Elessi Theme - en to tr_TR translation catalogue (1314 entries)

en:  &mdash; In Stock
tr_TR: &mdash; Stokta var

en:  - Out of Stock
tr_TR: - Stoklar tükendi

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
tr_TR: %s &#8220;%s&#8221; zaten var.

en: %s installed and activated successfully.
tr_TR: %s başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi.

en: %s installed successfully.
tr_TR: %s başarıyla yüklendi.

en: %s is a required field | %s are required fields
tr_TR[0]: %s zorunlu bir alandır
tr_TR[1]: %s zorunlu alanlardır

en: %s out of 5
tr_TR: 5 üzerinden %s

en: %s quantity
tr_TR: %s miktar

en: %s result
tr_TR: %s sonuç

en: %s results
tr_TR: %s sonuç

en: %s reviews
tr_TR: %s incelemesi

en: %s&nbsp;Discount
tr_TR: %s&nbsp;İndirim

en: %s&nbsp;Product Discount
tr_TR: %s&nbsp;Ürün İndirimi

en: &larr; Older Comments
tr_TR: &larr; Eski Yorumlar

en: &larr; Previous
tr_TR: &larr; Öncesi

en: &nbsp;Filters
tr_TR: &nbsp;Filtreler

en: (estimated for %s)
tr_TR: (%s için tahmini)

en: + Show more
tr_TR: + Daha fazla göster

en: - Select -
tr_TR: - Seçme -

en: - Show less
tr_TR: - Daha az göster

en: 1 Column
tr_TR: 1 Sütun

en: 1 Level
tr_TR: 1 Seviye

en: 1 column
tr_TR: 1 sütun

en: 1 result | %d results
tr_TR[0]: 1 sonuç
tr_TR[1]: %d sonuç

en: 1.5 column
tr_TR: 1.5 sütun

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
tr_TR: %2$s'de %1$s

en: 2 Columns
tr_TR: 2 Sütun

en: 2 Levels
tr_TR: 2 Seviye

en: 2 columns
tr_TR: 2 sütun

en: 3 Columns
tr_TR: 3 Sütun

en: 3 Levels
tr_TR: 3 Seviye

en: 360&#176; Badge Color
tr_TR: 360&#176; Rozet Rengi

en: 4 Columns
tr_TR: 4 Sütun

en: 4 columns
tr_TR: 4 sütun

en: 5 Columns
tr_TR: 5 Sütun

en: 5 columns
tr_TR: 5 sütun

en: 6 Columns
tr_TR: 6 Sütun

en: 6 columns
tr_TR: 6 sütun

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
tr_TR: <a class="comment-link" href="#respond" title="Yorum gönder">Yorum yayınlayın</a> veya bir geri izleme bırakın: <a class="trackback-link" href="%s" title="Gönderiniz için Geri İzleme URL'si" rel="trackback">Geri İzleme URL'si</a>.

en: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulations!</h4><h4 class="nasa-success">Now you have successfully registered. You can now close this tab, or visit <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">your dashboard</a>.</h4>
tr_TR: <h4 class="nasa-success-congrat">Tebrikler!</h4><h4 class="nasa-success">Artık başarıyla kaydoldunuz. Artık bu sekmeyi kapatabilir veya <a class="link-your-dashboard birincil-color" href="%s">kontrol panelinizi</a> ziyaret edebilirsiniz.</h4>

en: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulations!</h4><h4 class="nasa-success">You are now successfully authenticated. You can now close this tab, or visit <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">your dashboard</a>.</h4>
tr_TR: <h4 class="nasa-success-congrat">Tebrikler!</h4><h4 class="nasa-success">Artık kimliğiniz başarıyla doğrulandı. Artık bu sekmeyi kapatabilir veya <a class="link-your-dashboard birincil-color" href="%s">kontrol panelinizi</a> ziyaret edebilirsiniz.</h4>

en: <li>Please Define menu in <b>Apperance > Menus</b></li>
tr_TR: <li>Lütfen <b>Görünüm > Menüler</b>'de menüyü tanımlayın></li>

en: <span class="fa fa-caret-left"></span> Previous
tr_TR: <span class="fa fa-caret-left"></span> Önceki

en: <span class="meta-author">By <a class="url fn n nasa-bold" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a>.</span> Posted on <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date nasa-bold" datetime="%3$s">%4$s</time></a>
tr_TR: <span class="meta-author">Yazan: <a class="url fn n nasa-bold" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s< /a>.</span> Yayınlanan <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date nasa-bold" datetime="%3$s">%4$s</time></a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
tr_TR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Önceki

en: <span>Availability:</span>
tr_TR: <span>Kullanılabilirlik:</span>

en: <strong>Category:</strong> | <strong>Categories:</strong>
tr_TR[0]: Kategori:
tr_TR[1]: Kategoriler:

en: <strong>Tag:</strong> | <strong>Tags:</strong>
tr_TR[0]: Etiket:
tr_TR[1]: Etiketler:

en: A Premium and Responsive WooCommerce - WordPress Theme, designed for E-Commerce websites
tr_TR: Premium ve Duyarlı WooCommerce - E-Ticaret web siteleri için tasarlanmış WordPress Teması

en: A cloud of your most used tags.
tr_TR: En çok kullandığınız etiketlerden oluşan bir bulut.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
tr_TR: E-posta adresinize yeni bir şifre belirlemek için bir bağlantı gönderilecektir.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
tr_TR: Bu içe aktarıcının yeni bir sürümü mevcut. Daha yeni dışa aktarma dosyalarıyla uyumluluk sağlamak için lütfen %s sürümüne güncelleyin.

en: A user could not be found with this email address.
tr_TR: Bu e-posta adresine sahip bir kullanıcı bulunamadı.

en: AJAX add to cart button on Single And Quickview
tr_TR: AJAX Single And Quickview'da sepete ekle düğmesi

en: ALL PRODUCTS LOADED !
tr_TR: TÜM ÜRÜNLER YÜKLÜ!

en: AND
tr_TR: VE

en: Accept
tr_TR: Kabul etmek

en: Access denied.
tr_TR: Erişim engellendi.

en: Access fobidden
tr_TR: Erişim yasak

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account On Main Screen - Mobile Layout
tr_TR: Ana Ekranda Hesap - Mobil Düzen

en: Account Options
tr_TR: Hesap seçenekleri

en: Account pages
tr_TR: Hesap sayfaları

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate %2$s
tr_TR: %2$s'yi etkinleştir

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add
tr_TR: Eklemek

en: Add Icon Image (Using for Section of Tabs)
tr_TR: Simge Görüntüsü Ekle (Sekmeler Bölümü İçin Kullanılıyor)

en: Add Icon NasaTheme (Using for Section of Tabs)
tr_TR: Add Icon NasaTheme (Sekmeler Bölümü İçin Kullanılıyor)

en: Add New Slide
tr_TR: Yeni Slayt Ekle

en: Add To Cart in Grid
tr_TR: Döngüde Sepete Ekle

en: Add a review &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: Bir inceleme ekle &ldquo;%s&rdquo;

en: Add icons for categories.
tr_TR: Kategoriler için simgeler ekleyin.

en: Add more width site (px)
tr_TR: Daha fazla site genişliği ekle (px)

en: Add note
tr_TR: Not ekle

en: Add to Compare
tr_TR: Karşılaştırmaya Ekle

en: Add to Wishlist
tr_TR: İstek listesine ekle

en: Add to cart
tr_TR: Sepete ekle

en: Add to wishlist
tr_TR: İstek listesine ekle

en: Add your custom Favicon image. 16x16 - 32x32 *.ico or *.png required. (Recommended 16x16 *.ico)
tr_TR: Özel Favicon resminizi ekleyin. 16x16 - 32x32 *.ico veya *.png gereklidir. (Önerilen 16x16 *.ico)

en: Added to Compare
tr_TR: Karşılaştırmaya eklendi

en: Added to Wishlist
tr_TR: İstek listesine eklendi

en: Added to wishlist
tr_TR: İstek listesine eklendi

en: Adding
tr_TR: Ekleme

en: Adding cart
tr_TR: Sepet ekleniyor

en: Addition Homepage Success!
tr_TR: Ek Ana Sayfa Başarı!

en: Addon Options
tr_TR: Eklenti Seçenekleri

en: Advance Content Options
tr_TR: Gelişmiş İçerik Seçenekleri

en: Advanced options
tr_TR: Gelişmiş seçenekler

en: After Breadcrumb - Only for Shop Page
tr_TR: Breadcrumb'tan Sonra - Yalnızca Mağaza Sayfası için

en: After Tabs Title (Using for Section of Tabs)
tr_TR: Sekmelerden Sonra Başlık (Sekme Bölümleri için Kullanılır)

en: After WooCommerce Tabs
tr_TR: WooCommerce Sekmelerinden Sonra

en: Age Verification
tr_TR: Yaş Doğrulaması

en: Ajax Load
tr_TR: Ajax Yükü

en: Ajax Review Load
tr_TR: Ajax İnceleme Yükü

en: All
tr_TR: Tüm

en: All Done. Have fun!
tr_TR: Hepsi tamam. İyi eğlenceler!

en: All installations and activations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: All installations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr_TR: Tüm eklentiler başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi. %1$s

en: All transactions are secure and encrypted.
tr_TR: Tüm işlemler güvenli ve şifrelidir.

en: Allow Comments Images upload
tr_TR: Yorumlara İzin Ver Resim yükleme

en: Allow Comments Video upload
tr_TR: Yorumlara İzin Ver Video yükleme

en: Already got an account?
tr_TR: Zaten bir hesabınız var mı?

en: An error has occurred. Please reload the website and try again.
tr_TR: Bir hata oluştu. Lütfen web sitesini yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr_TR: %1$s:<strong>%2$s</strong> yüklenirken bir hata oluştu.

en: Animation Effect
tr_TR: Animasyon Efekti

en: App Simulation
tr_TR: Uygulama Simülasyonu

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply coupon
tr_TR: Kuponu onayla

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Archive Layout
tr_TR: Arşiv Düzeni

en: Archive Options
tr_TR: Arşiv Seçenekleri

en: Archive Products Page
tr_TR: Arşiv Ürünleri Sayfası

en: Are you over 18?
tr_TR: 18 yaşın üzerinde misin?

en: Are you sure you want to remove it?
tr_TR: Kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Arrow
tr_TR: Ok

en: Arrows for Main Slide
tr_TR: Ana Slayt için Oklar

en: Asides
tr_TR: Kenara

en: Assign Authors
tr_TR: Yazar Ata

en: Async
tr_TR: Zaman uyumsuz

en: Attribute
tr_TR: Bağlanmak

en: Author - Date info
tr_TR: Yazar - Tarih bilgisi

en: Author Archives: %s
tr_TR: Yazar Arşivleri: %s

en: Author info
tr_TR: Yazar bilgisi

en: Auto Slide
tr_TR: Otomatik Kaydırma

en: Auto Slide - Related | You may also like&hellip;
tr_TR: Otomatik Kaydırma - İlgili | Şunlar da hoşunuza gidebilir&hellip;

en: Auto Update - Cart Page
tr_TR: Otomatik Güncelleme - Sepet Sayfası

en: Automatically displays 9+ if the number is greater than or equal to 10
tr_TR: Sayı 10'dan büyük veya ona eşitse otomatik olarak 9+ görüntülenir

en: Available Coupon
tr_TR: Mevcut Kupon

en: Available on backorder
tr_TR: Ön siparişte mevcut

en: Available version:
tr_TR: Mevcut sürüm:

en: Average
tr_TR: Ortalama

en: Average rating
tr_TR: Ortalama puanı

en: Awaiting product image
tr_TR: Ürün resmi bekleniyor

en: BACK TO STEP 1
tr_TR: 1. ADIM'A GERİ DÖN

en: BROWSE
tr_TR: ARAŞTIR

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back Image in Mobile Layout
tr_TR: Mobil Yerleşimde Arka Görüntü

en: Back to Blog
tr_TR: Blog'a Geri Dön

en: Back to Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneline Geri Dön

en: Back to Top
tr_TR: Başa dönüş

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background Color Header
tr_TR: Arka Plan Rengi Başlığı

en: Background Color Header - Sticky
tr_TR: Arka Plan Rengi Başlığı - Yapışkan

en: Background Color Of Product Items In The Shop
tr_TR: Mağazadaki Ürün Öğelerinin Arka Plan Rengi

en: Background Image
tr_TR: Arka plan görüntüsü

en: Background Image - Mobile Layout Mode
tr_TR: Arka Plan Resmi - Mobil Düzen Modu

en: Background Mode
tr_TR: Arka Plan Modu

en: Background Parallax
tr_TR: Arka Plan Paralaksı

en: Backorder Allowed Badge
tr_TR: Ön Siparişe İzin Verildi Rozeti

en: Backorders
tr_TR: Beklenen siparişler

en: Backorders Badge Color
tr_TR: Beklenen Siparişler Rozet Rengi

en: Backup Options
tr_TR: Yedekleme Seçenekleri

en: Backup and Import
tr_TR: Yedekleme ve Alma

en: Backup and Restore Options
tr_TR: Yedekleme ve Geri Yükleme Seçenekleri

en: Badge - Options
tr_TR: Rozet - Seçenekler

en: Banner font
tr_TR: Afiş yazı tipi

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: &ldquo;%s&rdquo; için ilk yorum yapan siz olun

en: Before Footer
tr_TR: Alt Bilgiden Önce

en: Before Tabs Title (Using for Section of Tabs)
tr_TR: Sekmelerden Önce Başlığı (Sekme Bölümleri için Kullanılır)

