two buttons below to backup your current options, and then restore it back at a later time. This is useful if you want to experiment on the options but would like to keep the old settings in case you need it back.
it_IT: È possibile utilizzare i due pulsanti seguenti per eseguire il backup delle opzioni correnti, quindi ripristinarle in un secondo momento. Questo è utile se vuoi sperimentare le opzioni ma desideri mantenere le vecchie impostazioni nel caso in cui ne avessi bisogno.

en: You may also like&hellip;
it_IT: Potrebbe piacerti anche...

en: You may be interested in&hellip;
it_IT: Potresti essere interessato a...

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
it_IT: Devi essere %1$sloggato%2$s per pubblicare una recensione.

en: You must be 18 years of age or older to view page.
it_IT: Devi avere almeno 18 anni per visualizzare la pagina.

en: You must be logged in to checkout.
it_IT: Devi essere loggato per effettuare il checkout.

en: Your Order
it_IT: Il tuo Ordine

en: Your access is restricted because of your age.
it_IT: Il tuo accesso è limitato a causa della tua età.

en: Your cart is currently empty.
it_IT: Il carrello è vuoto.

en: Your cart is currently empty.<span class="nasa-extra-empty">Before proceed to checkout you must add some products to shopping cart.<br />You will find a lot of interesting products on our "Shop" page.</span>
it_IT: Il carrello è vuoto.<span class="nasa-extra-empty">Prima di procedere al pagamento devi aggiungere alcuni prodotti al carrello.<br />Troverai molti prodotti interessanti nella nostra pagina "Negozio". </span>

en: Your checkout time has expired.
it_IT: Il tempo di pagamento è scaduto.

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di approvazione.

en: Your order notes saved.
it_IT: Le note dell'ordine salvate.

en: Your rating
it_IT: Il tuo punteggio

en: Your review
it_IT: Il tuo commento

en: Your review *
it_IT: La tua recensione *

en: Your review has been submitted
it_IT: La tua recensione è stata inviata

en: Your theme has been all setup. Enjoy your new theme.
it_IT: Il tuo tema è stato impostato. Goditi il tuo nuovo tema.

en: Your website will just be a product introduction website.
it_IT: Il tuo sito web sarà solo un sito web di presentazione del prodotto.

en: Zero size file downloaded
it_IT: File di dimensione zero scaricato

en: Zoom in/out
it_IT: Ingrandisci/riduci

en: as a new user:
it_IT: come nuovo utente:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
it_IT: sconosciuto

en: assign posts to an existing user:
it_IT: assegnare post a un utente esistente:

en: cookie policy
it_IT: Gestione dei Cookie

en: https://elessi.nasatheme.com
it_IT: https://julierose..it/

en: https://nasatheme.com
it_IT: https://julierose..it/

en: items
it_IT: elementi

en: or assign posts to an existing user:
it_IT: o assegnare post a un utente esistente:

en: or create new user with login name:
it_IT: o crea un nuovo utente con il nome di accesso:

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it_IT: e

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: search
it_IT: cerca