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi etkinleştirmeye başlayın
tr_TR[1]: Eklentileri etkinleştirmeye başlayın

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi yüklemeye başlayın
tr_TR[1]: Eklentileri yüklemeye başlayın

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi güncellemeye başlayın
tr_TR[1]: Eklentileri güncellemeye başlayın

en: Billing address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Blog Options
tr_TR: Blog Seçenekleri

en: Blog Sidebar
tr_TR: Blog Kenar Çubuğu

en: Bold
tr_TR: Gözü pek

en: Bold - 500
tr_TR: Kalın - 500

en: Bold - 600
tr_TR: Kalın - 600

en: Bold - 700
tr_TR: Kalın - 700

en: Bold - 800
tr_TR: Kalın - 800

en: Bold Italic
tr_TR: Kalın italik

en: Border Wrapper
tr_TR: Kenar Sarıcı

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
tr_TR: Hem yorumlar hem de geri izlemeler şu anda kapalı.

en: Bottom To Top
tr_TR: Aşağıdan Yukarıya

en: Boxed
tr_TR: Kutulu

en: Breadcrumb
tr_TR: Kırıntı

en: Browse Categories
tr_TR: Kategorilere Gözat

en: Build-in Mobile
tr_TR: Yerleşik Mobil

en: Bulk Discount Badge Color
tr_TR: Toplu İndirim Rozeti Rengi

en: Bundle product for
tr_TR: Şunun için ürün paketi:

en: Buttons Background Color
tr_TR: Düğmeler Arka Plan Rengi

en: Buttons Background Color Hover
tr_TR: Düğmeler Arka Plan Rengi Vurgulu

en: Buttons Border Color
tr_TR: Düğme Kenarlık Rengi

en: Buttons Border Color Hover
tr_TR: Düğmeler Kenarlık Rengi Vurgulu

en: Buttons Border Width
tr_TR: Düğme Kenarlık Genişliği

en: Buttons Radius
tr_TR: Düğme Yarıçapı

en: Buttons Style Options
tr_TR: Düğme Stili Seçenekleri

en: Buttons Text Color
tr_TR: Düğmeler Metin Rengi

en: Buttons Text Color Hover
tr_TR: Düğmeler Metin Rengi Vurgulu

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi al

en: Buy Now Background Color
tr_TR: Şimdi Satın Al Arka Plan Rengi

en: Buy Now Background Color Hover
tr_TR: Şimdi Satın Al Arka Plan Rengi Vurgulu

en: Buy one of this item
tr_TR: Bu üründen birini satın alın

en: Buy this bundle and get off to ${saved}
tr_TR: Bu paketi satın alın ve ${saved} fırsatını yakalayın

en: By
tr_TR: İle

en: CART
tr_TR: SEPETE

en: CATEGORIES
tr_TR: KATEGORİLER

en: CLOSED
tr_TR: KAPALI

en: CONTINUE
tr_TR: DEVAM ETMEK

en: CONTINUE READING  &#10142;
tr_TR: OKUMAYA DEVAM ET &#10142;

en: Cancel
tr_TR: İptal etmek

en: Captcha Code
tr_TR: Captcha kodu

en: Captcha Error!
tr_TR: Captcha hatası!

en: Captcha For Register Form
tr_TR: Kayıt Formu İçin Captcha

en: Cart
tr_TR: Sepete

en: Catalog Mode - Disable Add To Cart Feature
tr_TR: Katalog Modu - Sepete Ekle Özelliğini Devre Dışı Bırak

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories Included List (ID or Slug, separated by ",". Ex: 1, 2 or slug-1, slug-2)
tr_TR: Dahil Edilen Kategoriler Listesi (Kimlik veya Sümüklüböcek, `` ile ayrılmış. Örn: 1, 2 veya sümüklüböcek-1, sümüklüböcek-2)

en: Categories Map
tr_TR: Kategori Haritası

en: Categories info
tr_TR: Kategoriler bilgisi

en: Category Archives: %s
tr_TR: Kategori Arşivleri: %s

en: Category Order
tr_TR: Kategori Sırası

en: Category Post
tr_TR: Kategori Gönderisi

en: Category bottom content
tr_TR: Kategori alt içeriği

en: Category top content
tr_TR: Kategori en iyi içeriği

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Change
tr_TR: Değiştirmek

en: Change Shop Layout Mode
tr_TR: Mağaza Düzeni Modunu Değiştir

en: Change View Mode (Only Desktop Mode)
tr_TR: Görünüm Modunu Değiştir (Yalnızca Masaüstü Modu)

en: Change View Mode Mobile (Only Mobile App Layout Mode)
tr_TR: Görünüm Modunu Değiştir Mobil (Yalnızca Mobil Uygulama Düzeni Modu)

en: Change address
tr_TR: Adres değiştir

en: Change primary color. Used for primary buttons, link hover, background, etc.
tr_TR: Birincil rengi değiştirin. Birincil düğmeler, bağlantı üzerine gelme, arka plan vb. için kullanılır.

en: Character Sub-sets
tr_TR: Karakter Alt Kümeleri

en: Checkout
tr_TR: Çıkış yapmak

en: Checkout - Options
tr_TR: Ödeme - Seçenekler

en: Checkout Details
tr_TR: Ödeme Ayrıntıları

en: Checkout Layout
tr_TR: Ödeme Düzeni

en: Checkout Your Items List
tr_TR: Ürün Listenizi Kontrol Edin

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
tr_TR: Yüklemek için bir WXR (.xml) dosyası seçin, ardından Dosya yükle ve içe aktar'a tıklayın.

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Classic 2D
tr_TR: Klasik 2D

en: Classic 2D - Has BG color
tr_TR: Klasik 2D - BG rengine sahiptir

en: Classic 2D - No border
tr_TR: Klasik 2D - Kenarlık yok

en: Classic 2D - Radius
tr_TR: Klasik 2D - Yarıçap

en: Classic 2D - Radius - Dash
tr_TR: Klasik 2B - Yarıçap - Kısa Çizgi

en: Classic 3D
tr_TR: Klasik 3D

en: Clear All
tr_TR: Hepsini temizle

en: Click Here To View Online Documentation
tr_TR: Çevrimiçi Belgeleri Görüntülemek İçin Buraya Tıklayın

en: Click here to Apply this coupon.
tr_TR: Bu kuponu uygulamak için buraya tıklayın.

en: Click here to Edit
tr_TR: Düzenlemek için burayı tıklayın

en: Click here to enter your code
tr_TR: Kodunuzu girmek için buraya tıklayın

en: Click here to login
tr_TR: Giriş yapmak için tıklayınız

en: Click select icon for
tr_TR: için simge seç'e tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapalı

en: Close (Esc)
tr_TR: Kapat (Esc)

en: Close search
tr_TR: Aramayı kapat

en: Closed
tr_TR: Kapalı

en: Colors Options
tr_TR: Renk Seçenekleri

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Columns - Classic Sidebar or Canvas Sidebar
tr_TR: Sütunlar - Klasik Kenar Çubuğu veya Kanvas Kenar Çubuğu

en: Columns Related in Tablet
tr_TR: Tablet ile İlgili Sütunlar

en: Columns Related in desktop
tr_TR: Masaüstünde İlgili Sütunlar

en: Columns Related in mobile
tr_TR: Mobilde İlgili Sütunlar

en: Columns Related | You may also like&hellip;
tr_TR: İlgili Sütunlar | Şunlar da hoşunuza gidebilir&hellip;

en: Columns Related | You may also like&hellip; for Mobile
tr_TR: İlgili Sütunlar | Şunları da beğenebilirsiniz&hellip; Mobil için

en: Columns Related | You may also like&hellip; for Tablet
tr_TR: İlgili Sütunlar | Şunları da beğenebilirsiniz&hellip; Tablet için

en: Columns in Mobile
tr_TR: Mobilde Sütunlar

en: Columns in Tablet
tr_TR: Tabletteki Sütunlar

en: Columns in desktop
tr_TR: Masaüstündeki sütunlar

en: Comment Count info
tr_TR: Yorum Sayısı bilgisi

en: Comment navigation
tr_TR: Yorum navigasyonu

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
tr_TR: Yorumlar kapalı, ancak bir geri izleme bırakabilirsiniz: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Geri İzleme URL'si.</a>

en: Comments are closed.
tr_TR: Yoruma kapalı.

en: Compact Number - Cart, Wishlist, Compare (9+)
tr_TR: Kompakt Numara - Alışveriş Sepeti, İstek Listesi, Karşılaştır (9+)

en: Compare
tr_TR: Karşılaştırmak

en: Compare Options
tr_TR: Seçenekleri Karşılaştır

en: Compare Product
tr_TR: Ürünü Karşılaştır

en: Compare Products
tr_TR: Ürünleri karşılaştır

en: Compare and Wishlist
tr_TR: Karşılaştır ve İstek Listesine Ekle

en: Compare products were empty !
tr_TR: Karşılaştır ürünleri boştu!

en: Congratulations! You've got free shipping.
tr_TR: Tebrikler! Ücretsiz kargonuz var.

en: Contact
tr_TR: Temas etmek

en: Contact information
tr_TR: İletişim bilgileri

en: Content Width
tr_TR: İçerik Genişliği

en: Continue To Payment
tr_TR: Ödeme devam

en: Continue To Shipping
tr_TR: Sevkiyata Devam Et

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon code
tr_TR: Kupon Kodu

en: Coupon has been removed.
tr_TR: Kupon kaldırıldı.

en: Coupon:
tr_TR: Kupon:

en: Create an account
tr_TR: Bir hesap oluşturun

en: Cross-Sells Products
tr_TR: Cross-Sells Ürünler

en: Currencies Switcher
tr_TR: Para Birimi Değiştirici

en: Current value:
tr_TR: Mevcut değer:

en: Custom Badge Color
tr_TR: Özel Rozet Rengi

en: Custom Block
tr_TR: Özel Blok

en: Custom Content
tr_TR: Özel içerik

en: Custom font
tr_TR: Özel yazı tipi

en: Customer in country purchased a
tr_TR: Ülkedeki müşteri bir

en: Cyrillic
tr_TR: Kiril

en: Cyrillic Extended
tr_TR: Genişletilmiş Kiril

en: Daily Archives: %s
tr_TR: Günlük Arşivler: %s

en: Dark
tr_TR: Karanlık

en: Dark Mode
tr_TR: Karanlık Mod

en: Dashed
tr_TR: Kesikli

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Datetime info
tr_TR: Tarih saat bilgisi

en: Deal Badge Color
tr_TR: Anlaşma Rozeti Rengi

en: Deal Time in Single or Quickview
tr_TR: Tek veya Hızlı Görünümde Anlaşma Süresi

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default (%symbol%) %code%. You can custom for this. Ex (%name% (%symbol%) - %code%)
tr_TR: Varsayılan (%sembol%) %kod%. Bunun için özelleştirebilirsiniz. Örn (%ad% (%sembol%) - %kod%)

en: Default - 130px
tr_TR: Varsayılan - 130px

en: Default - Yith WooCommerce Compare
tr_TR: Varsayılan - Yith WooCommerce Karşılaştırması

en: Default View
tr_TR: Varsayılan görünüm

en: Default font
tr_TR: Varsayılan yazı tipi

en: Default sorting
tr_TR: Varsayılan sıralama

en: Default use primary color
tr_TR: Varsayılan birincil rengi kullan

en: Delay Overlay (ms)
tr_TR: Gecikme Kaplaması (ms)

en: Delay time to show (seconds)
tr_TR: Göstermek için gecikme süresi (saniye)

en: Demo data successfully imported. Please refresh your site and Click Save All Changes NasaTheme options.
tr_TR: Demo verileri başarıyla içe aktarıldı. Lütfen sitenizi yenileyin ve NasaTheme seçeneklerini Tüm Değişiklikleri Kaydet'e tıklayın.

en: Demo data was imported. If you want import demo data again, You should need reset data of your site.
tr_TR: Demo verileri içe aktarıldı. Demo verilerini tekrar içe aktarmak istiyorsanız, sitenizin verilerini sıfırlamanız gerekir.

en: Description (optional)
tr_TR: Açıklama (isteğe bağlı)

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
tr_TR: Ayrıntılar yukarıda gösterilmiştir. İthalatçı şimdi farklı bir ayrıştırıcı ile yeniden deneyecek...

en: Disable - Progress Bar loading ajax
tr_TR: Devre Dışı Bırak - İlerleme Çubuğu yükleme ajax

en: Disable Ajax Shop
tr_TR: Ajax Mağazasını Devre Dışı Bırak

en: Disable Login/Register
tr_TR: Giriş/Kayıt işlemini devre dışı bırak

en: Disable Quick View
tr_TR: Hızlı Görünümü Devre Dışı Bırak

en: Disable Refill - Contact Form 7
tr_TR: Doldurmayı Devre Dışı Bırak - İletişim Formu 7

en: Disable top level of categories follow current category archive (Use for Multi stores)
tr_TR: Mevcut kategori arşivini takip eden en üst kategorileri devre dışı bırak (Çoklu mağazalar için kullanın)

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu bildirimi kapat

en: Display a list of alphabet to filter products.
tr_TR: Ürünleri filtrelemek için alfabe listesini görüntüleyin.

en: Display a list of categories to filter products.
tr_TR: Ürünleri filtrelemek için kategorilerin listesini görüntüleyin.

en: Display a list of prices to filter products.
tr_TR: Ürünleri filtrelemek için bir fiyat listesi görüntüleyin.

en: Display a list of status to filter products.
tr_TR: Ürünleri filtrelemek için bir durum listesi görüntüleyin.

en: Display a list of tags to filter products.
tr_TR: Ürünleri filtrelemek için bir etiket listesi görüntüleyin.

en: Display button reset filter.
tr_TR: Ekran düğmesi sıfırlama filtresi.

en: Display product Categories
tr_TR: Ürün kategorilerini görüntüle

en: Display product SKU
tr_TR: Ürün SKU'sunu görüntüle

en: Display product categories with Accordion.
tr_TR: Accordion ile ürün kategorilerini görüntüleyin.

en: Display yith product brands with Accordion.
tr_TR: Accordion ile ürün markalarınızı görüntüleyin.

en: Don't show this popup again
tr_TR: Bu açılır pencereyi bir daha gösterme

en: Done. Please wait for continuing to import data
tr_TR: Tamamlamak. Verileri içe aktarmaya devam etmek için lütfen bekleyin

en: Dots for Main Slide
tr_TR: Ana Slayt için Noktalar

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Double Rows
tr_TR: çift ​​sıra

en: Double Thumbnails
tr_TR: Çift Küçük Resim

en: Download and import file attachments
tr_TR: Dosya eklerini indirin ve içe aktarın

en: Edit
tr_TR: Düzenlemek

en: Effect Before Load Site
tr_TR: Yükleme Alanından Önce Etkisi

en: Effect for show more and show less
tr_TR: Daha fazla göster ve daha az göster için efekt

en: Elementor - Header, Footer & Custom Block
tr_TR: Elementor - Üstbilgi, Altbilgi ve Özel Blok

en: Elementor - Homepage List
tr_TR: Elementor - Ana Sayfa Listesi

en: Elessi Theme
tr_TR: Elessi Teması

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email *
tr_TR: E-posta *

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: Email incorrect format.
tr_TR: E-posta yanlış biçim.

en: Enable - Review Helpful
tr_TR: Etkinleştir - Yararlı İnceleme

en: Enable Button Filter
tr_TR: Düğme Filtresini Etkinleştir

en: Enable Mobile Layout
tr_TR: Mobil Düzeni Etkinleştir

en: Enable Portfolio
tr_TR: Portföyü Etkinleştir

en: Enable Promotion Gifts featured icon
tr_TR: Öne Çıkan Promosyon Hediyelerini Etkinleştir simgesi

en: Enter a different address
tr_TR: farklı bir adres girin

en: Enter your address to view shipping options.
tr_TR: Gönderim seçeneklerini görüntülemek için adresinizi girin.

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error!
tr_TR: Hata!

en: Error.
tr_TR: Hata.

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: Estimate shipping rates
tr_TR: Tahmini nakliye ücretleri

en: Event After Add to Cart
tr_TR: Sepete Ekledikten Sonra Etkinlik

en: Extends Desktop
tr_TR: Masaüstünü Genişletiyor

en: Extends from Desktop
tr_TR: Masaüstünden Genişler

en: External Source
tr_TR: Dış kaynak

en: Extra class name
tr_TR: Ekstra sınıf adı

en: Fade
tr_TR: Solmak

en: Fade In Down
tr_TR: Aşağı Fade

en: Fade In Up
tr_TR: Yukarı Fade

en: Fade In-Out
tr_TR: Karartma Giriş-Çıkış

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
tr_TR: %s için yeni kullanıcı oluşturulamadı. Gönderileri mevcut kullanıcıya atfedilir.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
tr_TR: Yazar %s içe aktarılamadı. Gönderileri mevcut kullanıcıya atfedilir.

en: Failed to import category %s
tr_TR: %s kategorisi içe aktarılamadı

en: Failed to import post tag %s
tr_TR: %s gönderi etiketi içe aktarılamadı

en: Favicon Options
tr_TR: Favicon Seçenekleri

en: Featured
tr_TR: Özel

en: Featured Badge
tr_TR: Öne Çıkan Rozet

en: Featured Badge Color
tr_TR: Öne Çıkan Rozet Rengi

en: Fetching attachments is not enabled
tr_TR: Ekleri getirme etkin değil

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter by
tr_TR: Tarafından filtre

en: Filter by Alphabet
tr_TR: Alfabeye göre filtrele

en: Filter by Tags
tr_TR: Etiketlere göre Filtrele

en: Filter by price
tr_TR: Fiyata göre filtrele

en: Filter by status
tr_TR: Duruma göre filtrele

en: Filter by:
tr_TR: Tarafından filtre:

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Fit Rows
tr_TR: Satırları Sığdır

en: Flexible - Menu Resizing (Desktop and Tablet)
tr_TR: Esnek - Menü Yeniden Boyutlandırma (Masaüstü ve Tablet)

en: Flip Horizontal
tr_TR: Yatay çevirmek

en: Focus Main Image
tr_TR: Ana Görüntüye Odaklan

en: Focus main image after active variation product
tr_TR: Aktif varyasyon ürününden sonra ana resme odaklan

en: Font Icons
tr_TR: Yazı Tipi Simgeleri

en: Font Nasa icons
tr_TR: Yazı tipi Nasa simgeleri

en: Font Options
tr_TR: Yazı Tipi Seçenekleri

en: Font Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font Size (px)
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu (px)

en: Font Size (px) - Mobile
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu (px) - Mobil

en: Font Size Title
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu Eğme

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Tipi Ağırlığı

en: Font size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer Global
tr_TR: Altbilgi Genel

en: Footer Layout
tr_TR: Altbilgi Düzeni

en: Footer Mobile
tr_TR: Altbilgi Mobil

en: Footer Mobile Layout
tr_TR: Altbilgi Mobil Düzeni

en: Footer Options
tr_TR: Alt Bilgi Seçenekleri

en: Form Options
tr_TR: Form Seçenekleri

en: Format Currency - Only Apply for WPML
tr_TR: Para Birimini Biçimlendir - Yalnızca WPML için Başvurun

en: Free Shipping Bar - WooCommerce Advanced Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz Gönderim Çubuğu - WooCommerce Gelişmiş Ücretsiz Gönderim

en: Full
tr_TR: Tam dolu

en: Full Width
tr_TR: Tam genişlik

en: Full width to left
tr_TR: Soldan tam genişlik

en: Full width to right
tr_TR: Tam genişlik sağa

en: Fullwidth ?
tr_TR: Tam genişlik ?

en: Fullwidth Main Menu
tr_TR: Tam Genişlikte Ana Menü

en: GDPR Notice
tr_TR: GDPR Bildirimi

en: GDPR Options
tr_TR: GDPR Seçenekleri

en: GDPR Policies Link
tr_TR: GDPR Politikaları Bağlantısı

en: GO TO HOME
tr_TR: EVE GİTMEK

en: Gallery - Carousel
tr_TR: Galeri - Atlıkarınca

en: General
tr_TR: Genel

en: General Options
tr_TR: Genel seçenekler

en: General options
tr_TR: Genel seçenekler

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Global Options
tr_TR: Küresel Seçenekler

en: Global Site
tr_TR: Küresel Site

en: Go to Theme Options
tr_TR: Tema Seçeneklerine Git

en: Good
tr_TR: İyi

en: Google font
tr_TR: Google yazı tipi

en: Gray Effect
tr_TR: Gri Efekt

en: Gray Mode
tr_TR: Gri Mod

en: Great to have you back!
tr_TR: Tekrar görmek ne güzel!

en: Great to see you here!
tr_TR: Seni burada görmek harika!

en: Greek
tr_TR: Yunan

en: Greek Extended
tr_TR: Yunanca Genişletilmiş

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Grid Products - Options
tr_TR: Izgara Ürünleri - Seçenekler

en: Grid Rows
tr_TR: Izgara Satırları

en: Have a coupon code?
tr_TR: Kupon kodun var mı?

en: Have a coupon?
tr_TR: Kuponunuz var mı?

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header Builder
tr_TR: Başlık Oluşturucu

en: Header Elementor Builder
tr_TR: Header Elementor Oluşturucu

en: Header Global
tr_TR: Başlık Küresel

en: Header Icons
tr_TR: Başlık Simgeleri

en: Header Icons - Sticky
tr_TR: Başlık Simgeleri - Yapışkan

en: Header Icons Hover
tr_TR: Başlık Simgeleri Vurgulu

en: Header Icons Hover - Sticky
tr_TR: Başlık Simgeleri Vurgulu - Yapışkan

en: Header Layout
tr_TR: aşlık Düzeni

en: Header Options
tr_TR: Başlık Seçenekleri

en: Header Search
tr_TR: Başlık Arama

en: Header Theme Builder
tr_TR: Başlık Tema Oluşturucu

en: Header icons Cart | Wishlist | Compare
tr_TR: Başlık simgeleri Sepet | İstek Listesi | Karşılaştırmak

en: Header search form
tr_TR: Başlık arama formu

en: Heading fonts (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
tr_TR: Başlık yazı tipleri (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: Heading for Archive Page
tr_TR: Arşiv Sayfasına Yönelmek

en: Heading for Blog Page
tr_TR: Blog Sayfasına Yönelmek

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Height - Logo
tr_TR: Yükseklik - Logo

en: Height - Mobile Logo
tr_TR: Yükseklik - Mobil Logo

en: Height - Sticky Logo
tr_TR: Yükseklik - Yapışkan Logo

en: Height For Mobile
tr_TR: Mobil İçin Yükseklik

en: Hello, %s!
tr_TR: Merhaba, %s!

en: Helvetica
tr_TR: Helvetika

en: Hide "View Cart" Button in Mini Cart
tr_TR: Mini Sepetteki "Sepeti Görüntüle" Düğmesini Gizle

en: Hide Additional Information Tab
tr_TR: Ek Bilgi Sekmesini Gizle

en: Hide First Section ?
tr_TR: İlk Bölümü Gizle?

en: Hide categories empty product - Top Filter Categories
tr_TR: Boş ürün kategorilerini gizle - Üst Filtre Kategorileri

en: Hide decimal price
tr_TR: Ondalık fiyatı gizle

en: Hide empty
tr_TR: Boşu gizle

en: Hide empty categories
tr_TR: Boş kategorileri gizle

en: Hide empty price ranges
tr_TR: Boş fiyat aralıklarını gizle

en: Hide in Mobile (width site small less 640px OR Mobile Layout)
tr_TR: Mobilde Gizle (genişlik site küçük, daha az 640 piksel VEYA Mobil Düzen)

en: Highest Rating
tr_TR: En Yüksek Puan

en: Home
tr_TR: Ev

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Hover - Product Card Styles - Effect
tr_TR: Vurgula - Ürün Kartı Stilleri - Efekt

en: Hover Zoom Image
tr_TR: Görüntüyü Yakınlaştır

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
tr_TR: Merhaba! WordPress eXtended RSS (WXR) dosyanızı yükleyin, gönderileri, sayfaları, yorumları, özel alanları, kategorileri ve etiketleri bu siteye aktaralım.

en: Hurry up! Sale end in:
tr_TR: Acele etmek! Satış bitiş tarihi:

en: I am 18 or older
tr_TR: 18 yaşındayım veya daha büyüğüm

en: I am under 18
tr_TR: ben 18 yaşının altındayım

en: I'm shopping for ...
tr_TR: için alışveriş yapıyorum...

en: INFORMATION
tr_TR: BİLGİ

en: Icon Add To Cart in Grid
tr_TR: Izgarada Sepete Ekle Simgesi

en: Icon Mini Cart in Header
tr_TR: Başlıktaki Mini Sepet Simgesi

en: If Turn on, the live search Ajax feature will be lost
tr_TR: Açılırsa, canlı arama Ajax özelliği kaybolacak

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
tr_TR: WordPress tarafından yeni bir kullanıcı oluşturulursa, rastgele yeni bir parola oluşturulur ve yeni kullanıcının rolü %s olarak belirlenir. Yeni kullanıcının ayrıntılarının manuel olarak değiştirilmesi gerekli olacaktır.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
tr_TR: Kupon kodunuz varsa, lütfen aşağıdan uygulayın.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
tr_TR: Eğer bizden daha önce alışveriş yaptıysanız lütfen aşağıya bilgilerinizi giriniz. Yeni bir müşteriyseniz lütfen Faturalandırma bölümüne ilerleyin.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
tr_TR: Belirli bir içerik öğesinin stilini farklı şekilde belirlemek istiyorsanız, bu alanı bir sınıf adı eklemek için kullanın ve ardından css dosyanızda ona bakın.

en: Ignore on Mobile
tr_TR: Mobilde Yoksay

en: Image Product - Checkout Page
tr_TR: Görsel Ürün - Ödeme Sayfası

en: Image URL
tr_TR: Resim URL'si

en: Images
tr_TR: Görüntüler

en: Images Columns
tr_TR: Görüntü Sütunları

en: Images Style
tr_TR: Görüntü Stili

en: Import Attachments
tr_TR: Ekleri İçe Aktar

en: Import Data (Media, Posts, Products, Categories...)
tr_TR: Verileri İçe Aktar (Medya, Gönderiler, Ürünler, Kategoriler...)

en: Import Homes
tr_TR: Evleri İthalat

en: Import More Demos
tr_TR: Daha Fazla Demoyu İçe Aktarın

en: Import Options
tr_TR: İçe Aktarma Seçenekleri

en: Import Sliders
tr_TR: Kaydırıcıları İçe Aktar

en: Import Widgets Sidebars
tr_TR: Widget Kenar Çubuklarını İçe Aktar

en: Import WordPress
tr_TR: WordPress'i İçe Aktar

en: Import author:
tr_TR: Yazarı içe aktar:

en: Imported!
tr_TR: İthal!

en: In Group Icons - Header
tr_TR: Grup Simgelerinde - Başlık

en: In Stock
tr_TR: Stokta Var

en: In Topbar - Header
tr_TR: Topbar'da - Başlık

en: In order to provide you a personalized shopping experience, our site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our
tr_TR: Size kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, bizim şartlarımızı kabul etmiş oluyorsunuz.

en: In stock
tr_TR: Stokta var

en: Inactive Tab
tr_TR: Etkin Olmayan Sekme

en: Inactive Tab Notification Content
tr_TR: Etkin Olmayan Sekme Bildirim İçeriği

en: Include Theme Version when call css files
tr_TR: Css dosyalarını çağırırken Tema Sürümünü Dahil Et

en: Include Theme Version when call js files
tr_TR: js dosyalarını çağırırken Tema Sürümünü dahil et

en: Infinite - Only using for Ajax
tr_TR: Sonsuz - Yalnızca Ajax için kullanılıyor

en: Infinite Slide
tr_TR: Sonsuz Slayt

en: Infinite Slide In Quickview
tr_TR: Hızlı Görünümde Sonsuz Slayt

en: Infomations Columns
tr_TR: Bilgi Sütunları

en: Inputs Radius
tr_TR: Giriş Yarıçapı

en: Install
tr_TR: Düzenlemek

en: Install %2$s
tr_TR: %2$s'yi yükle

en: Install Elessi Theme - Child
tr_TR: Elessi Temasını Yükleyin - Çocuk

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri Yükle

en: Install Required Plugins
tr_TR: Gerekli Eklentileri yükleyin

en: Installed But Not Activated
tr_TR: Yüklendi Ama Etkinleştirilmedi

en: Installed version:
tr_TR: Yüklü sürüm:

en: Installing Plugin
tr_TR: Eklenti Kurulumu

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: %1$s (%2$d/%3$d) Eklentisi Yükleniyor

en: Installing Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Kurulumu: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: %1$s (%2$d/%3$d) Eklentisini Yükleme ve Etkinleştirme

en: Invalid file type
tr_TR: Geçersiz dosya türü

en: Isotope Layout Mode
tr_TR: İzotop Düzeni Modu

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr_TR: Görünüşe göre aradığınızı bulamıyoruz. Belki arama yardımcı olabilir.

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Items
tr_TR: Öğeler

en: LOAD MORE ...
tr_TR: DAHA FAZLA YÜKLE ...

en: Languages Switcher
tr_TR: Dil Değiştirici

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Large Spacing
tr_TR: Geniş Aralık

en: Last Backup :
tr_TR: Son yedekleme :

en: Latest
tr_TR: En sonuncu

en: Latin
tr_TR: Latince

en: Latin Extended
tr_TR: Latince Genişletilmiş

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Layout Option
tr_TR: Düzen Seçeneği

en: Layout Options
tr_TR: Düzen Seçenekleri

en: Layout Review Defaulf
tr_TR: Düzen İnceleme Varsayılanı

en: Layout Single or Double rows.
tr_TR: Düzen Tek veya Çift sıralar.

en: Layout Style
tr_TR: Düzen Stili

en: Leave a Reply to %s
tr_TR: %s için bir Yanıt bırakın

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left Sidebar
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu

en: Left Sidebar - Classic
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu - Klasik

en: Left Sidebar - Off-canvas
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu - Tuval Dışı

en: Left To Right
tr_TR: Soldan sağa

en: Less -
tr_TR: Az -

en: Let's Compare!
tr_TR: Hadi karşılaştıralım!

en: Let's choose the homepage layout that you want to use on your website and click on the Start Import button.
tr_TR: Web sitenizde kullanmak istediğiniz ana sayfa düzenini seçelim ve İçe Aktarmayı Başlat düğmesine tıklayın.

en: Let's install some essential WordPress plugins to set up your site.
tr_TR: Sitenizi kurmak için bazı temel WordPress eklentilerini yükleyelim.

en: Light
tr_TR: Işık

en: Light Mode
tr_TR: Işık Modu

en: Lightbox Image
tr_TR: Işık Kutusu Resmi

en: Limit Posts
tr_TR: Gönderileri Sınırla

en: Limit Products Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Ürünleri Sınırla

en: Limit widgets to show more. (Input "All" will be show all widgets)
tr_TR: Daha fazlasını göstermek için widget'ları sınırlayın. ("All" girişi tüm widget'ları gösterecektir)

en: Limited
tr_TR: Sınırlı

en: Link URL (optional)
tr_TR: Bağlantı URL'si (isteğe bağlı)

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: List
tr_TR: Liste

en: List - 2 Columns
tr_TR: Liste - 2 Sütun

en: List 2
tr_TR: Liste 2

en: List 2 Columns
tr_TR: 2 Sütun Listele

en: List Files JS Delay - Delay JavaScript Execution
tr_TR: Dosyaları Listele JS Gecikmesi - JavaScript Yürütmesini Geciktirin

en: Live Search Ajax Products
tr_TR: Canlı Arama Ajax Ürünleri

en: Live Search Layout - (Header type 1, 2, 5, 7)
tr_TR: Canlı Arama Düzeni - (Başlık türü 1, 2, 5, 7)

en: Load Css Canvas
tr_TR: Css Kanvasını Yükle

en: Load More - Only using for Ajax
tr_TR: Daha Fazla Yükle - Yalnızca Ajax için kullanılıyor

en: Load more
tr_TR: Daha fazlasını yükle

en: Login
tr_TR: Giriş yapmak

en: Login / Register
tr_TR: Giriş / Kayıt

en: Login/Register
tr_TR: Giriş/Kayıt

en: Login/Register by Ajax form
tr_TR: Ajax formu ile Giriş/Kayıt

en: Logo Options
tr_TR: Logo Seçenekleri

en: Logo and Favicon
tr_TR: Logo ve Favicon

en: Lost your password?
tr_TR: Şifreni mi unuttun?

en: Lost?
tr_TR: Kayıp?

en: Lowest Rating
tr_TR: En Düşük Puan

en: Main Image
tr_TR: Ana resim

en: Main Menu
tr_TR: Ana menü

en: Main Menu > Vertical Menu
tr_TR: Ana Menü > Dikey Menü

en: Main Menu Background Color
tr_TR: Ana Menü Arka Plan Rengi

en: Main Menu Background Color - Sticky
tr_TR: Ana Menü Arka Plan Rengi - Yapışkan

en: Main Menu Text Color
tr_TR: Ana Menü Metin Rengi

en: Main Menu Text Color - Sticky
tr_TR: Ana Menü Metin Rengi - Yapışkan

en: Main navigation
tr_TR: Ana yönlendirici

en: Manage Your Items List
tr_TR: Ürün Listenizi Yönetin

en: Masonry
tr_TR: Duvarcılık

en: Masonry Isotope
tr_TR: Duvar izotopu

en: Masonry Isotope - Grid - Blog style
tr_TR: Yığma İzotop - Izgara - Blog stili

en: Max Depth Level - Top Filter Categories
tr_TR: Maksimum Derinlik Seviyesi - En İyi Filtre Kategorileri

en: Max Height - Logo
tr_TR: Maksimum Yükseklik - Logo

en: Max Height - Sticky Logo
tr_TR: Maksimum Yükseklik - Yapışkan Logo

en: Max Height Logo - Mobile
tr_TR: Maksimum Yükseklik Logosu - Mobil

en: Max Size Comments Images upload (kb)
tr_TR: Maksimum Boyut Yorumlar Resim yükleme (kb)

en: Max Size Comments Video upload (kb)
tr_TR: Maksimum Boyut Yorumlar Video yükleme (kb)

en: Max files Comments Images upload
tr_TR: Maks. dosya Yorumlar Resim yükleme

en: Max files Comments Video upload
tr_TR: Maksimum dosya Yorumlar Video yükleme

en: Max image size allowed: %s kB
tr_TR: İzin verilen maksimum boyut: %s kB

en: Max price
tr_TR: maksimum fiyat

en: Max price ranges
tr_TR: Maksimum fiyat aralıkları

en: Max products compare
tr_TR: Maksimum ürün karşılaştırması

en: Max video size allowed: %s kB
tr_TR: İzin verilen maksimum video boyutu: %s kB

en: Maximum file size is %s kB, max %s file | Maximum file size is %s kB, max %s files
tr_TR[0]: Maksimum dosya boyutu %s kB, maksimum %s dosya
tr_TR[1]: Maksimum dosya boyutu %s kB, maksimum %s dosya

en: Maximum file size is %s kB, max %s files
tr_TR: Maksimum dosya boyutu %s kB, maksimum %s dosya

en: Maximum number of image files allowed is: %s file(s)
tr_TR: İzin verilen maksimum dosya sayısı: %s dosya(lar)

en: Maximum number of video files allowed is: %s file(s)
tr_TR: İzin verilen maksimum video dosyası sayısı: %s dosya

en: Media
tr_TR: Medya

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Medium Spacing
tr_TR: Orta Aralık

en: Menu Font Size (Desktop and Tablet)
tr_TR: Menü Yazı Tipi Boyutu (Masaüstü ve Tablet)

en: Menu Map
tr_TR: Menü Haritası

en: Menu Options
tr_TR: Menü seçenekleri

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
tr_TR: Geçersiz menü bilgisi nedeniyle menü öğesi atlandı: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
tr_TR: Eksik menü bilgisi nedeniyle menü öğesi atlandı

en: Meta Info - Blog Style
tr_TR: Meta Bilgi - Blog Stili

en: Meta Infomations (SKU, Categories, Tags, etc...)
tr_TR: Meta Bilgileri (SKU, Kategoriler, Etiketler vb...)

en: Meta Infomations Position
tr_TR: Meta Bilgi Konumu

en: Method
tr_TR: Yöntem

en: Min price
tr_TR: Minimum fiyat

en: Mini Cart - Change variation in mini cart
tr_TR: Mini Sepet - Mini sepetteki varyasyonu değiştirin

en: Mini Cart - Coupon
tr_TR: Mini Sepet - Kupon

en: Mini Cart - Note
tr_TR: Mini Sepet - Not

en: Mini Cart - Options
tr_TR: Mini Sepet - Seçenekler

en: Mini Cart - Shipping
tr_TR: Mini Sepet - Nakliye

en: Mini Cart - Sidebar Layout
tr_TR: Mini Sepet - Kenar Çubuğu Düzeni

en: Mini Cart - Simple
tr_TR: Mini Sepet - Basit

en: Mini Cart - You may be interested in…
tr_TR: Mini Sepet - İlginizi Çekebilir…

en: Minify Fonts Icons
tr_TR: Yazı Tipi Simgelerini Küçült

en: Minimum required version:
tr_TR: Minimum gerekli sürüm:

en: Mobile Bottom Bar
tr_TR: Mobil Alt Çubuk

en: Mobile Bottom Bar Content
tr_TR: Mobil Alt Çubuk İçeriği

en: Mobile Bottom Bar Options
tr_TR: Mobil Alt Çubuk Seçenekleri

en: Mobile Columns
tr_TR: Mobil Sütunlar

en: Mobile Layout
tr_TR: Mobil Düzen

en: Mobile Layout Mode
tr_TR: Mobil Düzen Modu

en: Mobile Logo
tr_TR: Mobil Logo

en: Mobile Logo Options
tr_TR: Mobil Logo Seçenekleri

en: Mobile Menu Layout
tr_TR: Mobil Menü Düzeni

en: Mobile Mini Cart Options
tr_TR: Mobil Mini Araba Seçenekleri

en: Mobile Single Product Options
tr_TR: Mobil Tek Ürün Seçenekleri

en: Mode
tr_TR: mod

en: Modern - As demo Site
tr_TR: Modern - Demo Sitesi Olarak

en: Modern - No Header, No Footer
tr_TR: Modern - Üst Bilgi Yok, Alt Bilgi Yok

en: Monthly Archives: %s
tr_TR: Aylık Arşivler: %s

en: More +
tr_TR: Daha fazla +

en: More Results
tr_TR: Daha fazla sonuç

en: Move To Top
tr_TR: Yukarı Taşı

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Cart
tr_TR: Sepetim

en: N/A
tr_TR: Yok

en: NEXT
tr_TR: SONRAKİ

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name *
tr_TR: İsim *

en: Nasa - Filter Product by Price (slide)
tr_TR: Nasa - Ürünü Fiyata Göre Filtrele (slayt)

en: Nasa - Product Categories in Sidebar Off-Canvas of Mobile layout
tr_TR: Nasa - Mobil Düzenin Kanvas Dışı Kenar Çubuğundaki Ürün Kategorileri

en: Nasa widget displays recent posts
tr_TR: Nasa widget'ı son gönderileri görüntüler

en: NasaTheme
tr_TR: NasaTeması

en: NasaTheme Wishlist Feature
tr_TR: NasaTheme İstek Listesi Özelliği

en: Never expire
tr_TR: Hiç sona ermeyen

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Badge - Automatically add Badge "NEW" for new products
tr_TR: Yeni Rozet - Yeni ürünler için otomatik olarak "YENİ" Rozeti ekleyin

en: New Badge Color
tr_TR: Yeni Rozet Rengi

en: Newer Comments &rarr;
tr_TR: daha yeni yorumlar &rarr;

en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: Newsletter Popup
tr_TR: Bülten Açılır Penceresi

en: Next &rarr;
tr_TR: Sonraki &rarr;

en: Next (arrow right)
tr_TR: Sonraki (sağ ok)

en: Next - Previous Product
tr_TR: Sonraki - Önceki Ürün

en: Next <span class="fa fa-caret-right"></span>
tr_TR: Sonraki

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: Sonraki <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
tr_TR: HAYIR

en: No Effect
tr_TR: Etkisi yok

en: No Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu Yok

en: No Sidebar (Centered)
tr_TR: Kenar Çubuğu Yok (Ortalanmış)

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr_TR: Herhangi bir işlem yapılmadı. %1$s eklentisi zaten etkindi.

en: No backups yet.
tr_TR: Henüz yedek yok.

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr_TR: Şu anda etkinleştirilecek eklenti yok.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr_TR: Şu anda kurulabilecek eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr_TR: Şu anda güncellenecek eklenti yok.

en: No plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklenecek, güncellenecek veya etkinleştirilecek eklenti yok.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr_TR: Etkinleştirilecek eklenti seçilmedi. Herhangi bir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr_TR: Kurulacak herhangi bir eklenti seçilmedi. Herhangi bir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr_TR: Güncellenecek eklenti seçilmedi. Herhangi bir işlem yapılmadı.

en: No product added to compare !
tr_TR: Karşılaştırılacak ürün eklenmemiş!

en: No product categories exist.
tr_TR: Ürün kategorisi yok.

en: No products in the cart.
tr_TR: Sepette ürün yok.

en: No products in the wishlist.
tr_TR: İstek listesinde ürün yok.

en: No products were found matching your selection.
tr_TR: Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

en: No products were found of this vendor!
tr_TR: Bu satıcıya ait ürün bulunamadı!

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
tr_TR: Gönderim yöntemi seçilmedi. Lütfen adresinizi tekrar kontrol edin veya herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçin.

en: No shipping options were found for %s.
tr_TR: %s için nakliye seçeneği bulunamadı.

en: No vendor found!
tr_TR: Satıcı bulunamadı!

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not Found Products
tr_TR: Bulunamayan Ürünler

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Not Set
tr_TR: Ayarlanmadı

en: Not Show
tr_TR: Gösterme

en: Not a member?
tr_TR: Üye değil?

en: Not only is layout responsive, but also the theme uses the device detect technology to switch the web layout compatible on each type of user device
tr_TR: Yalnızca düzen duyarlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda tema, web düzenini her tür kullanıcı cihazıyla uyumlu hale getirmek için cihaz algılama teknolojisini kullanıyor

en: Not that bad
tr_TR: o kadar da kötü değil

en: Not use Mobile App - Simulator
tr_TR: Mobil Uygulama - Simülatör kullanmamak

en: Note
tr_TR: Not

en: Note: Consider disabling this feature if you are using a third-party plugin developed for the Add to Cart feature in the Single Product Page!
tr_TR: Not: Tek Ürün Sayfasında Sepete Ekle özelliği için geliştirilmiş üçüncü taraf bir eklenti kullanıyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakmayı düşünün!

en: Note: Images at demo are not included in the download package and they are replaced with placeholders in demo data.
tr_TR: Not: Demodaki resimler indirme paketine dahil değildir ve demo verilerinde yer tutucularla değiştirilir.

en: Note: This feature does not apply to mobiles or devices with small screens
tr_TR: Not: Bu özellik cep telefonları veya küçük ekranlı cihazlar için geçerli değildir.

en: Note: don't using for Sidebar Off-canvas and Toggle Sidebar Classic
tr_TR: Not: Tuval Dışı Kenar Çubuğu ve Kenar Çubuğu Klasik Geçiş Yap için kullanmayın

en: Nothing Found
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı

en: Number Categories
tr_TR: Sayı Kategorileri

en: Number Show Quickview Thumbnail
tr_TR: Sayı Hızlı Görünüm Küçük Resmini Göster

en: Number Tags
tr_TR: Sayı Etiketleri

en: Number for related blog
tr_TR: İlgili blog için numara

en: Number for related products
tr_TR: İlgili ürünler için numara

en: Number of posts to show:
tr_TR: Gösterilecek gönderi sayısı:

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Off-Canvas
tr_TR: Tuval Dışı

en: Oldest
tr_TR: En eski

en: On
tr_TR: Açık

en: On All Pages
tr_TR: Tüm Sayfalarda

en: On Archive Product Pages
tr_TR: Arşiv Ürün Sayfalarında

en: On Backorders
tr_TR: Beklenen Siparişlerde

en: On Sale
tr_TR: Satılık

en: Only %s item(s) left in stock.
tr_TR: Stokta sadece %s ürün kaldı.

en: Only Display 1 Time
tr_TR: Sadece 1 Kez Görüntüle

en: Only Show Buttons
tr_TR: Yalnızca Düğmeleri Göster

en: Only Show one Shipping Method in Cart Page
tr_TR: Sepet Sayfasında Yalnızca Bir Gönderim Yöntemi Göster

en: Only effective for style 1, style 2(Images style : slide images), style 6 and style 7
tr_TR: Yalnızca stil 1, stil 2(Görüntüler stili : slayt görüntüleri), stil 5, stil 6 ve stil 7 için etkilidir

en: Only format image accepted: JPG, JPEG, BMP, PNG, GIF
tr_TR: Yalnızca kabul edilen biçim: JPG, JPEG, BMP, PNG, GIF

en: Only format video accepted: MP4, AVI, MPEG, MOV
tr_TR: Yalnızca video formatı kabul edilir: MP4, AVI, MPEG, MOV

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
tr_TR: Yalnızca bu ürünü satın almış oturum açmış müşteriler yorum bırakabilir.

en: Only show children of the current category
tr_TR: Yalnızca geçerli kategorideki çocukları göster

en: Only show title product on one line if it is too long.
tr_TR: Başlık ürününü yalnızca çok uzunsa bir satırda gösterin.

en: Only use for Accordion.
tr_TR: Sadece Akordeon için kullanın.

en: Only use for Visual Composer Template.
tr_TR: Yalnızca Görsel Besteci Şablonu için kullanın.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr_TR: Hata! O sayfa bulunamıyor.

en: Open
tr_TR: Açık

en: Open Cart Sidebar
tr_TR: Sepet Kenar Çubuğunu Aç

en: Open Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Aç

en: Opp! please try to install the plugins here
tr_TR: Ah! lütfen eklentileri buraya yüklemeyi deneyin

en: Option Product Column Select To Display
tr_TR: Seçenek Ürün Sütunu Görüntülemek İçin Seçin

en: Options Reset
tr_TR: Seçenekleri Sıfırla

en: Options Updated
tr_TR: Seçenekler Güncellendi

en: Or login with
tr_TR: veya ile giriş yap

en: Order Complete
tr_TR: Sipariş Tamamlandı

en: Order Number
tr_TR: Sipariş Numarası

en: Order by
tr_TR: Tarafından sipariş

en: Order by - Top Filter Categories
tr_TR: Sıralama ölçütü - En İyi Filtre Kategorileri

en: Ordering Mobile Menu
tr_TR: Mobil Menü Siparişi

en: Out of stock
tr_TR: Stoklar tükendi

en: Overflows: + 0.5 items
tr_TR: Taşmalar: + 0,5 öğe

en: PAYMENT
tr_TR: ÖDEME

en: PREVIOUS
tr_TR: ÖNCESİ

en: Page view compare products
tr_TR: Sayfa görünümü ürünleri karşılaştırın

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Pagination Layout
tr_TR: Sayfalandırma Düzeni

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password is required.
tr_TR: Şifre gereklidir.

en: Pay
tr_TR: Ödemek

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme yöntemi

en: Payment Methods
tr_TR: Ödeme metodları

en: Pe7s icons
tr_TR: Pe7s simgeler

en: Perfect
tr_TR: Mükemmel

en: Performance - Assets
tr_TR: Performans - Varlıklar

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone incorrect format.
tr_TR: Telefon yanlış format.

en: Pingback:
tr_TR: Geribildirim:

en: Play Video
tr_TR: Video oynatmak

en: Please Install Yith WooCommerce Compare Plugin
tr_TR: Lütfen Yith WooCommerce Karşılaştırma Eklentisini Yükleyin

en: Please click on the item you want to add to your site to do the Homepage.
tr_TR: Ana Sayfa yapmak için lütfen sitenize eklemek istediğiniz öğeye tıklayın.

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr_TR: Lütfen yardım için bu sitenin yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr_TR: Lütfen eklenti sağlayıcısıyla iletişime geçin ve eklentilerini WordPress yönergelerine göre paketlemelerini isteyin.

en: Please create Static Blocks (or Custom Block of Elementor Header & Footer Builder) and select here.
tr_TR: Lütfen Statik Bloklar (veya Elementor Üstbilgi ve Altbilgi Oluşturucunun Özel Bloğu) oluşturun ve burayı seçin.

en: Please enter an address to continue.
tr_TR: Devam etmek için lütfen bir adres girin.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
tr_TR: Mevcut ödeme yöntemlerini görmek için lütfen bilgilerinizi yukarıya girin.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
tr_TR: Lütfen bu ürünü sepetinize eklemeden önce bazı ürün seçeneklerini seçin.

en: Please verify your age to enter.
tr_TR: Giriş yapabilmek için lütfen yaşınızı doğrulayın.

en: Please waiting in a few minutes, The process is running...
tr_TR: Lütfen birkaç dakika içinde bekleyin, İşlem devam ediyor...

en: Please, Install Yith WooCommerce Compare Plugin!
tr_TR: Lütfen Yith WooCommerce Karşılaştırma Eklentisini Yükleyin!

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugin activated successfully.
tr_TR: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Plugin activation failed.
tr_TR: Eklenti aktivasyonu başarısız oldu.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr_TR: Eklenti etkinleştirilmedi. Bu tema için daha yüksek bir %s sürümü gerekiyor. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: Plus
tr_TR: Artı

en: Popular Keywords - (Header type 1, 2, 5, 7)
tr_TR: Popüler Anahtar Kelimeler - (Başlık türü 1, 2, 5, 7)

en: Popular Searches:
tr_TR: Popüler aramalar:

en: Popularity
tr_TR: Popülerlik

en: Popup Background
tr_TR: Açılır Arkaplan

en: Popup Background Color
tr_TR: Açılır Arka Plan Rengi

en: Popup Classical - Not use with Mobile App Simulation
tr_TR: Popup Klasik - Mobil Uygulama Simülasyonu ile kullanılmaz

en: Popup Content
tr_TR: Açılır İçerik

en: Popup Exit Intent
tr_TR: Açılır Pencereden Çıkış Amacı

en: Popup Exit Intent Background Color
tr_TR: Açılır Pencere Çıkış Amacı Arka Plan Rengi

en: Popup Exit Intent Content
tr_TR: Açılır Pencere Çıkış Amacı İçeriği

en: Popup Exit Intent Width (Max)
tr_TR: Açılır Pencere Çıkış Amacı Genişliği (Maks.)

en: Popup Height
tr_TR: Açılır pencere yüksekliği

en: Popup Static Block
tr_TR: Popup Statik Blok

en: Popup Width
tr_TR: Açılır Pencere Genişliği

en: Popup Your Order v1 - Not use with Mobile App Simulation
tr_TR: Popup Your Order v1 - Mobil Uygulama Simülasyonu ile kullanılmaz

en: Popup Your Order v2 - Not use with Mobile App Simulation
tr_TR: Popup Your Order v2 - Mobil Uygulama Simülasyonu ile kullanmayın

en: Portfolio
tr_TR: Portföy

en: Portfolio Columns
tr_TR: Portföy Sütunları

en: Portfolio Comments
tr_TR: Portföy Yorumları

en: Portfolio Count
tr_TR: Portföy Sayısı

en: Portfolio Lightbox
tr_TR: Portföy Işık Kutusu

en: Position Account Icon
tr_TR: Pozisyon Hesabı Simgesi

en: Position Filter Categories
tr_TR: Konum filtresi kategorileri

en: Position Filter Categories - Type 3
tr_TR: Konum Filtresi Kategorileri - Tip 3

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Pre-Packaged
tr_TR: Önceden Paketlenmiş

en: Preload Fonts Icons
tr_TR: Yazı Tiplerini Önceden Yükle Simgeleri

en: Previous (arrow left)
tr_TR: Önceki (sol ok)

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price Color
tr_TR: Fiyat Renk

en: Price font
tr_TR: Fiyat yazı tipi

en: Price range size
tr_TR: Fiyat aralığı boyutu

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Price: Ascending
tr_TR: Fiyat: Artan

en: Price: Descending
tr_TR: Fiyat: Azalan

en: Primary Color
tr_TR: Ana renk

en: Proceed to checkout
tr_TR: Çıkışa doğru devam et

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Product Brands
tr_TR: Ürün Markaları

en: Product Card Styles
tr_TR: Ürün Kartı Stilleri

en: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Product Column Icon Style
tr_TR: Ürün Sütunu Simge Stili

en: Product Description Wrapper - Apply with Tabs Classic
tr_TR: Ürün Açıklaması Sarıcı - Tabs Classic ile Uygula

en: Product Global Options
tr_TR: Ürün Global Seçenekleri

en: Product Pagination
tr_TR: Ürün Sayfalandırması

en: Product Sidebar
tr_TR: Ürün Kenar Çubuğu

en: Product Sidebar Position
tr_TR: Ürün Kenar Çubuğu Konumu

en: Product Spacing
tr_TR: Ürün Aralığı

en: Product added to cart successfully!
tr_TR: Ürün başarıyla sepete eklendi!

en: Product added to compare !
tr_TR: Ürün karşılaştırmak için eklendi!

en: Product added to wishlist successfully!
tr_TR: Ürün istek listesine başarıyla eklendi!

en: Product already exists in Compare list !
tr_TR: Ürün, Karşılaştırma listesinde zaten var!

en: Product not already exists in Compare list !
tr_TR: Ürün zaten Karşılaştırma listesinde yok!

en: Product quantity
tr_TR: Ürün miktarı

en: Product quantity updated successfully!
tr_TR: Ürün miktarı başarıyla güncellendi!

en: Product removed from wishlist successfully!
tr_TR: Ürün istek listesinden başarıyla kaldırıldı!

en: Product successfully removed!
tr_TR: Ürün başarıyla kaldırıldı!

en: Product title
tr_TR: Ürün başlığ

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Project Category
tr_TR: Proje Kategorisi

en: Project Name
tr_TR: Proje Adı

en: Promotion Gifts
tr_TR: Promosyon Hediyeleri

en: Promotion News
tr_TR: Promosyon Haberler

en: Public Coupons - Mini Cart (one per line)
tr_TR: Genel Kuponlar - Mini Sepet (her satıra bir adet)

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
tr_TR: Yayınlanan <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> de <a href="%3$s" title="Tam boyutlu resim linki">%4$s &times; %5$s</a> içinde <a href="%6$s" title="Geri vermek %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Quantity Input - Checkout Page
tr_TR: Miktar Girişi - Ödeme Sayfası

en: Quantity Input - Mini Cart
tr_TR: Adet Girişi - Mini Sepet

en: Query type
tr_TR: Sorgu Türü

en: Quick View
tr_TR: Hızlı Görünüm

en: Quickview Layout
tr_TR: Hızlı Görünüm Düzeni

en: Quickview Options
tr_TR: Hızlı Görünüm Seçenekleri

en: Quotes
tr_TR: Alıntılar

en: RETURN TO CART
tr_TR: SEPETE GERİ DÖN

en: RETURN TO INFORMATION
tr_TR: BİLGİYE DÖN

en: RETURN TO SHOP
tr_TR: MAĞAZAYA DÖN

en: RTL - Banner font
tr_TR: RTL - Afiş yazı tipi

en: RTL - Heading fonts (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
tr_TR: RTL - Başlık yazı tipleri (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: RTL - Main navigation
tr_TR: RTL - Ana gezinme

en: RTL - Price font
tr_TR: RTL - Fiyat yazı tipi

en: RTL - Select Custom Font
tr_TR: RTL - Özel Yazı Tipi Seç

en: RTL - Text fonts (paragraphs, etc..)
tr_TR: RTL - Metin yazı tipleri (paragraflar vb.)

en: Rate&hellip;
tr_TR: Oran&hellip;

en: Rated %s out of 5
tr_TR: 5 üzerinden %s puan

en: Reach Free Shipping Effect - WooCommerce Advanced Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz Gönderim Etkisine Ulaşın - WooCommerce Advanced Free Shipping

en: Read more
tr_TR: Devamını oku

en: Readmore
tr_TR: Devamını oku

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr_TR: İlk paylaşımını yapmak için hazır mısın? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Recent Posts
tr_TR: yakın zamanda Gönderilenler

en: Recent Projects
tr_TR: Son Projeler

en: Recommend Turn Off to use Builder Mode
tr_TR: Oluşturucu Modunu kullanmak için Kapatmayı Önerin

en: Recommendation
tr_TR: Öneri

en: Recommended
tr_TR: Tavsiye edilen

en: Registered Users Are Allowed Only - Review Helpful
tr_TR: Sadece Kayıtlı Kullanıcılara İzin Verilir - İnceleme Yararlı

en: Registered users are allowed only.
tr_TR: Sadece kayıtlı kullanıcılara izin verilmektedir.

en: Related
tr_TR: İlgili

en: Related Products
tr_TR: İlgili Ürünler

en: Related | You may also like&hellip;
tr_TR: İlgili | Şunlar da hoşunuza gidebilir…

en: Reload
tr_TR: Tekrar yükle

en: Remember
tr_TR: Hatırlamak

en: Remember me
tr_TR: Beni Hatırla

en: Remote file is incorrect size
tr_TR: Uzak dosya yanlış boyutta

en: Remote file is too large, limit is %s
tr_TR: Uzak dosya çok büyük, sınır %s

en: Remote server did not respond
tr_TR: Uzak sunucu yanıt vermedi

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
tr_TR: Uzak sunucu %1$d %2$s hata yanıtı verdi

en: Remove
tr_TR: Kaldırmak

en: Remove
tr_TR: Kaldırmak

en: Remove %s from cart
tr_TR: Sepetten %s kaldır

en: Remove this product
tr_TR: Bu ürünü kaldır

en: Removed all products from compare !
tr_TR: Tüm ürünler karşılaştırmadan kaldırıldı!

en: Removed product from compare !
tr_TR: Ürün karşılaştırmadan kaldırıldı!

en: Require ZIP file.
tr_TR: ZIP dosyası gerektir.

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required Update not Available
tr_TR: Gerekli Güncelleme Mevcut Değil

en: Requires Update
tr_TR: Güncelleme gerektirir

en: Requires WPML
tr_TR: WPML gerektirir

en: Requires WPML | FOX - Currency Switcher Professional for WooCommerce | CURCY - Multi Currency for WooCommerce
tr_TR: WPML gerektirir | FOX - WooCommerce için Para Birimi Değiştirici Profesyoneli | CURCY - WooCommerce için Çoklu Para Birimi

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset WordPress plugin
tr_TR: WordPress eklentisini sıfırla

en: Results Ajax Search (Limit Products)
tr_TR: Sonuçlar Ajax Arama (Sınırlı Ürünler)

en: Results info in top
tr_TR: Sonuç bilgileri üstte

en: Retina Logo
tr_TR: Retina logosu

en: Return to Cart
tr_TR: Sepete Geri Dön

en: Return to Previous Page
tr_TR: Önceki sayfaya dön

en: Return to Required Plugins Installer
tr_TR: Gerekli Eklenti Yükleyicisine Dön

en: Return to shop
tr_TR: Mağazaya dön

en: Return to the Dashboard
tr_TR: Gösterge Tablosuna Dön

en: Returning customer?
tr_TR: Müşteriye geri dönmek mi?

en: Review Options
tr_TR: İnceleme Seçenekleri

en: Review Product By Images
tr_TR: Ürünü Görsellere Göre İncele

en: Review Product by Images
tr_TR: Ürünü Görsellere Göre İncele

en: Review Your Order
tr_TR: Siparişini gözden geçir

en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right Sidebar
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu

en: Right Sidebar - Classic
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu - Klasik

en: Right Sidebar - Off-canvas
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu - Tuval Dışı

en: Right To Left
tr_TR: Sağdan sola

en: SELECT ALL HOMEPAGES
tr_TR: TÜM ANA SAYFALARI SEÇ

en: SETUP YOUR ACCOUNT
tr_TR: HESABINIZI KURUN

en: SHIPPING
tr_TR: NAKLİYE

en: SIGN IN TO YOUR ACCOUNT
tr_TR: HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

en: START IMPORT SAMPLE DATA
tr_TR: ÖRNEK VERİLERİ ALMAYA BAŞLAYIN

en: Sale
tr_TR: Satış

en: Sale Badge Color
tr_TR: Satış Rozeti Rengi

en: Same as shipping address
tr_TR: Sevkıyat adresi ile aynı

en: Save
tr_TR: Kaydetmek

en: Save All Changes
tr_TR: Tüm Değişiklikleri Kaydet

en: Scroll Images
tr_TR: Resimleri Kaydır

en: Search
tr_TR: Aramak

en: Search Anything After Submit
tr_TR: Gönderdikten Sonra Her Şeyi Arayın

en: Search Bar Effect
tr_TR: Arama Çubuğu Etkisi

en: Search Options
tr_TR: Arama seçenekleri

en: Search Results for: %s
tr_TR: Arama Sonuçları: %s

en: Search here
tr_TR: Burada ara

en: Search homepage ...
tr_TR: Ana sayfada ara...

en: Search icon
tr_TR: Arama simgesi

en: Search..
tr_TR: Aramak..

en: See
tr_TR: Görmek

en: Seems like an error has occured. Please double check the imported data. If incorrect, please use %s and try again
tr_TR: Bir hata oluşmuş gibi görünüyor. Lütfen içe aktarılan verileri iki kez kontrol edin. Yanlışsa, lütfen %s kullanın ve tekrar deneyin

en: Select
tr_TR: Seçme

en: Select Contact Form
tr_TR: İletişim Formu Seçin

en: Select Custom Font
tr_TR: Özel Yazı Tipi Seçin

en: Select Options
tr_TR: Seçenekleri seçin

en: Select Options button to Quickview
tr_TR: Hızlı Görünüm için Seçenekler düğmesini seçin

en: Select an available coupon
tr_TR: Kullanılabilir bir kupon seçin

en: Select category
tr_TR: Kategori seç

en: Select page view Portfolio
tr_TR: Sayfa görünümü Portföyünü seçin

en: Select page view compare
tr_TR: Sayfayı seçin karşılaştırın

en: Select the Contact Form
tr_TR: İletişim Formunu Seçin

en: Select the Footer Elementor
tr_TR: Altbilgiyi Elementor seçin

en: Select the Footer Type
tr_TR: Altbilgi Türünü Seçin

en: Select the Header Builder
tr_TR: Başlık Oluşturucuyu Seçin

en: Select the Header Elementor
tr_TR: Başlığı Elementor seçin

en: Select the address that matches your card or payment method.
tr_TR: Kartınızla veya ödeme yönteminizle eşleşen adresi seçin.

en: Set Popup Repeat Time
tr_TR: Açılır Pencere Tekrarlama Süresini Ayarla

en: Setup Theme Options
tr_TR: Kurulum Tema Seçenekleri

en: Share
tr_TR: Paylaşmak

en: Share icons
tr_TR: Paylaşım simgeleri

en: Ship to
tr_TR: Alıcı

en: Shipping
tr_TR: Nakliye

en: Shipping Methods
tr_TR: Nakliye Yöntemleri

en: Shipping address
tr_TR: Gönderi Adresi

en: Shipping costs are calculated during checkout.
tr_TR: Nakliye masrafları ödeme sırasında hesaplanır.

en: Shipping options will be updated during checkout.
tr_TR: Gönderim seçenekleri ödeme sırasında güncellenecektir.

en: Shipping to %s.
tr_TR: %s'ye gönderim.

en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Shop Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengini Satın Alın

en: Shop Sidebar
tr_TR: Alışveriş Kenar Çubuğu

en: Shop Sidebar Layout
tr_TR: Mağaza Kenar Çubuğu Düzeni

en: Shop With Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengiyle Alışveriş Yapın

en: Shop Without Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi Olmadan Alışveriş Yapın

en: Shop order
tr_TR: Sipariş etmek

en: Shopping Cart
tr_TR: Alışveriş Sepeti

en: Shopping Cart - Options
tr_TR: Alışveriş Sepeti - Seçenekler

en: Short description (Only use for Blog Grid layout)
tr_TR: Kısa açıklama (Yalnızca Blog Grid düzeni için kullanın)

en: Show
tr_TR: Göstermek

en: Show Mini Account
tr_TR: Mini Hesabı Göster

en: Show Mini Cart
tr_TR: Mini Sepeti Göster

en: Show Mini Compare
tr_TR: Mini Karşılaştırmayı Göster

en: Show Mini Wishlist
tr_TR: Mini İstek Listesini Göster

en: Show Multi
tr_TR: Çoklu Göster

en: Show Notice
tr_TR: Bildirimi Göster

en: Show Title In Line
tr_TR: Başlığı Satırda Göster

en: Show as Accordion
tr_TR: Akordeon olarak göster

en: Show default numbers items
tr_TR: Varsayılan sayı öğelerini göster

en: Show hierarchy
tr_TR: Hiyerarşiyi göster

en: Show items (0 ~ All)
tr_TR: Öğeleri göster (0 ~ Tümü)

en: Show less
tr_TR: Daha az göster

en: Show more ...
tr_TR: Daha fazla göster ...

en: Show product counts
tr_TR: Ürün sayılarını göster

en: Showing %3$s - %2$s of %1$s media review | Showing %3$s - %2$s of %1$s media reviews
tr_TR[0]: %1$s medya incelemesinden %3$s - %2$s gösteriliyor
tr_TR[1]: %1$s medya incelemesinden %3$s - %2$s gösteriliyor

en: Showing %3$s - %2$s of %1$s review | Showing %3$s - %2$s of %1$s reviews
tr_TR[0]: %1$s incelemesinden %3$s - %2$s gösteriliyor
tr_TR[1]: %1$s incelemesinden %3$s - %2$s gösteriliyor

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
tr_TR: Ürün kategorilerini görüntülerken ürün listesini daraltmanıza izin veren bir pencere öğesinde özel bir özellik gösterir.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
tr_TR: Ürün kategorilerini görüntülerken gösterilen ürünlerin listesini daraltmanıza izin veren bir pencere öğesinde bir fiyat filtresi kaydırıcısı gösterir.

en: Side
tr_TR: Taraf

en: Side Canvas
tr_TR: Yan Kanvas

en: Side Classic
tr_TR: Yan Klasik

en: Sidebar Classic - Sticky
tr_TR: Kenar Çubuğu Klasik - Yapışkan

en: Sign in here
tr_TR: Oturum açın

en: Simple
tr_TR: Basit

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
tr_TR: Tarayıcınız JavaScript'i desteklemediğinden veya devre dışı olduğundan, lütfen siparişinizi vermeden önce %1$sToplamları Güncelle%2$s düğmesini tıkladığınızdan emin olun. Bunu yapmadığınız takdirde yukarıda belirtilen miktardan daha fazla ücret tahsil edilebilir.

en: Single Blog page
tr_TR: Tek Blog sayfası

en: Single Layout
tr_TR: Tek Düzen

en: Single Page
tr_TR: Tek sayfa

en: Single Product - Mobile - Top Navigation
tr_TR: Tek Ürün - Mobil - Üst Gezinme

en: Single Product - Mobile - Top Navigation - Custom Tabs
tr_TR: Tek Ürün - Mobil - Üstte Gezinme - Özel Sekmeler

en: Single Product Layout
tr_TR: Tek Ürün Düzeni

en: Single Product Page
tr_TR: Tek Ürün Sayfası

en: Single Row
tr_TR: Tek Sıra

en: Single Thumbnail
tr_TR: Tek Küçük Resim

en: Site Background Color - Boxed Layout
tr_TR: Site Arka Plan Rengi - Kutulu Düzen

en: Site Background Image - Boxed Layout
tr_TR: Site Arka Plan Resmi - Kutulu Düzen

en: Site Layout
tr_TR: Site düzeni

en: Skip Load - Files CSS - Checkin it if you don't want your site call
tr_TR: Yüklemeyi Atla - Dosyalar CSS - Site aramanızı istemiyorsanız kontrol edin

en: Slide
tr_TR: Slayt

en: Slide Images
tr_TR: Slayt Resimleri

en: Slide Show
tr_TR: Slayt Gösterisi

en: Slide Up-Down
tr_TR: Yukarı-Aşağı Kaydır

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Small Spacing
tr_TR: Küçük Aralık

en: Sold By:
tr_TR: Tarafından satılan:

en: Sold Out
tr_TR: Hepsi satıldı

en: Solid
tr_TR: Sağlam

en: Something went wrong with the plugin API.
tr_TR: Eklenti API'sında bir sorun oluştu.

en: Sorry but your import failed. Most likely, it cannot work with your webhost. You will have to ask your webhost to increase your PHP max_execution_time (or any other webserver timeout to at least 300 secs) and memory_limit (to at least 196M) temporarily.
tr_TR: Maalesef içe aktarma işleminiz başarısız oldu. Büyük olasılıkla, web barındırıcınızla çalışamaz. Web barındırıcınızdan PHP max_execution_time (veya başka herhangi bir web sunucusu zaman aşımını en az 300 saniyeye) ve memory_limit (en az 196M'ye) geçici olarak artırmasını istemeniz gerekecektir.

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
tr_TR: Üzgünüz, bu kupon kaldırılırken bir sorun oluştu.

en: Sorry, Maybe product empty in stock.
tr_TR: Üzgünüz, Ürün stokta olmayabilir.

en: Sorry, Product is not existing.
tr_TR: Üzgünüz, Ürün mevcut değil.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr_TR: Üzgünüz, ancak arama terimlerinizle eşleşen hiçbir şey yok. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Sorry, but the page you are looking for is not found. Please, make sure you have typed the current URL.
tr_TR: Üzgünüz, ancak aradığınız sayfa bulunamadı. Lütfen geçerli URL'yi yazdığınızdan emin olun.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr_TR: Üzgünüz, kullanılabilir ödeme yöntemi yok gibi görünüyor. Yardıma ihtiyacınız varsa veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
tr_TR: Üzgünüz, seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı. Lütfen farklı bir kombinasyon seçin.

en: Sorry, there has been an error.
tr_TR: Üzgünüz, bir hata oluştu.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
tr_TR: Üzgünüz, bu ürün mevcut değil. Lütfen farklı bir kombinasyon seçin.

en: Sorry. No results match your search.
tr_TR: Üzgünüm. Aramanızla eşleşen sonuç yok.

en: Sort by
tr_TR: Göre sırala

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Spend %s more to reach <strong>FREE SHIPPING!</strong> <a class="continue-cart hide-in-cart-sidebar" href="%s" title="Continue Shopping">Continue Shopping</a>
tr_TR: <strong>ÜCRETSİZ KARGO!</strong>'ya ulaşmak için %s daha fazla harcayın <a class="continue-cart hide-in-cart-sidebar" href="%s" title="Alışverişe Devam Et">Alışverişe Devam Et</a

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Start typing ...
tr_TR: Yazmaya başlayın...

en: Status
tr_TR: Durum

en: Step 1: Install Plugins
tr_TR: 1. Adım: Eklentileri Kurun

en: Step 2: Choose Homepage Layout
tr_TR: 2. Adım: Ana Sayfa Düzenini Seçin

en: Step 3: Import Content
tr_TR: 3. Adım: İçeriği İçe Aktarın

en: Step Change
tr_TR: Adım Değişikliği

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Sticky Add To Cart
tr_TR: Yapışkan Sepete Ekle

en: Sticky Add To Cart In Mobile
tr_TR: Yapışkan Mobilde Sepete Ekle

en: Sticky Buy Now - Desktop
tr_TR: Yapışkan Şimdi Satın Al - Masaüstü

en: Sticky Logo
tr_TR: Yapışkan Logo

en: Sticky Logo Options
tr_TR: Yapışkan Logo Seçenekleri

en: Sticky Sidebar
tr_TR: Yapışkan Kenar Çubuğu

en: Stock Progress Bar
tr_TR: Stok İlerleme Çubuğu

en: Store Closed
tr_TR: Mağaza Kapalı

en: Store Header Template
tr_TR: Mağaza Başlığı Şablonu

en: Store Open
tr_TR: Mağaza Açık

en: Store Sidebar Position
tr_TR: Kenar Çubuğu Konumunu Sakla

en: Store is Closed
tr_TR: Mağaza Kapalı

en: Store is Open
tr_TR: Mağaza Açık

en: Style
tr_TR: Stil

en: Style and Colors
tr_TR: Stil ve Renkler

en: Subcategories:
tr_TR: Alt kategoriler:

en: Submit
tr_TR: Göndermek

en: Subtotal
tr_TR: Ara toplam

en: Subtotal for Item - Mini Cart
tr_TR: Ürün için Ara Toplam - Mini Sepet

en: Subtotal&nbsp;&nbsp;&nbsp;
tr_TR: Ara toplam&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: Success Color
tr_TR: Başarı Rengi

en: Successfully added to your cart.
tr_TR: Başarıyla sepetinize eklendi.

en: Suggested Keywords - (Header type 1, 2, 5, 7)
tr_TR: Önerilen Anahtar Kelimeler - (Başlık türü 1, 2, 5, 7)

en: Support Font Icons
tr_TR: Destek Yazı Tipi Simgeleri

en: Support Search By SKU
tr_TR: SKU'ya Göre Aramayı Destekleyin

en: Support Upload ICO medias
tr_TR: Destek Yükleme ICO ortamları

en: Support Upload SVG medias
tr_TR: Destek Yükleme SVG ortamları

en: Sync
tr_TR: Senkronize et

en: Tab Global
tr_TR: Sekme Küresel

en: Tablet Columns
tr_TR: Tablet Sütunları

en: Tabs Align
tr_TR: Sekmeler Hizala

en: Tabs Background color
tr_TR: Sekmeler Arka plan rengi

en: Tabs Layouts
tr_TR: Sekme Düzenleri

en: Tabs text color
tr_TR: Sekmeler metin rengi

en: Tag Archives: %s
tr_TR: Etiket Arşivleri: %s

en: Tagged %1$s
tr_TR: %1$s etiketlendi

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tags info
tr_TR: Etiketler bilgisi

en: Tahoma, Geneva
tr_TR: Tahoma, Cenevre

en: Taxonomy:
tr_TR: Taksonomi

en: Text Align
tr_TR: Metin hizalama

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text Promotion Color
tr_TR: Metin Promosyon Rengi

en: Text fonts (paragraphs, etc..)
tr_TR: Metin yazı tipleri (paragraflar vb.)

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkür ederim!

en: The Block Under Header
tr_TR: Başlık Altındaki Blok

en: The Block beside Logo in Header Type 2
tr_TR: Başlık Türü 2'de Logonun Yanındaki Blok

en: The Block beside Main menu in Header Type 4, 6
tr_TR: Başlık Türü 4, 6'da Ana menünün yanındaki Blok

en: The block editor from managing widgets
tr_TR: Widget'ları yönetmekten blok düzenleyici

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
tr_TR: Dışa aktarma dosyası %s konumunda bulunamadı. Bunun bir izin sorunundan kaynaklanmış olması muhtemeldir.

en: The file does not exist, please try again.
tr_TR: Dosya mevcut değil, lütfen tekrar deneyin.

en: The file you are trying to upload is not a .zip file. Please try again.
tr_TR: Yüklemeye çalıştığınız dosya bir .zip dosyası değil. Lütfen tekrar deneyin.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr_TR[0]: Bu temayla maksimum uyumluluğun sağlanması için şu eklentinin en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.
tr_TR[1]: Bu temayla maksimum uyumluluğun sağlanması için aşağıdaki eklentilerin en son sürümlerine güncellenmesi gerekiyor: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
tr_TR: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki önerilen eklenti şu anda etkin değil: %1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki önerilen eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki gerekli eklenti şu anda etkin değil: %1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki gerekli eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum ve aktivasyon süreci başlıyor. Bu işlem bazı sunucularda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: The installation of %1$s failed.
tr_TR: %1$s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum işlemi başlıyor. Bu işlem bazı sunucularda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: The max-width of your site will be INPUT + 1200 (pixel).
tr_TR: Sitenizin maksimum genişliği GİRİŞ + 1200 (piksel) olacaktır.

en: The maximum spend for this coupon is&nbsp;%s
tr_TR: Bu kupon için maksimum harcama: %s

en: The minimum spend for this coupon is&nbsp;%s
tr_TR: Bu kupon için minimum harcama: %s

en: The mobile top navigation will only appears when the website is in mobile app mode
tr_TR: Mobil üst navigasyon yalnızca web sitesi mobil uygulama modundayken görünür

en: The page location you are viewing is marked with
tr_TR: Görüntülediğiniz sayfa konumu ile işaretlenmiştir

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr_TR: Uzak eklenti paketi birden fazla dosyadan oluşur, ancak dosyalar bir klasörde paketlenmez.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr_TR: Uzak eklenti paketi, istenen bilgiye sahip bir klasör içermiyor ve yeniden adlandırma işe yaramadı.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
tr_TR: Etiket bulutu widget'ını destekleyen hiçbir taksonomi olmadığından etiket bulutu görüntülenmeyecektir.

en: The time unit in the line is calculated in hours and must be greater than 0. EX: 24, 32, 48,..
tr_TR: Satırdaki zaman birimi saat cinsinden hesaplanır ve 0'dan büyük olmalıdır. ÖRN: 24, 32, 48,..

en: Theme Options
tr_TR: Tema Ayarları

en: Theme Setup
tr_TR: Tema Kurulumu

en: Theme has not been installed or enabled Wishlist Feature.
tr_TR: Tema yüklenmedi veya İstek Listesi Özelliği etkinleştirilmedi.

en: There are no media reviews yet.
tr_TR: Henüz medya yorumu yok.

en: There are no reviews yet.
tr_TR: Henüz hiç yorum yok.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
tr_TR: Gönderim seçeneği bulunmamaktadır. Lütfen adresinizin doğru girildiğinden emin olun veya herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçin.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için gerekli veya önerilen bir veya daha fazla eklenti vardır.

en: There is <span class="primary-color"> %s item</span> in your cart. | There are <span class="primary-color"> %s items</span> in your cart.
tr_TR[0]: Sepetinizde <span class="primary-color"> %s ürün</span> var.
tr_TR[1]: Sepetinizde <span class="primary-color"> %s ürün</span> var.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Şunun için bir güncelleme mevcut: %1$s.
tr_TR[1]: Şu eklentiler için güncellemeler mevcut: %1$s.

en: There was an error when reading this WXR file
tr_TR: Bu WXR dosyası okunurken bir hata oluştu

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
tr_TR: Bu WXR dosyası (%s sürümü), içe aktarıcının bu sürümü tarafından desteklenmiyor olabilir. Lütfen güncellemeyi düşünün.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
tr_TR: Bu bir WXR dosyası gibi görünmüyor, eksik/geçersiz WXR sürüm numarası

en: This field is required.
tr_TR: Bu alan gereklidir.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr_TR: Bu eklentinin temanızla uyumlu olması için güncellenmesi gerekiyor.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema şu eklentiyi önerir: %1$s.
tr_TR[1]: Bu tema şu eklentileri önerir: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema şu eklentiyi gerektiriyor: %1$s.
tr_TR[1]: Bu tema şu eklentileri gerektirir: %1$s.

en: This width applies to desktops and medium screens (screens with a width smaller than the width you are setting will automatically have a width of 90% of the full screen).
tr_TR: Bu genişlik masaüstü bilgisayarlar ve orta boy ekranlar için geçerlidir (ayarladığınız genişlikten daha küçük bir genişliğe sahip ekranlar otomatik olarak tam ekranın %90'ı kadar genişliğe sahip olacaktır).

en: This wizard will set up your theme, install plugins, import content. It is optional & should take only a few minutes.
tr_TR: Bu sihirbaz temanızı kuracak, eklentileri yükleyecek, içeriği içe aktaracaktır. Bu isteğe bağlıdır ve yalnızca birkaç dakika sürmelidir.

en: Thumbnail Layout
tr_TR: Küçük Resim Düzeni

en: Time ago
tr_TR: Zaman önce

en: Tiny
tr_TR: Minik

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Etkinleştirmek için <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Etkinleştirmek için <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Yüklemek İçin <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Yüklemek İçin <span class="count">(%s)</span>

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
tr_TR: İçe aktarılan içeriği düzenlemenizi ve kaydetmenizi kolaylaştırmak için, içe aktarılan öğenin yazarını bu sitenin mevcut bir kullanıcısına yeniden atamak isteyebilirsiniz. Örneğin, tüm girişleri <code>admin</code>'in girişleri olarak içe aktarmak isteyebilirsiniz.

en: Toggle Icon
tr_TR: Simgeyi Değiştir

en: Toggle Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Değiştir

en: Toggle Top Bar
tr_TR: Üst Çubuğu Değiştir

en: Toggle Top Bar - Initialize
tr_TR: Üst Çubuğu Değiştir - Başlat

en: Toggle Widget Content
tr_TR: Widget İçeriğini Değiştir

en: Toggle Widget Content - Always Close
tr_TR: Widget İçeriğini Değiştir - Her Zaman Kapat

en: Toggle fullscreen
tr_TR: Tam ekrana geç

en: Top
tr_TR: Tepe

en: Top Bar
tr_TR: Üst Çubuk

en: Top Bar Content
tr_TR: Üst Çubuk İçeriği

en: Top Bar Limit widgets to Show More
tr_TR: En İyi Çubuk Widget'ları Daha Fazla Göstermek İçin Sınırlandırın

en: Top Bar Options
tr_TR: Üst Çubuk Seçenekleri

en: Top Bar Promotion News
tr_TR: En Popüler Bar Tanıtım Haberleri

en: Top Bar Promotion News Auto Scroll
tr_TR: Üst Çubuk Promosyon Haberleri Otomatik Kaydırma

en: Top Bar Promotion News Scroll Direction
tr_TR: Üst Çubuk Promosyon Haberleri Kaydırma Yönü

en: Top Bar Type 2
tr_TR: Üst Çubuk Tip 2

en: Top Bar Type 3
tr_TR: Üst Çubuk Tip 3

en: Top Filter Categories
tr_TR: En İyi Filtre Kategorileri

en: Top Menu - Only show level 1
tr_TR: Üst Menü - Yalnızca seviye 1'i göster

en: Top To Bottom
tr_TR: Yukarıdan Aşağıya

en: Topbar Background
tr_TR: Topbar Arka Planı

en: Topbar Text color
tr_TR: Topbar Metin rengi

en: Topbar Text color hover
tr_TR: Topbar Metin rengi vurgulu

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
tr_TR: Geri izlemeler kapatıldı, ancak <a class="comment-link" href="#respond" title="Yorum gönder">yorum gönderebilirsiniz</a>.

en: Transfer Theme Options Data
tr_TR: Tema Seçenekleri Verilerini Aktar

en: Transition Loading
tr_TR: Geçiş Yüklemesi

en: Trebuchet
tr_TR: Mancınık

en: Turn Off Sidebar on Mobile Device
tr_TR: Mobil Cihazda Kenar Çubuğunu Kapatın

en: Turn off auto close form after Login/Register
tr_TR: Giriş/Kayıttan sonra otomatik kapanma formunu kapatın

en: Type
tr_TR: Tip

en: Type Font
tr_TR: Yazı Tipi

en: Type Show
tr_TR: Tip Gösterisi

en: Type of Template
tr_TR: Şablon Türü

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Uncategorized Product
tr_TR: Kategorilenmemiş Ürün

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
tr_TR: Maalesef %s göndermiyoruz. Lütfen alternatif bir gönderim adresi girin.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
tr_TR: Menşe banka/tüccar işleminizi reddettiği için maalesef siparişiniz işlenemiyor. Lütfen satın alma işleminizi tekrar deneyin.

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Update
tr_TR: Güncelleme

en: Update %2$s
tr_TR: %2$s'yi güncelle

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Güncelleme Mevcut (%s)
tr_TR[1]: Güncelleme Mevcut (%s)

en: Update Cart
tr_TR: Sepeti Güncelle

en: Update Required
tr_TR: Güncelleştirme gerekli

en: Update recommended
tr_TR: Tavsiye edilen güncelleme

en: Update totals
tr_TR: Toplamları güncelle

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklenti %1$s (%2$d/%3$d) güncelleniyor

en: Updating Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
tr_TR: Eklenti yazarından yükseltme mesajı:

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
tr_TR: Tam medya desteği için WordPress sürümünüzü yükseltin.

en: Upload
tr_TR: Yüklemek

en: Upload Custom Font
tr_TR: Özel Yazı Tipi Yükle

en: Upload new custom font success!
tr_TR: Yeni özel yazı tipi yükleme başarısı!

en: Upload photos
tr_TR: Fotoğraf yükle

en: Upload video | Upload videos
tr_TR[0]: Video yükle
tr_TR[1]: Video yükle

en: Use a different billing address
tr_TR: Farklı bir fatura adresi kullan

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username is required.
tr_TR: Kullanıcı adı gereklidir.

en: Username or email
tr_TR: Kullanıcı adı ya da email

en: VIEW DETAIL
tr_TR: AYRINTILARA BAKIN

en: Valid until
tr_TR: Geçerlilik tarihi:

en: Variants Badge Color
tr_TR: Varyantlar Rozet Rengi

en: Verdana, Geneva
tr_TR: Verdana, Cenevre

en: Verified
tr_TR: Doğrulandı

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Vertical Menu
tr_TR: Dikey Menü

en: Vertical Menu > Main Menu
tr_TR: Dikey Menü > Ana Menü

en: Vertical Menu Background - Focus
tr_TR: Dikey Menü Arka Planı - Odak

en: Vertical Menu Background - Focus - Sticky
tr_TR: Dikey Menü Arka Planı - Odak - Yapışkan

en: Vertical Menu Text Color - Focus
tr_TR: Dikey Menü Metin Rengi - Odak

en: Vertical Menu Text Color - Focus - Sticky
tr_TR: Dikey Menü Metni Rengi - Odak - Yapışkan

en: Vertical Root Level - Limit
tr_TR: Dikey Kök Seviyesi - Limit

en: Vertical Root Level - Parent - 0
tr_TR: Dikey Kök Seviyesi - Üst - 0

en: Very poor
tr_TR: Çok fakir

en: Video Badge Color
tr_TR: Video Rozeti Rengi

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnam

en: View
tr_TR: Görüş

en: View Product Information
tr_TR: Ürün Bilgilerini Görüntüle

en: View all posts by %s
tr_TR: %s tarafından gönderilen tüm gönderileri görüntüle

en: View cart
tr_TR: Sepeti görüntüle

en: View more
tr_TR: Daha fazla göster

en: View the promotion gifts
tr_TR: Promosyon hediyelerini görüntüle

en: View your website
tr_TR: Web sitenizi görüntüleyin

en: Visit Store
tr_TR: Mağazayı ziyaret et

en: WPBakery - Homepage List
tr_TR: WPBakery - Ana Sayfa Listesi

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
tr_TR: Uyarı- Bu seçenekler paneli javascript olmadan düzgün çalışmaz!

en: Web Mobile
tr_TR: Web Mobil

en: Weekly Store Timing
tr_TR: Haftalık Mağaza Zamanlaması

en: Welcome
tr_TR: Hoş geldin

en: When this option is enabled, all custom tabs will be displayed
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirildiğinde tüm özel sekmeler görüntülenecektir

en: When you move your mouse outside the page you are interacting with, there will be a pop-up window containing the information you selected in the section (Popup Exit Intent Content).
tr_TR: Farenizi etkileşimde bulunduğunuz sayfanın dışına çıkardığınızda (Popup Exit Intent Content) bölümünde seçtiğiniz bilgilerin yer aldığı bir açılır pencere karşınıza çıkacaktır.

en: Where You Are
tr_TR: Neredesin

en: Wide
tr_TR: Geniş

en: Widget Options
tr_TR: Widget Seçenekleri

en: Width - Logo
tr_TR: Genişlik - Logo

en: Width - Mobile Logo
tr_TR: Genişlik - Mobil Logo

en: Width - Sticky Logo
tr_TR: Genişlik - Yapışkan Logo

en: Width full side
tr_TR: Genişlik tam taraf

en: Wishlist
tr_TR: Dilek listesi

en: Wishlist Options
tr_TR: İstek Listesi Seçenekleri

en: Wishlist Page
tr_TR: İstek Listesi Sayfası

en: Wishlist Sidebar Layout
tr_TR: İstek Listesi Kenar Çubuğu Düzeni

en: With Background
tr_TR: Arkaplanlı

en: With or Without Background.
tr_TR: Arka Planlı veya Arka Plansız.

en: Without Background - Default use Background Color
tr_TR: Arka Plan Olmadan - Varsayılan olarak Arka Plan Rengini kullanın

en: Without Border Wrapper
tr_TR: Kenar Sarıcı Olmadan

en: WooCommerce Tabs - Options
tr_TR: WooCommerce Sekmeleri - Seçenekler

en: WooCommerce Tabs - Read more / Show less (Mobile App - Simulator)
tr_TR: WooCommerce Sekmeleri - Daha fazla oku / Daha az göster (Mobil Uygulama - Simülatör)

en: WooCommerce Tabs Off - Canvas in Mobile (Not use Mobile App - Simulator)
tr_TR: WooCommerce Sekmeleri Kapalı - Mobile'da Canvas (Mobil Uygulama - Simülatörü kullanmayın)

en: WooCommerce Tools
tr_TR: WooCommerce Araçları

en: WordPress Repository
tr_TR: WordPress Deposu

en: Working...
tr_TR: Çalışma...

en: Wrapper Widget - Sidebar Classic
tr_TR: Sarıcı Widget - Kenar Çubuğu Klasik

en: Write a review
tr_TR: Bir değerlendirme yazı

en: X-Large
tr_TR: X-Büyük

en: Yearly Archives: %s
tr_TR: Yıllık Arşivler: %s

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, Please!
tr_TR: Evet lütfen!

en: You are implementing an unavailable function.
tr_TR: Kullanılamayan bir işlevi uyguluyorsunuz.

en: You are trying to make an invalid request.
tr_TR: Geçersiz bir istekte bulunmaya çalışıyorsunuz.

en: You can tranfer the saved options data between different installs by copying the text inside the text box. To import data from another install, replace the data in the text box with the one from another install and click "Import Options".
tr_TR: Metin kutusunun içindeki metni kopyalayarak, kaydedilen seçenekler verilerini farklı kurulumlar arasında aktarabilirsiniz. Başka bir kurulumdan veri almak için, metin kutusundaki verileri başka bir kurulumdan veri ile değiştirin ve "İçe Aktarma Seçenekleri"ni tıklayın.

en: You can use the two buttons below to backup your current options, and then restore it back at a later time. This is useful if you want to experiment on the options but would like to keep the old settings in case you need it back.
tr_TR: Mevcut seçeneklerinizi yedeklemek ve daha sonra geri yüklemek için aşağıdaki iki düğmeyi kullanabilirsiniz. Bu, seçenekler üzerinde denemeler yapmak, ancak ihtiyaç duymanız durumunda eski ayarları korumak istiyorsanız kullanışlıdır.

en: You may also like&hellip;
tr_TR: Şunlar da hoşunuza gidebilir&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
tr_TR: İlginizi çekebilir&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
tr_TR: Bir inceleme göndermek için %2$s'de %1$sloge edilmiş olmalısınız.

en: You must be 18 years of age or older to view page.
tr_TR: Sayfayı görüntüleyebilmeniz için 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekmektedir.

en: You must be logged in to checkout.
tr_TR: Ödeme yapmak için giriş yapmış olmalısınız.

en: Your Order
tr_TR: Siparişiniz

en: Your access is restricted because of your age.
tr_TR: Yaşınız nedeniyle erişiminiz kısıtlanmıştır.

en: Your cart is currently empty.
tr_TR: Sepetiniz şu anda boş.

en: Your cart is currently empty.<span class="nasa-extra-empty">Before proceed to checkout you must add some products to shopping cart.<br />You will find a lot of interesting products on our "Shop" page.</span>
tr_TR: Sepetiniz şu anda boş.<span class="nasa-extra-empty">Ödeme işlemine geçmeden önce alışveriş sepetine bazı ürünler eklemelisiniz.<br />"Alışveriş" sayfamızda çok sayıda ilgi çekici ürün bulacaksınız. </span>

en: Your checkout time has expired.
tr_TR: Ödeme süreniz doldu.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz onay bekliyor.

en: Your order notes saved.
tr_TR: Sipariş notlarınız kaydedildi.

en: Your rating
tr_TR: Sizin dereceniz

en: Your review
tr_TR: Yorumun

en: Your review *
tr_TR: Yorumunuz *

en: Your review has been submitted
tr_TR: İncelemeniz gönderildi

en: Your theme has been all setup. Enjoy your new theme.
tr_TR: Temanız tamamen ayarlandı. Yeni temanızın keyfini çıkarın.

en: Your website will just be a product introduction website.
tr_TR: Web siteniz sadece ürün tanıtım sitesi olacaktır.

en: Zero size file downloaded
tr_TR: Sıfır boyutlu dosya indirildi

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom in/out
tr_TR: Yakınlaştır/Uzaklaştır

en: as a new user:
tr_TR: yeni bir kullanıcı olarak:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: assign posts to an existing user:
tr_TR: gönderileri mevcut bir kullanıcıya atayın:

en: cookie policy
tr_TR: çerez politikası

en: items
tr_TR: öğeler

en: or assign posts to an existing user:
tr_TR: veya gönderileri mevcut bir kullanıcıya atayın:

en: or create new user with login name:
tr_TR: veya oturum açma adıyla yeni kullanıcı oluşturun:

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
tr_TR: ve

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Tüm <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Tüm <span class="count">(%s)</span>

en: search
tr_TR: aramak
